Kayyum atandı ama, yolsuzluk devam etti!

Kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluklar, Sayıştay raporlarına da yansıdı.

Kayyum atandı ama, yolsuzluk devam etti!

Kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluklar, Sayıştay raporlarına da yansıdı.

27 Kasım 2018 Salı 13:09
Kayyum atandı ama, yolsuzluk devam etti!

Sayıştay Başkanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan 2017 yılı Kamu İdareleri Denetleme Raporu’ndaki usulsüzlükler ortaya çıkmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı’nın 16 Kasım 2016 tarihli kararı ile kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluklar, Sayıştay raporlarına yansıdı. Belediye, bin 479 taşınmazın değerini 1 TL’den gösterirken, raporda; bu durumun mevzuata aykırı olduğu ifade edildi.

1 LİRALIK TAŞINMAZ

Sayıştay raporlarına yansıyan bilgilere göre Mardin Büyükşehir Belediyesi, arazi, bina, yol, köprü gibi bin 479 taşınmazın değerini 1 lira olarak gösterdi. Raporda; “Taşınmaz kayıtlarının gerçek durumu yansıtmadığı tespit edilmiştir” denildi. Belediye ise cevabında, taşınmazların çoğunluğunun mezarlıklar, orta malı çeşmeler ve su kuyuları olduğunu söylerken, Sayıştay ise belediyenin yanıtını inandırıcı bulmadı. “Başka birçok taşınmazın da kayıtlarının olmadığı ya da eski parayla tutulduğunu” rapora yazdı. Ayrıca Sayıştay’ın belediyenin doğrudan temin yöntemiyle yaptığı mal ve hizmet alımlarını da mercek altına aldığı raporda görülmekte.

kayyum-atanan-belediyede-yolsuzluk.jpg?

AYNI HATA DEVAM ETMİŞ

Mardin Büyükşehir Belediyesi, Sayıştay Başkanlığı’na verdiği cevapta, bu zararların nedeninin 17.11.2016 tarihinde yapılan muhasebe kaydı olduğunu, bu tarihten sonraki dönemlerde yapılan kayıtların doğru olduğunu belirtti. Ancak Sayıştay raporunda bu cevap da inandırıcı bulunmadı. “Bulguda da belirtildiği üzere kayıtlarda tespit edilen hatalar 2017 yılına ilişkin olup 2016 yılında yapılan bir hatadan ziyade devamlılık arz ettiği görülmektedir” denildi.

AYNI GÜN İÇİNDE TEKRAR EDEN BİRDEN FAZLA USULSÜZLÜK YAPILMIŞ

Sayıştay raporunda mal, hizmet ve yapım işleri alımlarının da mevzuata aykırı olduğu; “Kısa bir zaman aralığında, hatta bazen aynı gün içinde dahi alım gerçekleştirildiği, gün içinde gerçekleşen bazı alımların aynı firmadan yapıldığı görülmekte” şeklindeki ifade ile belirtiliyor. Bu alımların toplamının ise eşik değer limitlerini aştığı, ancak kısımlara bölünerek doğrudan teminle alındığı belirtilmekte. İdarenin bu alımları ihaleyle yapması gerektiğini söyleyen Sayıştay, örneklere yer vererek Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu zararı gözler önüne serdi. Raporda, Belediyenin Destek Hizmetleri Başkanlığı, 22 Kasım 2017’de aynı yükleniciden toplam 119 bin 546 TL malzeme aldı. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın üç gün arayla aynı şirketten toplam 132 bin 514 TL, Fen İşleri Daire Başkanlığı da aynı firmadan 19 gün arayla toplam 120 bin 419 TL’lik mal alımı yaptı. Belediyenin, ihalelerde aşırı düşük teklif sınır değerin altında kalan isteklilerin tekliflerinin, açıklama istenilmeksizin reddedileceği yönünde, mevzuata ve kanuna aykırı düzenleme yaparak, 58 bin 500 TL’lik kamu zararı oluşturduğu da ifade edildi.

Son Güncelleme: 27.11.2018 13:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.