Size hayat sunan Türkiye'nin sözünü niye dinlemedin?

Başbakan Yıldırım, ''Barzani 'Referandum öncesi şartlara dönüyoruz' diye açıklama yaptı. Peki buraya gelecektin niye bu yanlışta ısrar ettin? Niye yıllardır sizi himaye eden, hayat alanı oluşturan Türkiye'nin sözünü dinlemedin?'' ifadesini kullandı.

Size hayat sunan Türkiye'nin sözünü niye dinlemedin?

Başbakan Yıldırım, ''Barzani 'Referandum öncesi şartlara dönüyoruz' diye açıklama yaptı. Peki buraya gelecektin niye bu yanlışta ısrar ettin? Niye yıllardır sizi himaye eden, hayat alanı oluşturan Türkiye'nin sözünü dinlemedin?'' ifadesini kullandı.

25 Ekim 2017 Çarşamba 10:58
Size hayat sunan Türkiye'nin sözünü niye dinlemedin?

Başbakan Binali Yıldırım , İzmir'de, Ege Ekonomik Forum'da konuştu.

''Sayın bakanlar değerli katılımcılar sivil toplum örgütlerinin değerleri temsilcileri Ege'nin kalbi ilklerin şehir İzmir'de böylesine anlamlı bir toplantıda sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Tüm katılımcıları sevgiyle saygıyla selamlıyorum. 2 gün boyunca burada Ege'nin geleceği vizyonu konuşulacak avantajlı olduğu fırsat penceleri bir bir ele alınacak önemli bir sonuç ortaya çıkacak. 2017'nin sonuna yaklaşıyoruz küresel ekonomi toparlanmaya başlıyor. Küresel ekonomide iyileşme var. Avrupa ekonomisinde de toparlanma söz konusu. İçinden geçtiğimiz bu dönemde küresel kriz sonrası ortaya çıkan ekonomik kırılganlık ve bölgesel gerilimler henüz bitmiş değil. ABD 'de yeni yönetimle birlikte ortaya çıkan korumacılık yönündeki söylemler yeni bir küresel tehdidin habercisi gibi. Ancak ekonomi tarihi bize korumacılık politikalarının hiçbir zaman küresel ekonomiye barışa katkı sağlamadığını göstermiştir. Avrupa hiçbir zaman parasal genişleme sürecini bu kadar aşmadı.

BARZANİ'YE TEPKİ: YANLIŞ HESAP BAĞDAT'A GİTMEDEN DÖNMÜŞ OLDU

Zenginlik merkezleri artık eskisi gibi batıda değil doğuya doğru hicret ediyor. Yakın gelecekte orta ve uzun vadede dünya ekonomisinde ve jeopolitik dengelerde de önemli bir değişimi hep beraber göreceğiz. Son dönemde ayrılma istekleri referandum Brexit gibi gelişmeler de bölgesel ekonomiyi önemli ölçüde etkiliyor.

Ortadoğu'da şu an için durum ümit verici değil. Kuzey Irak 'ta verilen yanlış karar... Bugün az önce bu kararı veren Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Barzani 'Referandum öncesi şartlara dönüyoruz' diye açıklama yaptı. Peki buraya gelecektin niye bu yanlışta ısrar ettin? Niye yıllardır sizi himaye eden, hayat alanı oluşturan Türkiye'nin sözünü dinlemedin? Her neyse 'Yanlış hesap Bağdat'tan döner' derler ve nihayet yanlış hesap Bağdat'a gitmeden dönmüş oldu.

''TÜRKİYE'DE KREDİ GENİŞLEMESİNİ ÖNGÖREN BİR UYGULAMA BAŞLATTIK''

Türkiye'nin konumu ne gideceği yol neresi? Bu krizler ortasında 2017 yılında Türkiye'nin önünü açacak çok önemli kararlar aldık. Aslında bu kararları 2016'nın son ayında aldık. 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu çeyrekte Türkiye yüzde 4 küçüldü, sonrasında yüzde 5 büyümeye geçtik. Aldığımız kararlarla Türkiye'de kredi genişlemesini öngören bir uygulama başlattık. Büyük hacimli krediler her ölçekte bütün sektörlere ciddi anlamda bir kaynak temini sağlandı. Bu kadar para genişlemesine rağmen bakıyoruz büyüme artmaya başladı.

''TÜRKİYE'NİN 2018'İ 2017'DEN DAHA İYİ OLACAK''

İşadamları, ekonomik kararları almak kolay değildir kararlarınızı alırken 2018 ve daha sonrasına yönelik bir öngörü yapmanız lazım. O öngörü için bizden bir şeyler duymak istiyorsunuz. Daha fazla yatırım mı yapalım? Orta Vadeli Planımız yayımlandı özeti yatırım iş üretim ihracat . Türkiye'nin 2018'i 2017'den daha iyi olacak. Bunu kesinlikle bir yere not edin.

''YIL SONU BÜYÜME YÜZDE 7 OLURSA ŞAŞIRMAYIN''

Büyüme hedefimiz en az yüzde 5,5. Bu yılın üçüncü çeyrek büyümesi çift haneli olursa hiç şaşırtmayın. Yıl sonu büyüme 7 olursa yine şaşırmayın. Önümüzdeki yıllar için Türkiye büyümede hız kesmeden devam edecek reformları gerçekleştirmeye aynı şekilde devam edecek.

''BAZEN ZAMANIN PARA OLDUĞUNU İNSANLAR MAALESEF UNUTUYOR''

16 Nisan'da aldığımız karar cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle beraber yeni bir değişim yeni bir reform büyüme ve gelişme dönemi olacaktır. Bazen zamanın bir değer olduğunu para olduğunu insanlar maalesef unutuyor. Kaybettiğiniz parayı tekrar kazanabilirsiniz ama kaybettiğiniz zamanı bir daha geri getiremezsiniz.''

Anahtar Kelimeler:
Başbakan Yıldırım
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.