6 milyon ders kitabı MEB tarafından geri toplatılıyor

Yeni eğitim öğretim dönemi için basılan 190 milyon ders kitabından 6 milyonu çöpe gitti!

6 milyon ders kitabı MEB tarafından geri toplatılıyor

Yeni eğitim öğretim dönemi için basılan 190 milyon ders kitabından 6 milyonu çöpe gitti!

25 Eylül 2017 Pazartesi 11:06
6 milyon ders kitabı MEB tarafından geri toplatılıyor

2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için 190 milyon ders kitabı bastıran MEB’in, skandal içerikler ve ihmallerden dolayı yaklaşık 6 milyon kitabı toplatması devasa israflara neden oldu.

Skandallarla başlayan yeni eğitim-öğretim dönemi, Milli Eğitim Bakanlığı’na pahalıya mal oldu. 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için MEB tarafından 190 milyon ders kitabı basılırken, yaklaşık 6 milyon ders kitabının skandal içeriklerden dolayı MEB tarafından geri toplatılması milyonlarca liraya mal oldu. İçerik hazırlayan personelin işgüzarlığı ve MEB yetkililerinin yetersiz denetimden dolayı hem milyonlarca ağaç heba oldu hem de tonlarca para çöpe gitti. MEB, skandal içerikler bulunduğu için 7’nci sınıf sosyal bilgiler ders kitabını toplatma kararı alırken, 6’ncı sınıf Türkçe ders kitabındaki ‘ayıp el işaret’li karikatürden dolayı ise ilgili sayfanın yırtılması istendi. Ders kitaplarında birden fazla hatanın tespit edilmesi ise MEB’in işleyişini sorgular hale getirdi.

DENETİMSİZLİK PAHALIYA MAL OLDU!

Skandallarla başlayan yeni eğitim-öğretim dönemi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın işleyişini tekrar gündeme getirdi. Müfredat tartışmaları, TEOG’un kaldırılması ve ders kitaplarının içeriğiyle başlayan yeni yıl, ne yazık ki MEB’in yeni döneme ne kadar da hazırlıksız olduğunu gözler önüne serdi. 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için öğrencilere dağıtılan 190 milyon ders kitaplarındaki skandallar bitmek bilmezken, kitaplarda alenen FETÖ projelerinin propagandası yapıldığı görülüyor. FETÖ firarisi Osman Eğri’nin de makalesinin ders kitabında kullanılmasında sakınca görülmezken, öbür taraftan uzun süre hafızalardan silinmeyecek müstehcen içerikli karikatüre yer verildi. MEB’in doğru dürüst denetlemeden bastırdığı ders kitaplarında onlarca hata tespit edilirken, ‘MEB’de FETÖ’nün parmağı mı var hâlâ?’ ve ‘MEB 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kitapları hiç mi denetlemedi?’ yorumlarına neden oldu.

“KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL”

Ders kitaplarındaki skandallarla ilgili gazetemize konuşan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi şunları kaydetti: “Ders kitaplarının bir kısmını Milli Eğitim hazırlıyor, bir kısmını ise özel sektör hazırlıyor. Maalesef bu yapının içinde kimler var bilmiyoruz. İster yanlışlıkla yapılsın ister bilinçli yapılsın. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Kitaplarda yer alan karikatürler ve makaleler kabullenilecek gibi değil. İşin farkına varıldığında bunlara müdahale yapıldığını biliyoruz. İyi niyetli bir hareket olduğunu biliyoruz. Burada maalesef çok sinsi, hain bir örgütün olduğunu biliyoruz. Sinir uçlarını görüyoruz. Nasıl yaptıklarını biliyoruz. Bu tartışmalar yoğunlaşınca sendikamız olarak bir inceleme başlattık. Teşkilatlarımız olarak mücadele başlattık. Millet olarak bunların üzerine gitmemiz gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı da haklı bir çalışma yürütüyor. Hatayı kapatıp çekilmiyor, üzerine gidiyor. Bunu düzeltilmesi için de çalışıyor. Hangi kitaplarda olduğu konusunda yapılan çalışmalara bakıldığında ise özel sektöre basılan kitaplarda olduğu görülüyor.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.