Şeker Fabrikaları tek tek hızla satılıyor...

Hükümet kamuya ait şeker fabriklarının özelleştirilmesi politikasından vazgeçmedi ve hızla Şeker Fabrikalarının ihale süreci başlatıldı. Peşpeşe devam eden ihalelerde bugün 3 fabrikanın daha ihalesi gerçekleşecek.

Şeker Fabrikaları tek tek hızla satılıyor...

Hükümet kamuya ait şeker fabriklarının özelleştirilmesi politikasından vazgeçmedi ve hızla Şeker Fabrikalarının ihale süreci başlatıldı. Peşpeşe devam eden ihalelerde bugün 3 fabrikanın daha ihalesi gerçekleşecek.

16 Nisan 2018 Pazartesi 13:03
Şeker Fabrikaları tek tek hızla satılıyor...

Kamuya ait şeker fabrikalarının “Özelleştirme İdaresi” tarafından satılma süreci devam ederken Bor Şeker Fabrikası'na 336 milyon, Yozgat'a 275 milyon lirayla Doğuş Gıda; Kırşehir’e 330 milyon lirayla Tutgu Gıda; Çorum Şeker Fabrikasına da 528 milyon lirayla Safi Yakıt en yüksek teklifi vermişlerdi. Bugün ise Erzurum, Turhal ve Ilgın şeker fabrikalarının ihalesi yapılacak

SIRADA HANGİ FABRİKALAR VAR

18 Nisan'da Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş Fabrikaları ile teklif verme süreleri uzatılan Erzincan ve Kastamonu Fabrikaları için teklifler alınacak.

KARAMOLLAOĞLU: BAKKAL SATILAMAYACAK SÜREDE FABRİKA SATILIYOR

Şeker fabrikalarının satışına yönelik sert eleştirilerde bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Teklif vermek için tanınan süre sadece 35 gün. 35 günde sıradan bir mahalle bakkalını bile satamazsınız. Peki, siz Türkiye’nin can damarı 14 tane devasa fabrikayı nasıl satacaksınız!” ifadeleriyle fabrikaların satışına tepki göstermişti.

"Şeker fabrikaları neden satılmamalı?"

Milli Gazete yazarı Sadettin İnan köşesinde  "Şeker fabrikaları neden satılmamalı?" sorusuna şu şekilde cevap verdi.. İşte İnan'ın köşe yazısı...

Yıllardır yazıp çiziyoruz ama ülkeyi yönetenlere derdimizi bir türlü anlatamadık. Hiçbir strateji belirlenmeden, yangından mal kaçırır gibi şeker fabrikalarının satışıyla ilgili aynı filmi yine sahnelenmeye başlandı.

Şeker fabrikaları neden satılmamalı? Şeker sektörünü yakından takip eden bir gazeteci olarak altını bir kez daha çiziyorum; şeker fabrikaları bu mantıkla yani hiçbir stratejiye dayanmadan satılması durumunda fabrikaları kimin veya kimlerin aldığının hiçbir önemi yok. Bu fabrikaların birçoğu kapanır ve Türkiye pancar üretiminden çekilir. Durum bu kadar açık!

Yok, efendim neymiş “Özel sektörde fabrikalar daha iyi çalışırmış! Pancar üretimi artarmış! Şeker fiyatları ucuzlarmış!” Bunların hepsi milletin gözünü boyamak için ortaya atılan bir palavradan ibaret!

Her şeyi bir tarafa bırakalım ABD merkezli Cargill, “şeker fabrikalarınızı özelleştirin” diyorsa durup bir düşünmemiz gerekmiyor mu? Elin Amerikalısı ısrarla niye fabrikalarımızın satılmasını istiyor?

Buradaki tezgahı görebilmemiz için illaki bir şeyleri yaşayıp sonra da “yav kusura bakmayın bunda da yanılmışız” dememiz mi gerekiyor?

Bir kere sadece şeker fabrikalarını özelleştirmiyoruz. Neyi özelleştiriyoruz? Türkiye’nin 45, 50 iline yayılmış, her aşaması planlı, programlı yapılmak zorunda olan bir endüstriyel tarımı özelleştiriyoruz! Bundan dolayı çiftçiyi düşüneceksiniz, ürünü düşüneceksiniz, fabrikayı düşüneceksin, sektörü düşüneceksin, piyasayı düşüneceksin…

Kamu olarak; “Elimde 25 tane fabrikam var, satışa çıkarırım 5-10 tanesi satılır, gerisi de bana kalır” diyemezsiniz. Çünkü üretim bütünlüğünü bir bozdunuz mu fabrikaları kimin aldığının ve kaça satıldığının hiçbir önemi yok. Açık söyleyeyim, bu mantıkla fabrikaları Pankobirlik bile alsa hiçbir önemi olmaz!

Çünkü bütün aşamaları stratejik bir planla işletilmesi gereken sektördeki fabrikaları satarak, çiftçiyi de ürünü de sektörü de kişilerin veya işletmelerin inisiyatifine terk etmiş oluyorsunuz. Ve üretim bütünlüğü bozulduğu için de birçok fabrikayı kendiliğinden kapatmak zorunda kalacaksınız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
Ömer Faruk Özdemir 2018-04-18 01:32:40

Şeker fabrikaları nın
Bekçsine bile baksan servet sahibi olmuş lar müdür leri şefleri de söylemeye gerek yok ha birde zarar ediyor diyorlar doğrudur bşr bir fabrikanın bekçisi fabrikadan fazla kazanıyor sa düşünmek gerek
Unut madan söyleyelim biri bir fabrika alıyorsa o fabrikadan kar etmek için alır zarar etmek için değil şekere kota koymaz koyamaz gerizekalımı bu fabrikayı alan neyse
Kısacası eti krom da bu durum daydı ne oldu peki bunu da ben anlatmayayım bilen başka bir arkadaş anlatsın devlet haklı kardeşim devlet işi yan gelip yatma yeri değildir kimse kusura bakmasın eğer yatıyor sa aldığı para haram olsun hakkımız zehir zıkkım olsun

Misafir Avatar
Ekrem Ünsal 2019-04-12 11:17:53 @Ömer Faruk Özdemir

Ömer Faruk bey kardeşim , bu sitede sizin yazdığınız hakikatleri anlayabilecek kafa idrak beyin VE ADALET-İNSAF DUYGUSU yok....Buradaki beyler sadece ve sadece
'' Milli Fistancılar '' oyun havası eşliğinde kııvrmayı bilirler....!!!

Beğenmedim! (0)