Kaşıkçı soruşturmasında konsolosluk çalışanları ifade veriyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda çalışan bazı kişilerin ifadesi alınıyor.

Kaşıkçı soruşturmasında konsolosluk çalışanları ifade veriyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda çalışan bazı kişilerin ifadesi alınıyor.

22 Ekim 2018 Pazartesi 11:31
Kaşıkçı soruşturmasında konsolosluk çalışanları ifade veriyor

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'ndaöldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında bazı konsolosluk çalışanlarının ifadeleri alınıyor. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra bir daha çıkamamasıyla ilgili yürütülen soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında, aralarında Türk ve yabancı uyruklu 22 çalışanın "tanık" sıfatıyla ifade vermek üzere Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelmesi bekleniyor. 

Adliyeye gelen 5 çalışanın savcılıktaki ifadeleri sürüyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı'nca yürütülen soruşturma çerçevesinde söz konusu kişilerin ifadelerinin birden fazla savcı tarafından alındığı öğrenildi.

Geçtiğimiz hafta cuma günü 23 çalışanın tanık sıfatıyla ifadesi alınmıştı.

Olay

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Cemal Kaşıkçı'dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği başkonsolosluktan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Konuyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan ortak çalışma kurulmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında görevlendirilen bir başsavcıvekili ile bir savcı koordinesinde, konsolosluk binası ile Türkiye'den ayrılan Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'nin konutunda inceleme yapılmıştı.

Suudi Arabistan yönetimi, 20 Ekim'de, İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü açıklamıştı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi dehşet dolu anları anlattı.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesi olayına dair bir yazı kaleme alan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi dehşet dolu anları anlattı.

Selvi, Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğa girmesinin ardından doğrudan Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'nin odasına götürüldüğünü belirtti.

Suudi Arabistan'dan gelen infaz timi tarafından odada boğularak öldürüldüğü belirtilen Cemal Kaşıkçı'nın cep telefonu ile kolundaki Apple Watch'un eşleşmesinden ötürü cihazın çalıştırılmak istendiği ve bunun için de Kaşıkçı'nın parmağının kesildiği ve bu sayede parmak izinin kullanılmak istendiği kaydedildi.

Abdulkadir Selvi, söz konusu yazısında, Suudilerin açıkladığı gibi bir arbede ya da sorgulamanın yaşanmadığını söylerken Cemal Kaşıkçı'nın bir poşet yahut ipi andıran plastik bir malzeme aracılığıyla boğulduğunu ifade etti.

Cemal Kaşıkçı'nın boğularak öldürülmesinin ardından yaşanan dehşet dolu anları da anlatan Selvi, Adli tıp kurumu başkanı Al Tubaigy tarafından Kaşıkçı'nın cesedinin 15 parçaya ayrıldığını söyledi.

Öte yandan Abdulkadir Selvi, öldürülen Cemal Kaşıkçı'nın cesedinin konsolosluk binasının dışına çıkarıldığının fakat İstanbul dışına çıkarılamadığının düşünüldüğünü belirtti.

Son Güncelleme: 22.10.2018 11:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.