Balıkçılar "Vira Bismillah!" dedi

15 Nisan'da başlayan av yasağı 1 Eylül itibarıyla sona erdi. İzmit, Ordu, Trabzon'da balıkçılar vira bismillah derken İstanbul'daki balıkçılar, av sezonunun açılmasıyla boğaza açılırken hava muhalefeti sebebiyle "Vira Bismillah" diyemedi.

Balıkçılar "Vira Bismillah!" dedi

15 Nisan'da başlayan av yasağı 1 Eylül itibarıyla sona erdi. İzmit, Ordu, Trabzon'da balıkçılar vira bismillah derken İstanbul'daki balıkçılar, av sezonunun açılmasıyla boğaza açılırken hava muhalefeti sebebiyle "Vira Bismillah" diyemedi.

01 Eylül 2018 Cumartesi 20:52
Balıkçılar  "Vira Bismillah!" dedi

Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde av yasağının sona ermesiyle denize açılan balıkçılar, limana palamut ve istavritle döndü.

Karamürsel ilçesinde yeni av sezonu hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, Ereğli sahilinde okunan mevlidin ardından sezonun bereketli geçmesi için dua ederek denize açıldı.

Balıkçı barınağından saat 21.00'de 7 tekneyle denize açılan balıkçılar, gelişmiş sonar cihazlarıyla yaptıkları kontrollerin ardından ağlarını, avlanma yasağının sona erdiği saat 24.00'ten itibaren İzmit Körfezi'ni geçerek Yalova açıklarında denize bıraktı.

Sezon açılışında balıkçıların ağlarına palamut, mezgit, istavrit, sardalya ve hamsi takıldı.

Marmara Denizi'nde gece boyunca avlanan balıkçılar, avladıkları balıkları Gemlik'ten kamyonlara yükleyerek sabahın erken saatlerinden itibaren Ereğli Balık Hali'ne gönderdi.Hava şartları dolayısıyla çoğu balıkçı ava çıkamadığı için hale gelen balık miktarı beklentilerin altında kaldı.

3 ton balık kısa sürede alıcı buldu

İlçe Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir'in yaptığı duanın ardından AK Parti KocaeliMilletvekili Fikri Işık ve Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban balıkçılara bereketli bir sezon diledi. 

Işık, daha sonra kendisine verilen düdüğü çalarak Türkiye'nin en büyük ikinci balık halinde sezonun ilk mezatını başlattı. 

Törene, Işık ve Balaban'ın yanı sıra AK Parti Kocaeli milletvekilleri Zeki Aygün ve İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel ve Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım da katıldı.

Kasalara doldurulan balıkların açık arttırma usulüyle satılması, renkli görüntüler oluşturdu. Mezata taşınan yaklaşık 3 ton balık, kısa sürede alıcı buldu. 

Sezonun ilk avı sonrası palamudun çifti 15-30, istavritin kasası 300-350, sardalyanın kasası 250-300, hamsinin kasası 100, tekirin kilosu 30, iskorpitin kasası 100, turna mezgitin kasası 120-150, zargananın kasası 150 liradan alıcı buldu.

Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezonun balıkçılar için bol ve bereketli geçmesini, halka bol balık yedirecek miktarda balık çıkmasını diledi.

Doğusel, çoğu ülkede kişi başı yıllık balık tüketiminin ortalama 75 kilogramlar seviyesinde olmasına karşın, Türkiye'de bu rakamın 7 kilogram civarında olduğunu ifade ederek, üç tarafı denizlerle çevrili ülkede balıkların halka bol şekilde ulaşmasını arzuladıklarını kaydetti. 

Balıkçıların av sezonunun ilk günü hava şartlarından dolayı umduklarını bulamadıklarını ancak bunun geçici bir durum olduğuna işaret eden Doğusel, "Sezonun bol ve bereketli geçmesini diliyoruz. Kurallara uygun balıkçılık yapıldığı zaman balık daha da artacak, ülkemize ve kentimize ekonomik olarak geri dönecektir." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Kandıra ilçesindeki balıkçılar ise kötü hava şartları dolayısıyla sezonun ilk günü denize açılamadı. 

Düzce

Batı Karadeniz Bölgesinin en önemli balıkçı limanına sahip Düzce'nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar yeni sezonun il günü "vira bismillah" diyerek gece 00.00'dan itibaren denize açıldı.

Büyük tekneler ağ çekerek, küçük tekneler ise akşamdan yerleştirdikleri ağları çekerek yeni sezona iyi bir başlangıç yapmayı umdu. Balıkçılar, denizde son birkaç gündür yaşanan rip akıntısı nedeniyle umduklarını bulamadan geri döndü. 

Palamuttan umutları olan balıkçılar, ilerleyen günlerde denizden bol miktarda balıkla döneceklerini ifade etti.  

Çanakkale - Balıkesir 

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle Çanakkale ve Balıkesir'deki balıkçılar, "vira bismillah" diyerek denize açıldı.

Av yasağının kalkmasıyla limanlarda bekleyen gırgır tekneleri halat çözüp sezonun ilk avı için denize ağlarını bıraktı.

Çanakkale'de gece saatlerinde denize açılan yüzlerce balıkçı, kuvvetli rüzgarın da etkisiyle sezonun ilk saatlerinde beklediği oranda balık avlayamadı.

Saroz Körfezi'nde yakalanıp Çanakkale Balık Hali'ne getirilen 80 kasa sardalya, perakendeciler tarafından kasası 200 liradan alındı.

Az miktarda yakalanan palamutun çifti 40, barbunyanın kilogramı 40 ve kocagözün kilogramı ise 25 liradan satışa sunuldu. Sardalyanın kilogramı ise tezgahta 25-30 liradan tüketiciye sunuldu.

"Balıkçılığın çok iyi olacağı düşüncesindeyiz"

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği ve Çanakkale Merkez 1 No'lu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Özkurnaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl hareketli ve bereketli bir sezon beklediklerini söyledi.

Geçen sezon fiyatların yüksek seyrettiğini hatırlatan Özkurnaz, "Bu yıl balıkçılığın çok iyi olacağı düşüncesindeyiz. 3 ila 4 ay süren göç süreci boyunca vatandaşlar daha ucuza balık tüketebilecek." dedi.

Özkurnaz, nüfusun fazla, balığın az olduğu ülkelerde fiyatların yüksek seyrettiğini ifade ederek, "Av yasağı bitmeden önce sardalyanın kilogramı 50 liraydı. Bugünden itibaren sardalyanın kilogram fiyatında çok önemli düşüşler yaşanacak, hatta çok yakın bir zamanda sardalyanın kilogramı 5 liraya kadar düşecektir." diye konuştu.

Balık Hali esnafı Cahit Uygun da sezonun ilk gününde umut edilen avın gerçekleşmediğini belirtti.

Marmara Denizi'nde balığın azaldığını aktaran Uygun, "Sezonun ilk günü olmasına rağmen ağlar beklenen balıkla dolmadı, kasalar boş kaldı. Bu hafta böyle geçecek gibi duruyor. Umarım sezon böyle gitmez ve canlılık gelir. Balıkçılarımız bereketli bir sezon geçirebilir." ifadelerini kullandı.

"Duyumlarımıza göre denizde hamsi var"

Balıkesir'in Bandırma ve Erdek ilçesindeki balıkçılar da hazırlıklarını tamamlayarak denize açıldı.

Denize ağlarını bıraktıktan sonra dönen balıkçı teknelerinden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Su Ürünleri Hali'ne 500 çift palamut, 45 çift torik, 300 kasa hamsi, 40 kasa sardalya, 35 kasa istavrit getirildi.

Palamutun çifti 30, torikin çifti 110, hamsinin kasası 60-80, sardalyanın kasası 130 ve istavrit kasası 100-220 liradan işlem gördü.

Balıkesir Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Nihat Işık, kazasız ve belasız bir av sezonu diledi.

Sabahın ilk saatlerinde balıkçıların hale ürünlerini getirdiğini belirten Işık, "Marmara'nın genelinde tekne başı 80-100 kasa balık olduğu bildirildi. Bu balıklar, İstanbul'daki hallere gitti. Denizdeki fırtınanın dinmesiyle bereketli bir sezon geçireceğimize inanıyorum. Duyumlarımıza göre denizde hamsi var. Bu da birkaç gün içinde netlik kazanır." değerlendirmesinde bulundu.

Karadenizli balıkçılar "Vira Bismillah" dedi

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle Ordu'daki balıkçılar, "Vira Bismillah" diyerek denize açıldı.

Gülyalı, Kumbaşı, Kışlaönü, Kacalı, Mersinköyü, Medreseönü, Yalıköy, Bolaman, Fatsa ve Ünye balıkçı barınaklarından hareket eden gırgır tekneleri, av yasağının sona ermesiyle birlikte denize ağlarını bıraktı.

Gece saat 02.00 civarlarında "Vira Bismillah" diyerek ağlarını toplayan balıkçılar en çok palamut avladı.

Denize açılan balıkçılardan Aziz Ceylan, gazetecilere yaptığı açıklamada, sezona iyi başladıklarını belirterek, ilk gecede palamut avladıklarını söyledi.

Ceylan, sezondan umutlu olduklarını belirterek, "Özellikle palamut konusunda büyük beklenti içerisindeyiz. İlk gecede tuttuğumuz palamutlar, oldukça iriydi. İnşallah tüm sezon bu şekilde bol ve bereketli geçer." dedi.

Balıkçılardan İsmet Dilaver ise yaklaşık 5 aydan beri sezona hazırlandıklarını ifade ederek, "Zorlu bir hazırlık süreci geçirdik. İlk olarak teknelerimizin tamirini gerçekleştirdik. Ardından yırtılan ağlarımızı onardık. Bu gecede 'Vira Bismillah' diyerek sezonumuzu açtık. Tüm balıkçılarımıza hayırlı olsun." diye konuştu.

Yaklaşık 30 yıldır balıkçılık yapan Şahin Çakır da hava şartlarının avlanma için uygun olduğuna dikkati çekerek, "İlk gece çok miktarda olmasa da palamut avı gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde palamut avının daha da artması bekleniyor." dedi.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz da balıkçılara uyarıda bulunarak, şunları kaydetti:

"1 Eylül itibarıyla av yasağı sona ermiştir. Avcılık yapan tüm balıkçılarımızın sürdürülebilir bir balıkçılık için av yasaklarına uymaları gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, ideal avcılık dengeli avcılıktır. Aşırı ve kuralsız avcılık, geleceğimizin ve çok önemli bir zenginliğimizin yok edilmesi demektir. Amacımız günü kurtarmak değil, geleceği kurtarmak olmalıdır. Bütün balıkçılarımızın bereketli, bol kazançlı ve işlerinin rast gittiği bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum."

İstanbul'da balıkçılar "Vira Bismillah" diyemedi

İstanbul'da balıkçılar, av sezonunun açılmasıyla boğaza açılırken hava muhalefeti sebebiyle "Vira Bismillah" diyemedi.

Balıklara üreme ve büyüme dönemlerinde zarar vermemek adına her yıl belli dönemlerde konulan, bu yıl da 15 Nisan'da başlayan denizlerde av yasağı 1 Eylül itibarıyla kaldırıldı. Yasak süresince yeni sezona teknelerini ve ağlarını onararak hazırlanan İstanbullu balıkçılar, yasağın kalktığı günün ilk dakikalarında ekipler halinde kıyıdan uzaklaşarak denize açıldı.

Aylardır denize hasret kalan ve sezonun açılmasıyla yoğun mesaiye başlayan balıkçılar, boğazı turlarken denize ağ atamadı. Gemideki cihazlarda hava muhalefeti sebebiyle balık görülemeyince gemiler sabahın ilk ışıklarında yola koyulmak üzere limanlara bağlandı.

Ülke genelindeki meslektaşları gibi sezonun açılmasının mutluluğunu yaşayan Anadolu Kavağı Su Ürünleri Kooperatifi'ne bağlı balıkçılar, ekmek parası kazanmak ve bereketli bir sezonla tüketicilerin yüzünü güldürmek için sabah boğazdan Karadeniz'e açılacak.

Tayfa halinde el birliğiyle hareket eden balıkçılar, limana bağlanan gemide rutin kontrolleri yapmaya devam etti.

Anadolu Kavağı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mahmut Poyraz, gece mesaisinde kendilerine eşlik eden AA muhabirine, "Sezonu açtık ancak ilk saatlerde eli boş döndük. Biz boğaz balıkçısı olduğumuz için Karadeniz'e gitmemiz lazım. Karadeniz'de havanın rüzgarlı oluşundan dolayı boğazın içinde dolaştık. Boğazda da cihazlarla kontrol ettik, balık göremedik." dedi.

Palamutta bu sezon bolluk beklediklerini belirten Poyraz, "Palamut bu mevsimde, Eylül'ün başlarında ekseri Karadeniz'de gündüz gözle görülür. Eylül'ün ortalarından sonra da radarlarla tespit edilir ve avlanma başlar. Balık o zaman hem irileşir, hem akımını yapmaya başlar. O zaman daha verimli ve güzel olur. Bu sene avımız güzel görünüyor maşallah. Her şeyin hayırlısı, bizim işimiz tevekkel." diye konuştu.

Sezondan geçen seneye oranla ümitli olduklarına vurgu yapan Poyraz, sektörün masraf ve çalışma şartlarının ağır olduğunu anlattı. Ekipte 25 kişinin çalıştığını, mazotun ve giderlerin pahalandığını aktaran Poyraz, "Biz istiyoruz ki bizim balığımız pahalı olmasın da değerinde olsun. Hem insanlar kana kana yesin, biz de bundan çoluğumuza, çocuğumuza rızık götürelim, masrafımızı çıkaralım." ifadesini kullandı.

Sabahın ilk ışıklarında Karadeniz'e doğru ilerleyeceklerini belirten Poyraz, "Gidiyoruz, balığın durumuna göre denizde kalıyoruz. Balığımız varsa onu indirmek için en yakın limana iniyoruz ve balığı kamyonlara verdikten sonra yolumuza devam ediyoruz." dedi.

Hava şartlarının iyi olduğu her gün denizde olduklarına işaret eden Poyraz, yılın 7 ayı denizde olduklarını, bunun 4 ayını Karadeniz'de, geri kalan süreyi Marmara'da geçirdiklerini söyledi.

Kaçak avcılık yapanların sektöre ve denizin dengesine zarar verdiğini belirten Poyraz, yetkililerin balıkçılarla iş birliği halinde sektörün sorunlarına el atmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

2017 balık sezonu verileri

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen sene ülke genelinde 18 bin 24 balıkçı teknesi bulunuyor.

Ayrıca, Türkiye'de 2017 yılında denizlerde 322 ton 173 kilogram, iç sularda ise 32 ton 145 kilogram olmak toplamda 354 ton 318 kilogram balık avlandığı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine işlendi.

TÜİK 2017 verilerine göre, avcılığı en çok yapılan pelajik deniz balıklarının üretim miktarı şöyle gerçekleşti:

"Hamsi 158 ton 94 kilogram, çaça 33 ton 950 kilogram, sardalya 23 ton 426 kilogram, istavrit 12 ton 985 kilogram, palamut 7 ton 578 kilogram, lüfer 1 ton 936 kilogram."

Aynı yıl avcılığı en fazla yapılan demersal deniz balıklarının üretim miktarı da şu şekilde kayıtlara geçti:

"Mezgit 8 ton 248 kilogram, tekir 2 ton 74 kilogram, barbunya ve paşa barbunu 1 ton 476 kilogram, bakoralya-berlam 1 ton 11 kilogram, kalkan 167 kilogram."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.