Facebook, kullanıcı bilgilerinin Cambridge Analytica şirketi tarafından usulsüzce kullanıldığının ortaya çıktığı olaydan sonra Facebook kullanıcılarının gündemine düşen, Facebook bizi takipmi ediyor? Kişi veya kişiler hakkında bilgi/verimi topluyor? Sorusu gündeme bomba gibi düştü.

Türkiye’de ve dünyada en çok kullanılan sosyal medya hesapları arasında Facebook ilk sırada yer alıyor. Facebook 2004 yılında Amerika’da kurulan ilk bilinen sosyal medya hesaplarından birisidir.  Dünyada çok popüler olan Facebook zaman ve mekan sınırı olmadan arkadaşlık yapabilme, sohbet edebilme ve içerik paylaşma gibi imkanlar sunuyor.

Facebook’un Dünyada 2.2 milyar kullanıcı sayısı varken, aktif kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerinde. Türkiye’de toplam aylık aktif kullanıcı sayısı 44 milyon kişi civarında ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.

Türkiye’de her 2 kişiden 1’i Facebook’a üye durumunda. Her ay 34 milyondan fazla insan Facebook’u mobil cihazlar üzerinden kullanıyor. Günlük aktif kullanıcı sayısı ise 24 milyon.

E-marketer’a göre Türkiye’de internet erişimi olan insanların sayısı 44,7 milyonun üzerinde, Bu oran da Türkiye’de internet erişimi olan insanların yüzde 88’inden fazlasının Facebook hesabı olduğu anlamına geliyor.

48 milyonun yüzde 87’si her gün düzenli olarak internete giriyor ve sosyal medya harici 3 saat 45 dakikasını internette harcıyor. Yani toplama baktığımızda 6 saat 46 dakikalık bir internet kullanımı karşımıza çıkıyor.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu ise yüzde 57 ile YouTube. Dünyanın en popüler video izleme platformunun yüzde 56 ile Facebook, yüzde 45 ile de Instagram takip etmektedir.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 77’si her gün online olurken, yüzde 16’sı ise haftada en az bir kez internete bağlanıyor.

Web trafiğinin yüzde 51’i dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, yüzde 46’sı mobil cihazlar ve yüzde 4’ü ise tabletler üzerinden gerçekleşiyor.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformlarına bakıldığında yüzde 32 ile Facebook’un ilk sırada yer aldığı ortaya çıkıyor. Facebook’u yüzde 24 ile WhatsApp, yüzde 20 ile Facebook Messenger, yüzde 17 ile Twitter ve yüzde 16 ile Instagram takip ediyor.

Google ve Facebook Hakkınızdaki Her Veriyi Topluyor

Öncelikle Google üzerinde yaptığımız her bir arama kaydediliyor.   http://history.google.com Siz de bize şunu diyebilirsiniz; İyi, güzel bunları topluyor da bir sonraki girişimizde bizim olduğumuzu nasıl anlıyor? Bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza çerezler yükleniyor. Bu sayede giren ziyaretçinin siz olduğunuz anlaşılıyor. Onun dışında Google hesabınız açıksa, Gmail veya YouTube’a girmişseniz yine sizin hakkınızda veri toplamaya devam ediyor. Siz silseniz bile bu Googlenin veya herhangi bir sosyal medya ağının veri tabanında asla silinmemektedir.

Google/Facebook, telefonunuzu her açtığınız zaman konumuzu kaydeder (Tabii konum izni verdiyseniz). Telefonunuzu internet ortamında kullanmaya başladığınız ilk günden bu yana nerelere gittiğinizi görebilirsiniz. Zaman çizelgesi olarak Google'da aratırsanız bu imkan size sunuluyor.

Google arama geçmişini tüm cihazlarda saklıyor. Arama geçmişinizi ve telefon geçmişinizi tek bir cihazdan silseniz bile, diğer cihazlarda kaydedilen veriler olacaktır. Facebook yüz tanıma için çok gelişmiş teknikler geliştirdi. Ayrıca Bigisayar, akıllı telefon, tabletinizin kamerasından ve mikrofonundan sizi kaydeder ve dinleyebilirler.

Facebook'ta bir fotoğraf paylaşıyorsunuz. Önce görüntüyü tespit ediyor, sonra veritabanıyla karşılaştırıyor. Kullanıcılar da Facebook’a yardım ediyor. Her seferinde bir arkadaşınızı etiketlediğinizde, Facebook’a şu bilgiyi veriyorsunuz: “Evet, bu kişi benim arkadaşım.” Yüz tanıma sistemleri sayesinde, kimliğini açık etmek istemeyen kişilerin kimliğini belirleme kapasitesine sahip (Çok büyük güvenlik açığı aslında)

 Google/Facebook'un ayrıca reklam profili bulunuyor. Bulunduğunuz yere, cinsiyetinize, kariyerinize, ilgi alanlarınıza, ilişki durumunuza, gelirinize ve hatta olası ağırlığınıza bağlı olarak reklam profili oluşturuyor. Google kullandığınız her uygulama ve uzantılar hakkındaki bilgileri depoluyor. Uygulamaları ne sıklıkla kullandığınızı, nerede kullandığınızı ve kimlerle etkileşimde olduğunuzu hatta ne zaman uyuduğunuzu bile anlıyor.

Google kullanıcıların tüm verilerini indirme seçeneği de ayrıca sunuyor. İsterseniz kendi verilerinizi de indirebilirsiniz. https://hangouts.google.com

Web kameranıza ve mikrofonunuza herhangi bir zamanda erişebilirler. Topladıkları bilgiler arasında nerede olduğunuz yani konumunuz, hangi uygulamaları yüklediğiniz, e-postalarınız, takviminiz, arama geçmişiniz, gönderdiğiniz ve aldığınız mesajlar, indirdiğiniz dosyalar, oynadığınız oyunlar, fotoğraflarınız, videolarınız, müzikleriniz, tarama geçmişiniz, hatta dinlediğiniz radyo istasyonları bile kayda girer.

Bu arada Facebook'a hangi cihazdan, nereden ve ne zaman giriş yaptığınız da saklanıyor. Ayrıca Facebook hesabınıza bağladığınız tüm uygulamalar da depolanıyor. Mesela sizin hangi politik görüşte olduğunuzu, sizin hangi konularla ilgilenip ilgilenmediğinizi tahmin eder.

Google gibi Facebook'ta da verilerinizi indirme seçeneği bulunuyor. Facebook'un verileri içinde de gönderdiğiniz tüm iletiler, tüm dosyalar, telefonunuzdaki tüm kişiler, sesli mesajlar gibi bilgiler var. Facebook etiketlerinizden, giriş yaptığınız konuma kadar sizin ve arkadaşlarınızın nelerden bahsettiğine kadar aslında ilginizi çekebilecek tüm her şeyi depoluyor. https://www.facebook.com/privacy/explanation

Modern çağın en çılgın şeylerinden biri.

Sosyal medya ve akıllı cihazlar yaşantımızın içine girdiğinden beri 'gizlilik' kavramı aslında sadece bir kelimeye dönüşmüş durumda. Sosyal medya mecraları masum gözükebilir ancak gizliliğimiz ve güvenliğimiz açısından bir bakıma bütün özgürlüğümüzü ve özel hayatımızı bu platformlara bağlıyoruz. Yani sözün özü, sistemin kölesi olmuş durumdayız.

Aslında engellemenin de bir anlamı yok bizce. Çünkü neredeyse girdiğimiz her site hakkımızda veri topluyor. Her gün Facebook’da durum paylaşan biriyseniz bir anlamı yok. Zaten bu durumda internet alemine hakkınızdaki her bilgiyi kendi elinizle vermiş oluyorsunuz. Özetle, eğer gizliliğinize paranoyakça önem veriyorsanız internete hiç girmeyin ve kullanmayın derim. :-)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.