İsrail, Hamas Lideri Sinvar'ı Ölümle Tehdit Etti

İsrail Rejimi Bakanı Yoav Galant'ın suikast ile tehdit ettiği Hamas lideri Yahya Sinvar, Siyonistlerin en çok çekindiği isimlerin başında geliyor.

İsrail, Hamas Lideri Sinvar'ı Ölümle Tehdit Etti

İsrail Rejimi Bakanı Yoav Galant'ın suikast ile tehdit ettiği Hamas lideri Yahya Sinvar, Siyonistlerin en çok çekindiği isimlerin başında geliyor.

22 Kasım 2018 Perşembe 12:08
İsrail, Hamas Lideri Sinvar'ı Ölümle Tehdit Etti

İsrail Yapı İşleri Bakanı Yoav Gallant, Hamas'ın Gazze lideri Yahya Sinvar'ı öldürmekle tehdit etti. Kudüs Post Diplomatik Konferansı'nda konuşan Gallant, "Yahya Sinvar'ın zamanı kısıtlı. Hayatı eski geleneksel bir evde son bulmayacak" dedi.

Gazze’ye yönelik düşmanca tutumunu bir kez daha ortaya koyan Siyonist Bakandan Hamas Lideri Sinvar’a Suikast Tehdidi

Siyonist işgal rejimi İskân Bakanı Yoav Galant, Hamas’ın Gazze lideri Yahya Sinvar’ı suikastla ortadan kaldırmakla tehdit etti.

Diğer taraftan Siyonist İçişleri Bakanı Gilad Erdan bugün (21 Kasım Çarşamba) yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’yi yeniden işgal etmeye yaklaştığını söyledi.

Düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Erdan “İsrail bugün Gazze’yi işgal etmeye, Hamas’a karşı savunmadan saldırıya geçmeye ve liderlerine yönelik suikastlara yeniden başlamaya geçmişten daha fazla yaklaşmıştır” dedi.

Siyonist işgal rejimi geçen on yıl içinde Gazze’ye karşı üç savaş başlattı.

Birinci savaşı 27 Aralık 2008 yılında başlatan işgal rejimi 21 gün içinde 410’u çocuk, 104’ü kadın ve 100’ü yaşlı olmak üzere 1436 kişiyi şehit etti, yine yarısı çocuk 5 bin 400 kişiyi de yaraladı.

İkinci savaşı 14 Kasım 2012 tarihinde başlatan işgal güçleri 8 günlük yoğun bombardımanda 42’si çocuk ve 11’i kadın 162 kişiyi şehit etti, 1300 kişiyi de yaraladı.

İşgal rejimi üçüncü savaşı 7 Temmuz 2014 tarihinde başlattı. 51 gün süren saldırılarda 578’i çocuk, 489’u kadın ve 102’si yaşlı olmak üzere 2 bin 322 kişiyi şehit edip, 11 bin kişiyi de yaraladı.

Geçen hafta yine Gazze’ye yönelik saldırılar gerçekleştiren işgal güçleri 14 kişiyi şehit etti.

Filistin'e sızıp, Kassam komutanı Nureddin Selame Berekeyi şehit eden İsrail özel kuvvetleri, İzzeddin El Kassam Tugayları tarafından infaz edilmiş ve İsrail özel kuvvetlerinden ele geçirilen suikast silahı Kassam Tugayları tarafından Hamasın Gazze lideri Yahya Sinvar’a teslim edilmişti.

İSRAİL’İN HEDEFİNDEKİ YAHYA SİNVAR KİMDİR?

Yahya Sinvar, gerek siyasi gerekse askeri kişiliğiyle Filistin direnişinin en önemli isimlerinden biri olarak biliniyor. Geçtiğimiz sene Hamas’ın Gazze liderliğine seçilen Yahya Sinvar, Siyonist İsrail Rejimi’nin de en çok çekindiği isimlerin başında geliyor.

İzzettin Kassam Tugayları’nın önde gelen komutanlarından olan Yahya Sinvar, 1962’de Han Yunus’ta dünyaya geldi.

Yahya Sinvar, lise eğitimi Han Yunus’ta tamamladıktan sonra Gazze İslam Üniversitesi’nden Arapça dilinde lisans eğitimini tamamladı. Üniversitenin öğrenci konseyinde 5 yıl aktif görev alan Yahya Sinvar, sırasıyla, teknik ve spor komiteleri sekreteri, öğrenci konseyi başkanı ve başkan yardımcılığı görevlerini üstlendi.

ŞEYH AHMED YASİN’E YAKINLIĞIYLA TANINIYOR

Filistin direnişinin unutulmaz şahsiyetlerinden olan Şeyh Ahmed Yasin’e yakınlığıyla tanınan Yahya Sinvar, 80’li yılların sonunda hareketin ilk silahlı kanadının kurulmasında yer aldı ve Şeyh Ahmed Yasin’in emirlerini başarıyla yerine getirdi.

22 YIL ARALIKSIZ İSRAİL ZİNDANLARINDA KALDI

Siyonistlere karşı sert ve kararlı tavrıyla bilinen Yahya Sinvar, ilk kez 1982 yılında hapse girdi. İkinci kez 1988’de tutuklanarak aralıksız 22 yıl İsrail zindanlarında kalan Yahya Sinvar, 2011 yılında İsrailli asker Gilad Şalit’e karşı serbest bırakılan 1027 Filistinli esirden biriydi.

Filistin direnişinin en önemli isimleri arasında yer alan Yahya Sinvar, gerek siyasi gerekse askeri kişiliğiyle tanınıyor.

Hamas’ın Gazze liderliği görevine seçilmeden önce Kassam Tugayları ile Hamas arasındaki koordinasyonu sağlayan isim olarak ön plana çıkan Yahya Sinvar, Gazze liderliği sürecinde de İsrail’in korkulu rüyası olmayı sürdürüyor.

Siyonist İsrail Rejimi medyasında yer alan haberlerde de Hamas’ın Gazze lideri Yahya Sinvar’ın sert kişiliğine vurgu yapılıyor.

İşgal rejiminde yayın yapan Kanal-3 televizyonunda Yahya Sinvar’a ilişkin bir haberde yer alan “Karizmatik yapısı olan bir adam, Hamas içindeki şahin kanattan sayılan Sinvar basından uzak, İsrail’e ise düşman… Konuşkan değil, ama büyük bir liderlik ruhuna sahip. İşleri sakin, tartışmaları da gürültüsüz yürütür. İbraniceyi çok iyi bildiğinden İsrail’de olup bitenden iyi haberdardır” ifadeleri dikkat çekiyor. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.