banner42

   Karadeniz illeri sürekli yağmur alır. Bir Karadeniz türküsünden gıda güvenliği öğrenelim
   MISIRİ KURUTTİN Mİİ, Ambarda duruttin miii
   Türküler bazen ders verir. Mısırı kurutmadan, ambara koyarsan, O mısır küflenir, zehir olur. Bu yaz ülkemizin her bölgesi Karadenizden daha fazla yağış alıyor ve şiddetli yağış, Anadolu'da hala buğdaylar biçilip ambara konulmadı.
   Trakya'da pirinç kurutma makinaları var, pirinçin rutubet oranını %15'e indiriyor, sonra ambara konuluyor.Buğday, arpa, mısır ve her türlü insan ve hayvan gıdası ambara, samanlığa konulmadan önce, kurutulmalıdır.
   Kurutulmazsa ne olur. ?
   Yediğimiz gıdalarda CLOSTRİDİUM ölümcül bakterisi ürer. Gıda üreticileri iflas eder, bu gıdaları yiyenler hasta olur, ölür. Gıdalarda, AFLATOKSİN OLUR, farklı küfler olur, gıda sıtoklarımız zehirli çöp olur.
   Yakın tarihte CLOSTRİDİUM nedeniyle iflas eden, intihar eden peynirciler oldu.Clostridiumlu Peynir ve gıdalar lağım gibi kokar. Servetler çöpe gider. Peynirideki Sebebi, sabah çiğde biçilen SILAJ MISIRI, Mısır sılajında üreyen Clostridium, hayvandan süte geçer, Mandıralara konan pahalı makinalar CLOSTRİDİUMU yeterince temizleyemiyor.
   Bu yaz köylüler, karadeniz türküsünden gıda güvenliği dersi almadan, samanını, buydayını, yoncasını, yulafını depolarsa, hastaneler yetersiz kalır, iflas eden çok sayıda gıda üreticisi firma olur.
  Geçen hafta, köyde arkadaştan az yonca kurusu istedim, balya yaştı. Bu yonca hemen tüketilmezse, bakteri ve küfler için üreme alanı olur..
  Yağmur nedeniyle, ilk fırsatta döver biçerle buğdaylar hasat edilmeli, buğdaylar %10-15 civarı rutubet oranına kadar kurutulmadan anbara konulmamalı, tarlada bekleyen yoca ve buğday sapları iyice kurumadan balya yapılmamalıdır...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.