Bombalar patlamıyorsa sayemizde

ABD Büyükelçisi John Bass, Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine ilişkin muhabirlere açıklama yaptı. Çalışanlarını yargıdan kaçırmadıklarını dile getiren Bass, vize kararının büyükelçilik tarafından değil, ABD hükümeti tarafından alındığını belirtti.

Bombalar patlamıyorsa sayemizde

ABD Büyükelçisi John Bass, Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine ilişkin muhabirlere açıklama yaptı. Çalışanlarını yargıdan kaçırmadıklarını dile getiren Bass, vize kararının büyükelçilik tarafından değil, ABD hükümeti tarafından alındığını belirtti.

12 Ekim 2017 Perşembe 10:59
Bombalar patlamıyorsa sayemizde

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, iki ülke arasında krize sebep olan vize yasağına ilişkin yaptığı açıklamada, kararın elçiliğe değil, ABD hükümetine ait olduğunu üstüne basarak ifade ederken, Türkiye’nin büyükelçilikteki ajanlık iddialarını kabul etmedi.

2 YIL ÖNCESİNİ HATIRLATTI!

Bass’ın ayrıca, “Türkiye’de 9.5 aydır IŞİD terör eylemi yapamıyor, 2 yıl önceki 10 Ekim trajik saldırısını hatırlıyoruz. IŞİD’in bu ölçüde bir saldırı gerçekleştirememesi, hükümetlerimizin bu konuda yakın yoğun işbirliğinden kaynaklanıyor. ABD, Irak ’taki gelişmeler ve PKK ’dan gelecek tehditler konusunda da çok hassas” ifadelerini kullanması toplantıda en dikkat çeken an oldu.

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan vize krizinin merkezindeki isimlerden biri olan ABD Büyükelçisi John Bass, Diplomasi Muhabirleri Derneği’nde katıldığı etkinlikte konuştu. ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize krizine ilşkin açıklamalarda bulunan Bass, vize kararının büyükelçiliğe değil, ABD Hükümeti’ne ait bir karar olduğunu ifade etti. Bass ayrıca, büyükelçilikte ajan bulunduğu iddialarını da yalanladı.

“ABD MİSYONLARINDA SAKLANAN KİMSE YOK”

Bass, savcılık tarafından ifadeye çağrılan başkonsolosluk çalışanı N.M.Ç’nin ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda saklandığı iddialarına, “ABD misyonlarında saklanan kimse yok. Hiçbir çalışanımızı yargıdan kaçırmıyoruz” ifadeleriyle yanıt verdi.

“HÂLÂ YANIT ALAMADIK”

Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan başkonsolosluk çalışan Metin Topuz’un durumuyla ilgili konuşan Bass, “Topuz’un neden tutuklandığına ilişkin hâlâ bir yanıt alamadık. Topuz görev tanımını aşıp başka irtibatlar kurduysa bunun delillerini görmekten memnun oluruz. Topuz, organize suçlar ve uyuşturucuyla mücadele departmanında çalışıyordu. Bu işbirliği sayesinde birçok uyuşturucu kaçakçısı yakalandı” şeklinde konuştu.

“VİZE KARARI ABD HÜKÜMETİ TARAFINDAN ALINDI”

ABD Büyükelçisi, vize kararırının büyükelçilik tarafından değil ABD hükümeti tarafından alındığını belirtti. İncirlikte Üssü’nün krizden etkilenip etkilenmeyeceğini sorusuna yanıt veren Bass, bunun Türk yetkililere sorulması gerektiğini belirtti. ABD ile Türkiye’nin birçok konuda işbirliği yaptığını belirten ABD’li Büyükelçi, Gülen’in iadesinin diğer iade taleplerinden ayrı tutulmadığına dikkat çekti. Bass ayrıca Türkiye’de 9.5 aydır IŞİD’in terör eylemi yapamadığını, bunun ABD-Türkiye işbirliği nedeniyle olduğunu söyledi. John Bass, Suriye ve Kuzey Irak’taki gelişmelerle ilgili olarak ise ABD’nin bağımsız bir Kürt devletini ve Kürt koridorunu desteklemediğini söyleyerek, Türkiye’nin toprak bütünlüğünden yana olduklarını belirtti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.