Eğitimde 105. Sıra!

Dünya Ekonomik Forumu 2018 Eğitim Kalitesi raporunu açıkladı. Türkiye ile ilgili önemli tespitlerin bulunduğu raporda okullaşma oranının arttığı, ancak eğitimde niteliğin azaldığı belirtildi.

Eğitimde 105. Sıra!

Dünya Ekonomik Forumu 2018 Eğitim Kalitesi raporunu açıkladı. Türkiye ile ilgili önemli tespitlerin bulunduğu raporda okullaşma oranının arttığı, ancak eğitimde niteliğin azaldığı belirtildi.

01 Eylül 2018 Cumartesi 20:44
Eğitimde 105. Sıra!

2018-2019 Eğitim–Öğretim döneminin başlamasına sayılı günler kaldı... İstatistikler bir kez daha yap-boz tahtasına dönen eğitim sisteminin içler acısı halini gözler önüne serdi.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından yapılan Eğitim Kalitesi 2018 raporuna göre Türkiye, 137 ülke arasında 99’uncu sırada yer aldı. Türkiye sıralamada, Katar, Malezya ve Pakistan gibi ülkelerin gerisinde kalırken, en düşük puan aldığı alan ise ilkokul seviyesi oldu. Okula erişim oranı yüzde 94,1 gibi büyük bir oran iken, raporda Türkiye’nin ilkokul seviyesinde kalite notu 7 üzerinden 3,1 oldu.

TÜRKİYE İLKOKUL SEVİYESİNDE 105’İNCİ SIRADA

Türkiye’deki okula erişim ve okuryazarlık oranına rağmen her geçen yıl eğitim kalitesindeki nitelik kaybı ülkeyi dünya sıralamasında gerilemesine sebep oluyor. WEF tarafından yayımlanan rapora göre Türkiye’nin geride kaldığı alan ise ilkokul seviyesi oldu. Öğrencilerin okula erişim oranı yüzde 94 iken, ilkokul seviyesinde Türkiye’ye verilen puanın 7 üzerinden 3,1 olması ülkeyi sıralamada 105’inci saraya geriletti.

TÜRKİYE AFRİKA ÜLKELERİYLE AYNI YÜZDELİK DİLİMDE

Yayımlanan Eğitim Kalitesi 2018 raporu verilerine göre Türkiye, eğitim sistemi hezeyana uğrayarak sınıfta kaldı. Geçen yıla göre sadece iki basamak yükselebilen Türkiye, dünya ülkelerinin yalnızca 38’inin önüne geçebildi. Bir yıl içerisinde sadece iki basamak yükselebilen Türkiye, Mozambik, Nikaragua, Tanzanya, Etiyopya ve Kamboçya gibi Afrika ülkelerinden oluşan yüzdelik dilimden kurtulamadı.

EĞİTİME AYRILAN BÜTÇE DE ÖNEMLİ KISTASLARDAN

Öğrencilerin doğru mesleğe yönlendirilmesi, akademideki altyapı çalışmaları, eğitime harcanan paranın genel bütçeye oranı gibi ölçütler göz önüne alınarak oluşturulan listede, en tepede İsviçre yer aldı. Türkiye’deki son günlerde yapılan kemer sıkma politikalarının eğitime de yansıması hem sıralamada gerilemeye hem de eğitim kalitesinin düşmesine sebep oldu. Eğitimdeki harcamaların geleceğe yatırım olarak görülmesi gerekirken, eğitim alanındaki kalemlerin de kısıtlamaya dâhil edilmesi şüphesiz hem kaliteyi hem de sistemi olumsuz etkiledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.