Suriye: Katliamlarına son verilmeli

Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD ve koalisyonun Suriye’de savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediğini belirtti.

Suriye: Katliamlarına son verilmeli

Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD ve koalisyonun Suriye’de savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediğini belirtti.

23 Ağustos 2017 Çarşamba 22:42
Suriye: Katliamlarına son verilmeli

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun sivillerin ölümüne yol açan Rakka saldırılarını Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayet eden Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD ve koalisyonun Suriye’de savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediğini belirtti.

'Koalisyon, Rakkalı sivilleri doğrudan hedef aldığında çocuklar dışarıda oynuyordu'

Suriye Dışişleri Bakanlığı, bugün BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi Başkanı’na gönderdiği resmi mektuplarında, koalisyon güçlerinin Suriye’de masum sivillere, alt yapı ve hizmet kurumlarına yönelik insanlık dışı vahşi saldırılarında hiçbir sınır tanımadığı kaydedildi.

Koalisyon uçaklarının kadın, çocuk ya da yaşlı fark etmeksizin sivilleri bombalamanın yanında sivil evleri, altyapı ve hizmet kurumlarını imha ettiği anlatılan mektupta, uluslararası kanunlara tamamen aykırı olan bu saldırılarda son birkaç gün içinde aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu onlarca masum sivilin öldüğünün altı çizildi.

'İNSANİ DURUMU KÖTÜLEŞTİRİYOR'

Bu saldırıların zaten kötü olan insani durumun daha da kötüleştirdiğine dikkat çeken bakanlık, BM’den koalisyonun faaliyetine son verilmesi, savaş suçu niteliğinde olan bu saldırıların faillerinden hesap sorulması, üstlerine düşen görev ve sorumluluğu tarafsız ve ciddi bir şekilde yerine getirmeleri talep etti.

Mektupta, BM ve BM Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadele, insan hakları ve sivillerin canlarına kastedilmesi konusunda çifte standartlı tutum ve politikalardan uzak durması gerektiği kaydedildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.