Suriye iç savaşında siyasi çözüm masada

Suriye iç savaşının 8. yılında nihayet siyasi çözüm masada. Geride taş üstünde taş bırakılmayan ve insanlarının tepesine yıkılmış bir ülke kaldı!

Suriye iç savaşında siyasi çözüm masada

Suriye iç savaşının 8. yılında nihayet siyasi çözüm masada. Geride taş üstünde taş bırakılmayan ve insanlarının tepesine yıkılmış bir ülke kaldı!

29 Ekim 2018 Pazartesi 10:13
Suriye iç savaşında siyasi çözüm masada

Yüzbinlerce kişinin hayatını kaybettiği, insanların açlık, sefalet, yokluk ve vatan hasreti çektiği, kentlerin harabeye dönüştüğü Suriye iç savaşının 8. yılında nihayet siyasi çözüm masada. Astana ve Soçi’nin ardından geçtiğimiz gün Türkiye’nin ev sahipliğinde Rusya, Almanya ve Fransa’nın katıldığı Suriye konulu dörtlü zirve gerçekleşti. İstanbul’da gerçekleşen zirve sonrası yayımlanan ortak bildiride, Suriye’de siyasi çözüm, yeni anayasa ve ateşkeste fikir birliğine varıldı.

“İHTİLAF SİYASİ ÇÖZÜMLE GİDERİLİR”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı EmmanuelMacron, Almanya Başbakanı Angela Merkel katılımıyla, Vahdettin Köşkü’nde gerçekleştirilen Suriye konulu dörtlü zirvenin ardından ortak bildiri yayımlandı. Ortak bildiride liderler, süregelen ihtilafa askeri çözümün getirilemeyeceği ve ihtilafın siyasi süreç yoluyla sona erdirileceğinin altını çizerek, tüm uluslararası girişimler arasında eşgüdümün artırılmasının önemini vurguladı.

KALICI ATEŞKES VE YENİ ANAYASA ARAYIŞI

Kalıcı ateşkesin öneminin vurgulandığı bildiride şu ifadeler yer aldı: “BM gözetiminde, şeffaflık ile hesap verilebilirlik standartlarına uygun olarak, diaspora mensupları da dahil seçime katılma hakkına sahip tüm Suriyelilerin katılımıyla düzenlenecek serbest ve adil seçimlerin zeminini oluşturmak üzere Suriye’de anayasal reformu gerçekleştirecek Anayasa Komitesi’nin Cenevre’de kurulması ve erken bir zamanda, şartları gözeterek, bu yıl sonu itibarıyla toplanması çağrısında bulunmuşlardır.”

HARAP HALDEKİ  HALEP’E SİYASİ ÇÖZÜM  GETİRECEKLER...

8 yıl önce yapılması gerekenleri 8 yıl sonra yapmak için el ele verdiler ama geride taş üstünde taş bırakılmayan ve insanlarının tepesine yıkılmış bir ülke kaldı!

“Arap Baharı”yla harlanan Suriye’deki iç savaş ateşi popülist siyasi söylemlerle bugünlere geldi. Yüzbinlerce Müslüman öldü, milyonlarcası vatanından oldu. Halep, Şam gibi Osmanlı izlerini taşıyan şehirler bir bir harap oldu. “Sorunlar masada kardeşçe çözülsün” diyenlerin sesi bastırıldı. İki tarafın eline de silah verildi. Şimdilerde ise siyasi çözüm konuşuluyor…

Son Güncelleme: 29.10.2018 10:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.