Şeyh Seyyid Muhammed Maruf Yıldırım, Hakk'ın rahmetine kavuştu

Batman'ın önde gelen kanaat önderlerinden 92 yaşındaki Şeyh Seyyid Muhammed Maruf Yıldırım, Hakk'ın rahmetine kavuştu. Şeyh Seyyid Muhammed Maruf Yıldırım, Cuma namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından salavat ve tekbirler eşliğinde ebediyete uğurlandı.

Şeyh Seyyid Muhammed Maruf Yıldırım, Hakk'ın rahmetine kavuştu

Batman'ın önde gelen kanaat önderlerinden 92 yaşındaki Şeyh Seyyid Muhammed Maruf Yıldırım, Hakk'ın rahmetine kavuştu. Şeyh Seyyid Muhammed Maruf Yıldırım, Cuma namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından salavat ve tekbirler eşliğinde ebediyete uğurlandı.

21 Ekim 2017 Cumartesi 10:36
Şeyh Seyyid Muhammed Maruf Yıldırım, Hakk'ın rahmetine kavuştu

Bir süredir rahatsızlığından dolayı hastanede tedavi gören bölgenin tanınmış âlimlerinden Şeyh Seyyid Muhammed Maruf Yıldırım, önceki gece saatlerinde 92 yaşında rahmeti Rahman'a kavuştu.

Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca'nın yakın dostlarından olan Şeyh Maruf için Dergah Camii'nde Cuma namazını müteakip Batman İl Müftüsü Turgut Erhan tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Namazın ardından Şeyh Maruf'un naaşı, Çamlıca Mahallesi'nde bulunan aile mezarlığına götürüldü. HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin’in de katıldığı defin işlemine bölgenin birçok yerinden birçok âlim, Şeyh Maruf’u tekbir ve salavatlarla uğurladı..

ARKADAŞLARININ DİLİNDEN ŞEYH MARUF

Şeyhe bağlı medreselerin olduğunu ve bu medreselerde eğitimin devam edeceğini söyleyen Şeyh Maruf’un arkadaşlarından Molla Muhammed Bêcırmani, “Şeyh Maruf tarikat şeyhiydi. Takva ehli bir insandı. İslam hizmetinin ehliydi. Şeyh çok hizmet etmiştir. Ömrü yaklaşık 94’tü, ömrü İslam hizmetinde geçti. Dünyadaki makamlar eline geçtiği halde onları terk etti. Sırf İslam yolunu takip etti. Cizre’de Şeyh Seyda’nın yanına gidip Şeyh Seyda halifesi oldu. Nakşibendi tarikatında da halife oldu. Hayatı boyunca İslam hizmetinde bulundu. Şeyhten çok eserler kaldı. Tüm eserleri de İslami’dir. Şeyhin medresesi, öğrencisi ve hocaları vardı. O medreseler devam ediyor. Allah rahmet etsin.” dedi.

"ŞEYH MARUF'UN HEM DOĞU'DA HEM BATI'DA HİZMETLERİ OLMUŞTUR"

Şeyh Maruf’un defin işlemlerine katılmak için Şırnak ’tan gelen âlimlerden Molla Abdurrahman Alkış, “Peygamber Efendimiz (sav) buyurmuştur, vefat eden bir insan için 3 kişi bile iyi olduğuna şahitlik ederse cennete girecek. 2 kişinin hatta bir kişinin bile şahitliğinde o kişinin cennete gireceği bildiriliyor. Elhamdülillah, bu cemaatin hepsi Seyda'nın iyi olduğuna şahittir. Şeyh Maruf hem seyitti, hem âlimdi hem de Şeyh Seyda’nın halifesiydi. Hayatımız beraber geçmiş. İkimizde Şeyh Seyda’dan icazet almışız. Arkadaşlığımız küçüklükten şimdiye kadardı. Şeyh Seyda, Şeyh Nurullah ve Şeyh Ömer Faruk zamanından şimdiye kadar Şeyh Maruf’un hem doğuda hem de batıda hizmetleri olmuştur. İslam’a çok hizmetleri olmuştur. İlim, amel ve ihlası maşallah çok fazlaydı.” ifadelerini kullandı.

"ÂLİMLERİN ÖLÜMÜ ALEMLERİN ÖLÜMÜDÜR"

Tüm insanların dünya hayatında misafir olduğunu söyleyen Molla Bahaddin Ayyıldız, “Âlimlerin ölümü, âlemin ölümüdür. 'Şeyh Maruf çok iyiydi, nasıl gitti?' diyenlere 'Hz. Muhammed (sav) nerede?' diyeceğiz. Enbiya ve mahlûkların sultanına dünya kalmadıktan sonra mesele kalmamıştır. Şeyh Seyda halifesi Şeyh Maruf ile çok beraberliğimiz oldu. Sözünün eriydi. İslam’a çok hizmetleri oldu.” şeklinde konuştu.

"ŞEYH MARUF ÜSTAD BEDİÜZZAMAN'A ZİYARETTE BULUNMUŞTU"

Diyarbakır’dan defin işlemlerine katılan Molla İzzet Kayahan ise Şeyh Maruf ile Üstad Bediuzzaman’ın yaptıkları bir görüşmeyi şu şekilde ifade etti: “Şeyh Maruf’un yanında bir yıl kaldım. Maşallah seyit ve çok âlim biriydi. Kerametleri çok açıktı. Şeyh Maruf, bir defasında Üstad Bediuzzaman’ın ziyaretlerine gittiğini söylüyordu. Üstad’ın ziyaretine gittiklerinde çok kişinin görüşmek için beklediğini, kimseyle görüşmediğini yalnız kendisi ve bir mollayla görüştüğünü söyledi. Üstad’ın çok hastaolduğunu ve yatakta olduğunu söyledi. Üstad Şeyh Maruf’u hiç görmediği halde ‘Sen seyitsin bir hafta yanımda kal sana hizmet etmek isterim, fakat ben hastayım. Masonlar beni 17 defa zehirlemiş. Bundan dolayı sana hizmet edemiyorum. Kusuruma bakma.’ demiş.”

ŞEYH SEYYİD MUHAMMED MARUF YILDIRIM KİMDİR?

Batman'ın önde gelen kanaat önderlerinden Şeyh Seyyid Muhammed Maruf Yıldırım 1925 yılında Batman'ın Gercüş (Gercews) ilçesine bağlı Bêcırman köyünde doğdu.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunan Şeyh Seyda Elcezeri'nin yanında tefsir, mantık, hadis ve tüm ilimleri okuyup icazet aldı.

Nakşibendi, Kadiri ve Rufai tarikatların halifeliğini yapan ve aslen Seyyid Bilal soyundan gelen Şeyh Maruf, Hüseynî olup soyu Hz. Muhammed'e (sav) ulaşıyor. 

(İLKHA)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.