"Soğanın cücüğünü kim yiyor?"

Tv5 ekranlarında yayınlanan "Öyle mi gerçekten?" programının konuşan Prof. Dr. Osman Altuğ Hoca, Devletin soğan depolarına yaptığı baskınları eleştirerek fiyatların yükselmesinin nedenini açıkladı.

"Soğanın cücüğünü kim yiyor?"

Tv5 ekranlarında yayınlanan "Öyle mi gerçekten?" programının konuşan Prof. Dr. Osman Altuğ Hoca, Devletin soğan depolarına yaptığı baskınları eleştirerek fiyatların yükselmesinin nedenini açıkladı.

02 Aralık 2018 Pazar 14:04
"Soğanın cücüğünü kim yiyor?"

Prof. Dr. Osman Altuğ, soğan fiyatlarının yükselmesi ve soğan depolarına yapılan baskınlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Soğan ihtiyacın fazla, soğan üretimi az. O zaman da diyorsun ki; soğan fiyatları niye yükseldi?" diye konuştu.

Tv5 ekranlarında yayınlanan "Öyle mi gerçekten?" programının daimi konuğu olan Altuğ, yaptığı açıklamalarla dikkat çekiyor. Son günleri tartışmalı konusu haline gelen soğan fiyatları ve depolara baskınlara değinen Altuğ, "Soğanın cücüğünü kim yiyor? Geçmişte padişahlar yermiş, beyler yermiş. Soğanın cücüğünden kastım, illaki fiziksel cücük değil. Soğan, kuru soğan... Adı üstünde kuru. Demek ki bunlar kuru, kuruyacak, üretilecek ve kuruyacak ondan sonra tüketilecek. Şimdi sen insanlara ya arkadaş kuru soğanı depoluyorsun dersen, gülünç olursun. Kuru soğan zaten depolanır." ifadelerini kullandı.

"SENİN DEVLET POLİTİKAN SOĞAN ÜRETİMİNİ DÜŞÜRMEYE YÖNELİK"

Soğan fiyatlarındaki yükselişe hükümetin yaklaşım şeklini eleştiren Prof. Altuğ, şöyle konuştu:

"Soğan ihtiyacın fazla, soğan üretimi az. O zaman da diyorsun ki; soğan fiyatları niye yükseldi? Muhahkak bu stokçular yaptı. Senin stokçularla ne alakası var. Bak senin devlet politikan, demek ki soğan üretimini düşürmeye yönelik. Soğan üretimi düşünce, bu soğanın da fiyatı yükselir. Yani böyle emir komuta kışla ekonomisiyle, asarım, keserim gelir senin deponu basarım, iflah etmem seni diyerekten soğan üretimini artıramazsın. Soğan üretimini de artıramazsan soğan fiyatları yükselir. Bu ekonominin kuralı. Bu kural aynı yerçekimi kanunu gibi. Ben yerçekimi kanunu tanımıyorum. Kaldırdım arkadaş! Diyebilir misin? Kaldır! At bakayım kendini binadan aşağıya. Bunların hepsi beceriksiz yöneticilerin beceremedikleri konularda birilerini suçlamasıdır. Onun için böyle konuşuyor, ağzı olan konuşuyor diyorum ben. Tablo bu!"

"DEVLET YÖNETİMİ ORKESTRA YÖNETİMİNE BENZER"

Altuğ konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Senin soğan üretimin artmış mı, azalmış mı? Azalmış. O zaman bak! De ki;

-Ya benim soğan üretimim niye azalmış?

Bu işte bir iş var. O zaman ben, soğan üretimini arttırıcı önlemler alıyım. Devlet yönetimi, orkestra yönetimine benzer. Yani bir tuşa yanlış basarsan melodi allak bullak olur. Demek ki sen bu soğan işinde yanlış yere basmışsın."

Aylara-göre-Kuru-Soğan- Fiyatı

Son Güncelleme: 02.12.2018 14:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.