Köpek saldırısından kurtulmanın yolları

Vahşi veya bazen en evcil köpekler bile saldırganlaşabilir. Kendimizi ve çocuklarımızı köpek saldırılarına karşı nasıl korunmalıyız.

Köpek saldırısından kurtulmanın yolları

Vahşi veya bazen en evcil köpekler bile saldırganlaşabilir. Kendimizi ve çocuklarımızı köpek saldırılarına karşı nasıl korunmalıyız.

10 Ocak 2019 Perşembe 14:02
Köpek saldırısından kurtulmanın yolları

Köpek saldırıları son zamanlarda çok artış gösterdi. Pekı köpek saldırısıyla karşılaşılınca neler yapılmalı? Köpek saldırısı sık rastlanan bir durumdur. Peki bu durumda ne yaparsınız? Böyle bir durumda herkesin aklına gelen tek şey vardır. O da kaçmaktır.

Ne kadar zor olsa da, köpeklerin saldırısına uğradığınızda ve uğrama ihtimali karşısında alacağınız tedbirlerle tehlikeyi en aza indirebilir veya bertaraf edebilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ya da bunun olacağını hissettiğiniz anda sakin kalmalı ve köpeğe korktuğunuzu asla belli etmemelisiniz.Kaçmak için koşarsanız sizi kovalarlar ve yakalanmamanız çok düşük ihtimaldir ve sizi kovalarlarsa kazanırlar. Çünkü kaçarsanız, köpeğin avlanma içgüdüsünü hareket geçirirsiniz.

Köpek-saldırısından-kurtulmanın-yolları

Yapmanız gereken ilk şey, sakin olmaktır. Daha sonra, eğer köpeğin size saldıracağını düşünüyorsanız, ani hareketler yapmamalı, ellerinizi cebinize koymalı, göz göze gelmekten kaçınmalısınız. Yavaşça geri çekilmeli ama kaçmamalı ve kavga eden iki köpeğin arasına asla girmemelisiniz ve ilgilenmemelisiniz.

Her hayvanın kendi doğasında bir bölgesi vardır. Onların bölgesine girdiğiniz için sizi kendi bölgenizden atmak isteyeceklerdir. Onları kışkırtacak bir hareket yapmamalısınız. Zaten köpekler bunu anladıkları zaman ilgilerini yitirip peşinizi bırakacaklardır.

Gece ıssız sokaklara güvenliğiniz açısından girmeyin. Girmek zorunda iseniz, yanınızda köpeklerden korunmak için yiyecek birşeyler bulundurun. Poşet, çanta veya çuval gibi kapa eşyalarınızı omuzunuza yada sırtınıza atarak yürümeyin ve kaçmayın. Eşyalarınızı veya sadece kendiniz iseniz asla güzergah değiştirmeyin. ilk karşılaşma çok önemli olup anında size not vereceklerdir. Ritminizi ve duygularınızı bozmadan yürüyün, göz temasından kaçının, ses çıkarmamaya, ani hareketler yapmamaya özen gösterin.Köpek-saldırısından-kurtulmanın-yolları
 

YÜKSEK BİR YERE ÇIKIN

Köpekler enerjiyi sezerler. Korktuğunuzu ya da paniklediğinizi anlarlarsa bundan beslenirler. Size saldırmak ve parçalamak için havlayarak/hırlayarak sizi kovalamaya başlarlar. Bu durumda sığınağa ihtiyacınız var, ya araba gibi ya da size ulaşamayacakları yüksek ağaç veya duvar gibi bir yere çıkmalısınız.  Bu zaman diliminde köpeklerde tasma olup olmadığına bakın. Eğer varsa evcilleştirilmişlerdir. Komut vermeyi deneyin. Örneğin; “Hayır” “Otur” "Git" "Dur"demeyi deneyin.

DİKKATİNİ DAĞITIN

Tasma görmeseniz de bağırıp otoriter bir sesle komut vermelisiniz. Ama köşeye sıkıştıysanız köpeklerin dikkatini dağıtmaya çalışın. Üzerinde sizin kokunuz olan her şey işe yarar. Bu yüzden böyle durumlarda her şeyi kullanmak zorundasınız. Örneğin; sırtınızda veya elinizde bulunan bir çanta veya mont gibi bir kıyafet olabilir. Bu dikkatlerini dağıtacaktır.

Eğer sığınak veya yüksek bir yer bulamazsanız, köpekle aranıza engel koymak için çitlerden, arabalardan veya çevrenizde gördüğünüz şeylerden yaralanmaya çalışın. Koşu yarışında bir köpeği asla yenemezsiniz. Yüzleşme durumunda kalırsanız, köpeğin ağzı ana silahıdır. Yetişkin köpeklerin 42 dişi vardır. Altı çift kesici dişi bulunur. Isırıkları cm2'ye 10 kg basınç uygular. Isırıp kuvvetle çekiştirdiklerinde ortaya tehlikeli durumlar çıkabilir.

Köpek-saldırısından-kurtulmanın-yolları

AĞZINA KOLUNUZU SOKUN

Eğer saldırıyı önlemenin hiçbir yolu yoksa savunmaya geçmelisiniz. Ağzına kolunuzu sokun ki, tam olarak ısıramasın. Ceketinizi veya gömleğinizi çıkartarak, kolunuza sarın. Çünkü uzun dişlerini boyna veya kasıklara geçirmesine izin vermemelisiniz. Sarılı kolu köpekle kendiniz arasında tutmalısınız. Bu şekilde, köpeğin kolunuza odaklanmasını sağlamış olursunuz. Ancak böyle ondan korunabilirsiniz. Böyle bir durumda kesinlikle kolunuzu, hızlıca köpeğin ağzından çekmeyin, yoksa dişleri derinize geçer. Bu durumda dikkatini dağıtacak şeyler yapmalısınız. Örneğin, bulabilirseniz yüzüne su atın. Bu yöntemlerle vahşi bir köpek saldırısından kurtulabilirsiniz.

Bunların hiçbirini beceremiyorsanız köpeği görür görmez yanınıza çağırın. Gündüz bu tavra alışık olan köpek bunun dost çağrısı olduğunu hisseder, Elinizde yiyecek varsa ona atın veya verin, kuyruk sallayarak yanınızda dolanır, takip eder, sizi güvenli bulduğu için korkmaz, korkutmaz.

Hala hiçbirini yapamıyorsanız ve köpek size havlayarak geliyorsa kesinlikle koşmayın. zaten amacı da bu. sizi yemek değil korkutup kendi bölgesinden uzaklaştırmak istiyor. siz koştukça o da koşacak ve size saldıracaktır. Bunların hiç birini yapamıyorsanız oturup dua edin. Ama ne olursa olsun özellikle sayısı üç ve üçten fazla olan bir gruba bağırmayın, taş atmayın, ürkütecek hareketler yapmayın. Sürü psikolojisi ve ilkel içgüdüler onları sokak köpeğinden, doğadaki vahşi kurda çevirebilir.
Köpeklerinin saygı gösterilmesini istediği tek kural vardır. boyun eğerseniz onlarca köpeğin arasından yürüyerek geçebilirsiniz.

Son Güncelleme: 10.01.2019 15:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.