Cumhurbaşkanı keskin mesajlar verdi!

Erdoğan, Türkiye'ye dönüşünden önce ABD'de gazetecilere yaptığı açıklamalardan Kuzey Irak'taki referandum tartışmaları hakkında çok keskin mesajlar verdi. Erdoğan özellikle bu "cuma ve cumartesi" gününe dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı keskin mesajlar verdi!

Erdoğan, Türkiye'ye dönüşünden önce ABD'de gazetecilere yaptığı açıklamalardan Kuzey Irak'taki referandum tartışmaları hakkında çok keskin mesajlar verdi. Erdoğan özellikle bu "cuma ve cumartesi" gününe dikkat çekti.

23 Eylül 2017 Cumartesi 11:14
Cumhurbaşkanı keskin mesajlar verdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kuruluna katılmak üzere gittiği New York'taki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Erdoğan, toplam altı günlük ABD temaslarında yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştirdi, bu kapsamda 13 devlet ve hükümet başkanıyla ikili bir dizi görüşme yaptı.
Erdoğan aralarında ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe gibi devlet liderleri ile görüştü.

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI
Cumhurbaşkanı temaslarının ardından Ankara'ya dönüşüncen hemen önce, kendisine ABD seyahatinde eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kendisine, özellikle Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetiminin aldığı "bağımsızlık referandumu" ana ekseninde yöneltilen sorulara net cevaplar veren Erdoğan, Türkiye'nin referanduma olan kesin itirazını yineledi.
Barzani yönetimini vefasızlıkla suçlayan Cumhurbaşkanı, "Bunlar kadir kıymet bilmiyor! Ne ABD, ne Rusya bizim gibi yardım etmedi..." dedi.
Erdoğan sözlerini, "Cuma ve cumartesiyi izleyelim. O günler çok önemli!" diyerek sürdürdü.

- İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gazetecilere yaptığı o açıklamalar;
Değerli arkadaşlar, BM 72. Genel Kurulu vesilesiyle, malum, pazartesiden bu yana bir çok görüşme, bir çok toplantı yapmış olduk. Bu toplantılarda özellikle de gerek ikili bazı görüşmeler, gerekse de BMGK bazında yaptığımız Arakanlı Müslümanlarla ilgili toplantı, sizlerle şimdi gerçekleştirdiğimiz toplantı, ayrıca yabancı medyaya verdiğim mülakatlarla birlikte 20'ye yakın ikili görüşme gerçekleştirdim.
Gerçekten ara vermeden adeta nefes almadan diyebileceğimiz şekilde görüşmeler sürdü. Bu görüşmelerde Irak ve Suriye en öne çıkan konular oldu. Irak'taki son gelişmeler malum referandum konusu, Irak'ı da öne çıkarmış vaziyette.
Yaptığımız mülakatta aldığımız görüşmeler olumlu istikamette. Son olarak iş adamlarıyla yaptığımız toplantı var. Onun öncesinde de Donald Trump ile yapmış olduğumuz görüşme var. Yapmış olduğumuz görüşmenin merkezinde yine Suriye ve Irak vardı. Yine malum FETÖ meselesi vardı. Onların gündeminde de "papaz" meselesi vardı. O tabii ki şu anda yargının hakkında tutuklama kararı verdiği bir kişi. Yargının verdiği karar nedeniyle içeride. FETÖ'nün başıyla ilgili olarak malum bizler, ABD makamlarına 85 koli belge bilgi verdik. Kendisi ABD'de yargı ve benzeri bir sürecin içinde de değil. Ama buna rağmen bize vermiyorlar. Halbuki isteseler, bunu kişisel tasarruflarıyla rahatlıkla Türkiye'ye gönderebilirler. Ama nedense buna yanaşmıyorlar. Bunlar düşündürücüdür. Vakti zamanı geldiğinde ne düşündüğümüzü çok daha açık ortaya koyarız.

ABD'DE MÜSLÜMANLARLA BULUŞMA
Burada özellikle de Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi'nin himayesinde Türk Amerikan ile Amerika Müslüman temsilcileriyle bir araya geldiğimiz toplantı önemliydi. 2 binin üzerinde katılımın olduğu ve sadece Türk-Müslümanlarının değil, dünyanın değişik yerlerinde bir çok ülke Müslüman halkının katılımıyla bir toplantı oldu. Doğrusu bundan önce ABD'de böyle bir toplantıyı yapmamıştık. Ondan dolayı da bunu düzenleyen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

ARAKAN KATLİAMI

Arakan konusuna gelince. Dünya maalesef Arakan konusunda halen sessiz. Arakanlı Müslümanlarla ilgili biz bir toplantı yaptık. Bu toplantıya Reis-i Cumhur noktasında bir ben katıldım, bir de İran Cumhurbaşkanı katıldı. Başbakan olarak Pakistan ile Afganistan başbakanları vardı. Endonezya devlet başkanı yardımcısı katılmıştı. Bunun dışındakiler dışişleri bakanı düzeyinde veya mülteci konularıyla ilgili bakanların katıldığı bir toplantı yaptık. Katılımda sayı iyiydi ama bana göre genel itibarıyla katılımcılar düşük düzeydeydi. Kim nasıl bir noktaya gelicek, tam olarak ne yapacak? Görünürde henüz ciddi bir şey yine yok.
Bangladeş Başbakanı, ülkelerinde bir adayı tahsis etmekten bahsetti. Bu adanın durumunu öğrenmek için Kızılay, AFAD gibi heyetlerle gidip adayı incelemekte fayda var. Bangladeş Kızılay'ı ile birlikte incelemekte fayda var. Burada ne gibi adımlar atmamız gerekir ki bu insanları şu sıkıntılı hayattan kurtaralım.

MECLİS IRAK İÇİN TOPLANIYOR!
Bir diğer konu ise Irak'ta yapılacak referandum konusunda, MGK'ya bu konuyu getireceğiz. Hükümetimize teklifimizi yapacağız. Bakanlar Kurulu ile ardından görüşeceğiz. Ve bugün Binali Bey ile bir görüşmemiz oldu. Görüşmemizin ardından da parlamentoyu toplantıya çağıralım dedik. Bu Irak merkezli bir adım. Bu adımı atmak suretiyle de herhangi bir durumda artık bütün adımlar atılmış olmalı ve buna göre de bu işin üzerine gitmeliyiz. Kuzey Irak yönetiminin de ne yapacağını düşünmesi lazım. Irak Anayasası zaten kararını verdi. "Attığınız adım yanlıştır. Geçerliliği yoktur" kararını vermiştir. Ama hala direniyorlar.

"İRAN İLE ADIM ATMAMIZ LAZIM"
Yalnız gördüğümüz kadarıyla ABD bizimle aynı düşünüyor. İkili görüşmemizin ardından, ortak kısa bir basın açıklaması yapıldı. Bahsettiğim konudaki mutabakat o açıklamada da belirtildi. Yapılan işin yanlış olduğu, bunun olamayacağı vurgulandı. Tabii İran ile görüşmemiz çok önemli. İran'ın kararı bizimle örtüşüyor. Geleceğe yönelik bazı yaptırımlar konusunda İran ile adımları atmamız lazım ki geri adım atılmasın.

SURİYE KRİZİ
Suriye'ye gelince aslında Astana'nın son toplantısı yani 14'ündeki toplantıda alınan kararlara uyarak adımlar atılmaya başlandı. Ve bu konuyla ilgili olarak da İdlib, çatışmasızlık bölgesiyle ilgili sınırlarda dışardaki karakollar Rusya tarafından, içerideki karakollar ise bizim tarafımızdan kullanılıyor. ÖSO ile buradaki süreci kontrol altında tutuyoruz. Heyet Tahrir-i Şam burada dağılmaya başladı. Bunların dağılması güneydoğudaki terör örgütlerini zayıflatmış bulunuyor. El Nusra da dağılma sürecine girecektir diye düşünüyorum.
Pazartesi günü okullar açıldı. İdlib'te ilk defa çocuklar okula gitmeye başladı. Ancak rejim tarafından hastanenin vurulması kötü oldu.

Anahtar Kelimeler:
Cumhurbaşkanı Erdoğan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.