Açlık sınırı açıklandı!

Türk-İş Sendikasının araştırmasına göre 6 bin 252 lira aylık geliri olmayan 4 kişilik bir aile yoksulluk sınırının altında kalıyor. Aynı araştırmaya göre, açlık sınırı ise bin 919 lira olarak belirlendi.

Açlık sınırı açıklandı!

Türk-İş Sendikasının araştırmasına göre 6 bin 252 lira aylık geliri olmayan 4 kişilik bir aile yoksulluk sınırının altında kalıyor. Aynı araştırmaya göre, açlık sınırı ise bin 919 lira olarak belirlendi.

25 Ekim 2018 Perşembe 14:01
Açlık sınırı açıklandı!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 2018 yılı için Ekim ayı açlık ve yoksulluk ile ilgili olarak yaptırdığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Söz konusu araştırmaya göre; 2018 yılının Ekim ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 919, yoksulluk sınırı 6 bin 252 lira olarak hesaplandı.

Türkiye ortalamasına göre bir ailenin 4 kişiden oluştuğu göz önüne alınarak yapılan araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. Dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" bin 919 lira olarak belirlendi. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 6 bin 252 lira oldu.

FİYATLARDAKİ ARTIŞ YÜZDE 20'YE DAYANDI

Fırınların ekmeğe zam yapması tartışma konusu olurken, fırıncılar una yapılan zamlardan şikayetçi. Öte yandan girdi ürünlerinde fiyatların etkilenmediği fırsatçıların yaptığı zamlarla birlikte zam yapmak zorunda kalanlar da "fırsatçı" muamelesi ile karşı karşıya kalıyor.

Zamlarla ilgili diğer bir tartışma konusu da kamuya ait işletmelerin yaptığı zamlar oldu. Belediyelerin bünyesinde su ve doğalgaz zamları ile elektrik faturlarındaki zamlar vatandaşı çileden çıkardı.

Bu yılın on aylık bölümünde fiyatlardaki artış oranı yüzde 19,35'e ulaştı. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 24,28 olarak hesaplandı.

TEREYAĞI, MARGARİN, SİYAH ZEYTİN VE MEYVE FİYATLARI ARTTI

TÜİK enflasyon sepetindeki yüzde 23,03 oranındaki gıda harcamasının yaklaşık yüzde 11'ini, toplam harcamanın ise yüzde 2,51'ini oluşturan süt, yoğurt, peynir grubunda iki ay önceki artışın ardından fiyatlar aynı kaldı.

Kıyma ve kuşbaşı etin fiyatı bu ay değişmedi. Sakatat ürünlerinden dana ciğerinin fiyatı artarken diğerleri aynı kaldı. Tavuk fiyatı da değişmedi. Geçen ay sezon açılışı yapılan balığın fiyatı ortalamada biraz geriledi. Yumurta fiyatı da biraz düştü.

Bakliyat ürünlerinde (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) geçen ay görülen artışın ardından bu ay fiyat değişikliği olmadı.

Ortalama yaş sebze-meyve fiyatında önemli bir fiyat değişikliği yaşanmadı ancak ortalama sebze fiyatı düşerken ortalama meyve fiyatı yükseldi.

Un, makarna ve irmik fiyatı arttı, pirinç ve bulgur fiyatı aynı kaldı. Önemli girdi kalemlerinden olan un fiyatında artış devam etmesine rağmen ekmek fiyatı sabit tutuldu.

Tereyağı ile margarin fiyatı tekrar zamlandı. Zeytinyağı fiyatı bu ay artarken ayçiçeği yağı fiyatı değişmedi. Siyah zeytin fiyatı artarken yeşil zeytin fiyatı aynı kaldı.

Son Güncelleme: 25.10.2018 14:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.