Elmadağ Müftülüğünde neler oluyor?

 Ankara’nın Elmadağ ilçesinde Mehmet Ali Ataman isimli bir hayırseverin binbir zorluklarla yaptırdığı Kız Kur’an kursu, yeni atanan Elmadağ Müftüsünün garip uygulamaları ve problemler üretmesi ve en sonunda ilim yuvasını kapatması, halkın tepkilerine ve hayır severleri üzmesine neden oldu.

Elmadağ Müftülüğünde neler oluyor?

 Ankara’nın Elmadağ ilçesinde Mehmet Ali Ataman isimli bir hayırseverin binbir zorluklarla yaptırdığı Kız Kur’an kursu, yeni atanan Elmadağ Müftüsünün garip uygulamaları ve problemler üretmesi ve en sonunda ilim yuvasını kapatması, halkın tepkilerine ve hayır severleri üzmesine neden oldu.

03 Ekim 2017 Salı 12:12
Elmadağ Müftülüğünde neler oluyor?

 Ankara’nın Elmadağ ilçesinde Mehmet Ali Ataman isimli bir hayırseverin binbir zorluklarla yaptırdığı Kız Kur’an kursu,  Dönemin ilçe müftüsü Faruk Turhan Hoca’nın da desteği ve gayretleri ile bina inşaatı çalışması ve iç mefruşat biter. Hocanın tavsiyesiyle Kur’an kursuna o dönem içerisinde vefat eden Türkiye’nin saygın âlimlerinden “Muhammed Emin Er Hoca’nın” ismi verilir. Kur'an kursu 30 öğrenciyle hafızlık kursu, hayır severlerinde desteği ile yatılı eğitim görmeye başlar.

Elmadağ ilçesinde Kur’an kursu, meşhur köy enstitülerinin olduğu Hasanoğlan’daki ve Elmadağ’daki ilk hafızlık kursudur. Mehmet Ali Bey, o kursu eğitim dönemine yetiştirmek için ölüm döşeğindeki babasının bile yanına gidemeyerek canla başla çalışmışmış ve eğitim öğretim dönemine yetiştirmiştir.

Elmadağ ilçe Müftülüğünde görevli olan  Faruk Turhan Beyin tayinin çıkması ve yerine Metin Aracıklıoğlu’nun gelmesi ile Kur'an kursunda  sorunlar başlar. Yeni müftü adeta hayırsever Mehmet Ali Beyi pişman ettirmekte ve sürekli idari sorunlar çıkartmaya çalışmaktadır. Müftünün ilk tepkisi Kur’an kursunun adına yönelik olmuştur. Neden bu ismi verdiniz “Kürt” değil mi? Diyerek bir din adamına yakışmayacak ırkçı bir tavır takınır.

Kur'an Kursunda 30 öğrencinin yatılı eğitim gördüğü kursun tüm masraflarının da hayırseverlerce karşılanmasına rağmen Müftü Metin Aracıklıoğlu memnun değildir. Hâlbuki yan taraftaki arsada bir yurt yapmayı da planlayan M. Ali Bey’e idari baskılar uygulanır. Ardından Müftü, çeşitli bahanelerle kursta görev yapan kurs hocalarını uzaklaştırır ve daha sonra kursun başına müdüre olarak kendi hanımını getirir. Üstelik yanına kurs hocalığı yeterlilik belgesi olmayan birkaç kişiyi de görevlendirir. Personelin ücretleri öğrenci velilerinden tahsil edilir. Müftünün hanımı olan kurs müdiresi, müftülüğün resmi aracıyla kursa gelip gidince veliler ve halk tarafından şikâyet ediilir. Gelen tepkiler üzerine Müftü Metin Aracıklıoğlu tarafından kurs kapatılır.

Elmadağ’da meydana gelen bu müftülük zulmünü bizzat olayı yaşayan ve Kur’an kursunu yaptıran Mehmet Ali Ataman tarafından birçok idari merciye durumu bildirmesine rağmen ilgilenen olmaz. Haber sitemize bilgi veren Mehmet Ataman ve çevre halkı tarafından binbir zorluklarla yapılan böyle bir hayırlı işin kamuoyu yararına kullanılması, kapatılmaması ve hayırlı işlerin önü kesilmemesi gerektiğini belirtirler.

Elmadağ ilçe Müftülüğünün kişisel polemikler ve yanlış yönetimi ile Kur'an kursununun kapatılması ve hayır severkerin yaptıkları hizmetlere engel olunması hayır sahiplerini ve yöre halkını üzmektedir. Kamuoyu yararına hayırlara vesile olan, hayırseverin gayreti ödüllendirilmesi gerekirken çeşitli bahanelerle buradaki çalışmalar engellenmesine ve şahsi menfeatlerine alet edilmesine  Diyanet İşleri Başkanlığının seyirci kalmaması, acilen olaya el koyması ve müdahale etmesi gerekmektedir. 

Son Güncelleme: 03.10.2017 14:24
Anahtar Kelimeler:
Elmadağ Müftülüğü
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Avatar
Muhtar Hüseyin Dülger 2017-10-06 09:35:32

Sayın M Ali beyin yazmış oldugu. Yazının tamamına katılıyorum dogrudur bende ıstarla sölememe ramen durduramadık

Avatar
İsimsiz. 2017-10-11 14:51:01

Yazının başından sonuna kadar yazılanlar Metin ARCAKLIOĞLU'NA 'na atılmış birer iftiradan ibarettir. İftirayı atanlarda buna çanak tutanlarda bu iftiralar altında kalacaktır.

Avatar
Halil ozdede 2017-10-11 17:16:40

Aynı durum zonguldak caycumada da yaşanıyor bu zamana kadar yüzlerce hagız yetiştiren bolge yatılı kur ankursunu sudan bahanelerle kapattilar yazık 28 şubatta bile kapatılmayan kur an kursu akp ikdidarında kapatıldı diyanet bu gibi VAKALARIN üzerine titizlikle gitmesi gerekirken malesef üzerinde durmuyor