Mekke Emiri: "Suudi Arabistan ekonomisi krizde"

Orta Doğu'da en zengin ülkelerin başını çektiği Suudi Arabistan'da, ekonomik krizin olduğu Mekke Emiri Halid Faysal tarafından itiraf edildi.

Mekke Emiri: "Suudi Arabistan ekonomisi krizde"

Orta Doğu'da en zengin ülkelerin başını çektiği Suudi Arabistan'da, ekonomik krizin olduğu Mekke Emiri Halid Faysal tarafından itiraf edildi.

19 Ocak 2019 Cumartesi 14:27
Mekke Emiri: "Suudi Arabistan ekonomisi krizde"

Petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı ekonomisinde zorluklar yaşayan Suudi Arabistan, bakanların maaşlarını yüzde 20 oranında düşürdü, devlet memurlarının maaş zamlarını da askıya aldı.

Suudi Arabistan'da Kral Selman Bin Abdülaziz tarafından onaylanan kararname ile birinci derece devlet memurlarının maaşlarının düşürülmesi kararlaştırıldı. Buna göre, 2 Ekim'den itibaren Devlet Bakanı maaşı yüzde 20, Şura Meclisi Üyesi maaşı yüzde 15 oranında düşürülecek.

Kral'ın hazır bulunduğu Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu toplantısında kararlaştırılan önlemler arasında kamu çalışanlarının maaş zamlarının askıya alınması da var.

Bütçe yükünü azaltmaya yönelik kemer sıkma önlemleri Suudi Arabistan'ın güney sınırında Yemen'deki Husilere yönelik savaşta görev yapan askeri personelleri kapsamıyor.

Suudi Arabistan'ın 2016 bütçe açığı yaklaşık 87 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Ülkenin 2013 bütçesinde 48 milyar dolar fazla kaydedilirken 2014 ve 2015 bütçeleri sırayla 17 ve 97 milyar dolar açık vermişti.

Suudi Arabistan Merkez Bankası iki gün önce piyasaları desteklemek amacıyla yerel bankalara 5 milyar dolar yatırmıştı.

Ekonomisi büyük oranla petrol gelirlerine bağımlı olan Suudi Arabistan, hem petrol fiyatlarındaki düşüşten hem de Mart 2015'te Yemen'de Husilere yönelik başlattığı askeri operasyonu nedeniyle maddi zorluklar yaşıyor. Riyad yönetimi bu yüzden gelirini çeşitlendirme arayışına girdi.

Suudi Arabistan'da bazı büyük şirketler, çalışanlarının maaşlarını ödemekte zorluklar çekmişti. Maaşları ödenmeyen çalışanlar, eylem düzenlemişti.

Sosyal Medya'da üzerinden yayılan bir videosunda, Mekke Emiri Halid Faysal'ın, Suudi yatırımcıları paralarını ülke dışına çıkarmamalarını ve ülke içinde yatırım yapmalarını istedi.

Faysal, Suudi Arabistan ekonomisinin geleceğinin endişe verici olduğunu vurgularken, yatırımcıların mevcut siyasetlerini (paraların ülke dışına çıkması) izlemeleri halinde, Suudi Arabistan'ın ciddi bir kriz yaşayacağını açıkladı.

Mekke Bölgesi Emirliği, Halid El-Faysal'ın Suudi yatırımcılarına yönelik yaptığı konuşmanın bir bölümünü yayınladı.

"Lütfen paranızı yurtdışına çıkarmayın"

"Allah'tan korkun, ülkenize yatırım yapın", diyerek gelecek yıllarda Krallığın yaşayabileceği muhtemel bir krize dikkat çekti.

El Faysal yayınlanan videoda, Suudi yatırımcılardan rica ederek; "Lütfen paranızı yurtdışına çıkarmayın ve oralara değil, ülkenize yatırım yapın. Ülkenize yapacağınız yatırım dışarıya yapacağınız yatırımdan milyonlarca kez daha faydalıdır," dedi.

Suudi Arabistan, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın '2030 Vizyonu' adı altında onaylanan planları ve projeleri uygulamak için gerekli mali desteği sağlamada büyük zorluk çekiyor. Bu projelerin gerçek manada uygulanması için yüz milyarlarca dolar olarak tahmin edilen büyük bir finansal boşluk olduğu da biliniyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.