BTK'dan vatandaşlara 'telefon' uyarısı

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), cep telefonu kullanıcılarının sağlıklarını risk etmemeleri için arama tuşuna bastıkları an telefonu kulaklarına götürmemeleri için vatandaşları uyardı.

BTK'dan vatandaşlara 'telefon' uyarısı

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), cep telefonu kullanıcılarının sağlıklarını risk etmemeleri için arama tuşuna bastıkları an telefonu kulaklarına götürmemeleri için vatandaşları uyardı.

27 Ağustos 2017 Pazar 14:26
BTK'dan vatandaşlara 'telefon' uyarısı

Değişen dünya ve gelişen teknoloji ile ortaya çıkan farklı meslek dalları, ortaya teknolojik aletlerle hiç olmadığı kadar yakın ilişki kuran bir nesil çıkardı. Öyleki çoğu gencin telefonlarını ellerinde tuttukları sırada orada olduğunu unuttukları, beynin söz konusu cihazı artık vücudun bir parçası gibi algıladığı ifade ediliyor. Fakat gelişen her teknoloji zararlarını da beraberinde getiriyor.

Sıkı ve sorunsuz iletişimin olmazsa olmazı 'baz istasyonları' da aslında sağlığı tehdit eder noktaya geldi. Zira telefon edildiği sırada baz istasyonu ile iletişim kurmak için daha yüksek güç harcanıyor ve bu da kullanıcıya zarar veriyor...

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), mobil cihazlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların etkisinin bilhassa görüşme esnasında ve uzun süre başa yakın tutulması durumunda ortaya çıktığını belirterek şu uyarılarda bulundu. 

DAHA YÜKSEK GÜÇ HARCANIYOR

Görüşme için arama tuşuna basıldığında baz istasyonu ile iletişim kurmak için daha yüksek güç harcadığından arama tuşuna basılır basılmaz kulağa götürülmesi yerine aranan tarafın telefonu açması ile birlikte cihazın kulağa götürülmesi, elektromanyetik dalgaların etkisini nispeten azaltmaktadır.

SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Yapılan açıklamada, BTK'nın cep telefonlarından yayılan elektromanyetik dalgaların insan sağlığını tehdit etmemesi için, uluslararası standartlara uygun olarak kendi laboratuvarında SAR (özgül soğurma oranı) ölçümlerini gerçekleştirdiği vurgulandı. SAR deneyleri kapsamında mobil cihazların çeşitli frekanslarda yaydığı elektromanyetik alanın beyin üzerindeki soğurulma oranının robot yardımıyla belirlendiği hatırlatıldı.

"Cihazın Avrupa Birliği'nin belirlemiş olduğu halkın elektromanyetik alanlara maruz kalabileceği maksimum SAR değeri olan 2W/kg limitine uygun olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu limit değer, bu alanda uzmanlarca yapılan bilimsel çalışmalar sonucu belirlenmiş olup bunun üzerinde SAR değerine sahip cihazların piyasada satışı mümkün olmamaktadır. SAR laboratuvarımızda , hem frekansa bağlı hem de bir data standardı olan HSDPA gibi teknolojiye bağlı testler uygulanabilmektedir."

KULAKLIK ÖNERİSİ

Mobil cihazlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların etkisi, bilhassa görüşme esnasında ve uzun süre başa yakın tutulması durumunda ortaya çıktığının dile getirildiği BTK açıklamasında şu uyarılara yer verildi:

"Özellikle uzun görüşmelerde kablolu veya bluetooth kulaklık kullanılması bu etkiyi azaltmaktadır. Mobil cihazlar, görüşme için arama tuşuna basıldığında baz istasyonu ile iletişim kurmak için daha yüksek güç harcadığından ve görüşme başladıktan sonra daha düşük ve stabil bir çıkış gücü ile çalıştığından, arama tuşuna basılır basılmaz kulağa götürülmesi yerine aranan tarafın telefonu açması ile birlikte cihazın kulağa götürülmesi, elektromanyetik dalgaların etkisini nispeten azaltmaktadır. Örneğin, mobil cihazlarımız ile arama yapılırken, ilk esnada baz istasyonu ile kurulan iletişim süresince cihazlarımızdan EMR ekipmanı ile yapılan ölçümlerde çıkan güç çıkışının çağrı kurulumu ile birlikte önemli miktarda azaldığı görülmektedir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.