Evvelen Tunceli'de hipoterm nedeniyle şehid olan askerlerimize Allah rahmet eylesin. Valimiz -"Bu devirde donulur mu ?" tepkisini azaltmak için, bilimsel olan HİPOTERM ismini kullanmış, biz olsak da böyle derdik.
     Ordumuz yapılan hatalardan ders çıkartıp, başkası bunu yapmasın diyerek emirlerle bunu tüm teşkilatlarına süratle yayan bir yapıya sahiptir. Bunun için askerin işine karışmadan biz siviller hipotermden nasıl korunuruz onun yollarını aramalıyız.
      Ecdadımız, köy hayatını zor şartlarda yaşadığı için, soğuktan korunma yollarını biliyordu. 20 yıl önce buzhane kapıları içten açılmazdı. Rami'de bir peynirci işçisi, buzhanede mahzur kalır. +5 derece buzhanede sabahlayıp ölmemek için, çareyi çabuk bulan peynirci, sabaha kadar uyumamak ve üşümemek için, peynir tenekelerinin yerlerini değiştirir. 
   Sahi  Nedir bu HİPOTERM; Malum vucud ısımız 37 derecedir. 42 dereceden sonra tehlikeli, 35 derecenin altı da tehlikelidir. Denize girmek, soğuk su içmek de vucud ısısını düşürür ve hipoterme neden olabilir. 
   Resülüllah sav Efendimiz -" Hastalıkların çoğu soğuktan kaynaklanır" hadisiyle bizi soğuğa karşı uyarmıştır. Vucudunun  bir kısmı gölgede, bir kısmı güneşte olan ashabı da Efendimiz tamamen gölgeye gelmesi için uyarmıştır.
   Yazın 1 litre soğuk suyu kısa sürede içtim ve kulağımdaki arıza tekrar nüksetti. Şükür hipotermden ölmedim. Yazın hararetimizi söndürmek için bol soğuk su veya meşrubat içmek eskilerin tabiriyle ÇATLATIR. Terli atı bile soğuk suyla sulamazdı dedem. Arkadaşım Erbakan hocama 10 gün korumalık yaptı. Terliyken soğuk su içtiğini görünce, hocam - " limonlu su iç " diyerek uyarmış.
   Yazın susuzluğumuzu, hararetimizi, limonlu suyla, ekşi nar şerbetiyle, demir hindi suyuyla, gül şerbetiyle, vişne suyuyla teskin etmeliyiz. Yoksa, bol soğukmsu iöerek vucud ısımızı düşürüp hipotermden ölürüz.
  Kışın ecdat, pekmez içerdi, bal şerbeti içerdi. Tahin helvası yerdi, acı biber yerdi, yemeklere karabiber ekerdi. Zencefil, havlıcan çayı içerdi ve vucud ısısını hipoterme karşı korurdu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.