Başkenti Kudüs Olan Filistin Devletini Tanıyın

Filistin Milli Konseyi, İngiltere’ye, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletini tanıması ve uluslararası hukuki kararlar gereğince mültecilerin geri dönmesi çağrısı yaptı.

Başkenti Kudüs Olan Filistin Devletini Tanıyın

Filistin Milli Konseyi, İngiltere’ye, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletini tanıması ve uluslararası hukuki kararlar gereğince mültecilerin geri dönmesi çağrısı yaptı.

03 Kasım 2018 Cumartesi 12:51
Başkenti Kudüs Olan Filistin Devletini Tanıyın

Filistin Milli Konseyi, İngiltere'ye, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletini tanıması ve uluslararası hukuki kararlar gereğince mültecilerin geri dönmesi çağrısı yaptı.

Filistin Milli Konseyi, Balfour Deklarasyonunun 101. yılı münasebetiyle Amman'daki bürosundan yaptığı açıklamada, İngiliz hükümetinden, Filistinlilerin vatanında Yahudilere devlet kurma hakkı vererek yol açtığı etnik temizlik ve saldırıların günahını temizlemek için başkenti Kudüs olan bir Filistin devletini tanıma çağrısı yaptı. Ayrıca Filistin Milli Konseyi, İsrail'in Birleşmiş Milletlerin aldığı kararları ve insan haklarını ihlal ettiğine vurgu yaptı.

Filistin Milli Konseyi, yaptığı çağrıda Filistinli nesillerin evlerinden sürülme, mülteci kamplarında ve ülkelerinin dışında çektiği acıları affetmeyeceğinin altını çizdi. Konsey, Filistin halkının topraklarında kendi geleceklerine kendilerinin karar verme ve topraklarını savunma hakkından vazgeçmeyeceğine vurgu yaparak, Filistin halkının haklarının elinden alınmasına yönelik her türlü projenin Filistin halkının hürriyeti, bağımsızlığı ve mültecilerin geri dönüşü için haklı direnişteki kararlılığıyla başarısızlığa uğrayacağı kaydedildi.

Balfour Deklarasyonu

Balfour Deklerasyonu, dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı olan Arthur Balfour tarafından başlatılan Filistin'de bir Yahudi devletinin kurulmasına imkan sağlayan bir teşebbüs olup 2 Kasım 1917'de Lord Rothchild'e yazılan bir mektuptur. Balfour Deklarasyonu olarak tarihe geçen 67 kelimelik mektupta, Filistin topraklarında İsrail 'vatanı' oluşturulmasına destek verilmesi ile birlikte Filistin halkına zarar gelmemesinin fırsat verilmeyeceği de vaat ediliyordu.

Mektupta şu ifadeler yer alıyor:

"Saygıdeğer Lord Rothschild, Majestelerinin hükümeti adına bakanlar kuruluna takdim edilen ve kabul gören Siyonist Yahudi isteklerini memnuniyetle kabul eden aşağıdaki deklarasyonu göndermekten memnuniyet duyarım. Majestelerinin hükümeti, Filistin'de Museviler için bir milli yurt kurulmasını uygun karşılamaktadır ve bu hedefin gerçekleştirilmesini kolaylaştırmak için elinden geleni yapacaktır. Filistin'deki mevcut Musevi olmayan toplumların sivil ve dini haklarına ve başka ülkelerde yaşayan Musevilerin sahip oldukları hak ve politik statülerine zarar verecek hiçbir şeyin yapılmayacağı açıkça anlaşılmalıdır. Bu deklarasyonu Siyonist Federasyonu'nun bilgisine sunmanızdan memnuniyet duyacağım. Saygılarımla Arthur James Balfour" - AMMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.