Çekileceğim diyen ABD, DSG'ye 500 TIR mühimmat gönderiyor

19 Aralık’ta Suriye’den çekilme kararı almasına rağmen ABD YPG/PYD’nin isim değiştirmiş hali olan DSG’ye 500 TIR’lık mühimmat ve zırhlı araç sevkiyatı gerçekleştirdi.

Çekileceğim diyen ABD, DSG'ye 500 TIR mühimmat gönderiyor

19 Aralık’ta Suriye’den çekilme kararı almasına rağmen ABD YPG/PYD’nin isim değiştirmiş hali olan DSG’ye 500 TIR’lık mühimmat ve zırhlı araç sevkiyatı gerçekleştirdi.

09 Ocak 2019 Çarşamba 11:30
Çekileceğim diyen ABD, DSG'ye 500 TIR mühimmat gönderiyor

Türkiye’nin Fırat’ın Doğusu’na operasyon kararlılığı, Suriye’den çekileceğini açıklayan ABD’yi telaşlandırdı! Çekilme kararından sonra 3 sefer YPG/PYD’nin isim değiştirmiş hali olan DSG’ye 500 TIR mühimmat gönderen ABD, son partiyi ise ABD’li heyetin Başkent Ankara’daki temasları sırasında gerçekleştirmesi dikkat çekti! Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, ABD önceki gece Fırat’ın Doğusu’ndaki terörist unsurlara 150 TIR askeri malzeme ve zırhlı araç sevkiyatı yaptı!

ABD’li heyetin Ankara’ya indiği sırada Fırat’ın Doğusu’ndaki teröristlerin ellerine yeni silahlar geçti! Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve beraberindeki ABD heyeti, Türk yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere önceki gün Ankara’ya ayakbastı. İsrail’deki görüşmelerden sonra Türkiye’ye gelen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton başkanlığındaki Amerikalı heyette, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve BrettMcGurk’ün yerine Küresel Koalisyon Özel Temsilcisi olarak atanan James Jeffrey yer aldı. Heyetin Ankara temasları sırasında 19 Aralık’ta Suriye’den çekilme kararı alan ABD, Fırat’ın Doğusu’ndaki YPG/PYD’nin çatı kuruluşu Demokratik Suriye Güçleri’ne 3 sevkiyatını gerçekleştirdi…

3 PARTİ HALİNDE 500 TIR SEVKİYAT YAPTI

ABD Başkanı Donald Trump, 19 Aralık’ta yaptığı açıklamada Suriye’den çekileceğinin kararını verdi. Sonraki açıklamalarda ise çekilmenin hemen değil, belli bir süreç içerisinde gerçekleşeceği belirtildi. Ancak ABD çekilme kararına rağmen, Suriye’deki emellerinden vazgeçmedi. Türkiye’nin Fırat’ın Doğusu’nuYPG’den temizlemek için bir operasyon hazırlığında olduğunu bilen ABD, Fırat’ın Doğusu’ndakiDSG’ye çekilme kararından sonra 3 parti halinde 500 TIR askeri mühimmat ve zırhlı araç gönderdi.

SON PARTİ ZİYARET ESNASINDA GÖNDERİLDİ

Önceki gün Türkiye’ye gelen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton başkanlığındaki Amerikalı heyetin Ankara’daki temasları esnasında ABD, Fırat’ın Doğusu’na 3’üncü partiyi de gönderdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, ABD askeri birlikleri önceki gece Kobani’ye ve Fırat’ın doğusuna 150 TIR’dan oluşan konvoyla askeri mühimmat ve zırhlı araç gönderdi. Gözlemevi’ne göre ABD, Trump’ın açıklamasından bu yana Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolünde bulunan bölgelere 3’üncü kez askeri yardım konvoyu ulaştırdı. 20 Aralık’ta Deyr ez-Zor bölgesine 150, 29 Aralık’ta da uluslararası koalisyon güçlerinin bulunduğu Rakka, Münbiç ve Ayn İsa’ya 200 TIR’lıkkonvoyun ulaştığı belirtildi. Son parti olan 150 TIR’lık mühimmat ise ABD’li heyetin Ankara ziyareti esnasında gerçekleştirildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.