Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkileri gerginleşiyor mu?

Son günlerde Suudi Arabistan'ın veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın Türkiye karşıtı tavırları dikkat çekiyor. Suudi Arabistan vatandaşları, sosyal medyada Türkiye aleyhinde de ayrıca bir kampanya başlattı.

Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkileri gerginleşiyor mu?

Son günlerde Suudi Arabistan'ın veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın Türkiye karşıtı tavırları dikkat çekiyor. Suudi Arabistan vatandaşları, sosyal medyada Türkiye aleyhinde de ayrıca bir kampanya başlattı.

22 Kasım 2018 Perşembe 12:38
Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkileri  gerginleşiyor mu?

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası iyice gerginleşti. Suudi Arabistan'daki kimi yetkililer Türkiye aleyhinde söylemlerde bulunurken sosyal medyada da kampanya başlatıldı.

Suudi Arabistan yönetiminde güçlü bir yeri olan Prens Muhammed bin Salman, MısırAl-Sorok gazetesine verdiği demeçte,  İran’a verip veriştirdi, arkasından da, Türkiye’yi İran’ın yanında İslami örgütlerin de içinde bulunduğu “şer üçgeni”nde yer almakla ve bu şer üçgenine destek vermekle suçladı. Salman’a göre şer üçgeninin bir köşesinde İran, bir köşesinde İslami Örgütler, diğer köşesinde de Türkiye bulunmakta.

Bu yorumlar, Suudi Arabistan'ın diğer bazı Körfez ülkeleri ile olan çatışmasında Türkiye’nin kendi yanında değil, Katar’ın yanında yer alması nedeni Suudi Arabistan’ın Türkiye’den duyduğu endişeyi ve derin şüpheyi yansıtıyor.

TÜRKİYE HAMLESİ PLANLARINI BOZDU

ABD’nin bölgedeki en büyük düş kırıklığı, 1952 yılından sonra Orta Doğu’yu İngilizlerden devr aldıktan sonra Orta Doğu’da kurduğu ve 21. yüzyılın başına kadar sürdürdüğü “Yat Arap, Kalk Arap” sistemine Türkiye’nin çomak sokmuş olması. Türkiye’yi son 60 yıldır, kendinin köle bir eyaleti olarak yönetmesinin son bulması, ABD’nin bölgedeki stratejilerini değiştirmiş durumda.

Strateji değişikliğinin başında Suudi Arabistan’ın başına ABD hayranı ve kölesi bir kişiyi getirmek ve Orta Doğu’yu Suudi Arabistan liderliğinde ve önderliğinde yönetmek var. Bu nedenle de Suudi Arabistan’da büyük bir tasfiye operasyonu gerçekleştirildi son bir yıl içinde.

Prens, geçen yıldan bu yana yurtdışına yaptığı ilk seferinde Kahire’yi ziyaret etti ve Suudi tahtının halefi olarak Mısır gazetelerinin yöneticileriyle önemli bir toplantı yaptı. Bu özel toplantıda Şer üçgeni tanımlamasının yanında Katar uyuşmazlığının 60 yıl önce Küba'ya uygulanan ABD ambargosuyla süreceğini söylemesi, gelecekte nelerin yaşanacağının habercisi.

Suudi Arabistan’ın, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn ile birlikte geçtiğimiz Haziran ayında Katar ile diplomatik ve ticari ilişkileri kesmesi, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatçısı olan ve dünyanın en büyük ABD askeri üssüne ev sahipliği yapan Katar’a hava ve deniz yollarını kapatması,  Suudi Arabistan ile Katar’ın yakında kanlı bıçaklı olacağının habercisi.

Suudi Arabistan’ın dış politikasındaki bir başka değişiklikte İsrail ile olan ilişkilerinde.

GİZLİCE UYGULAMAYA BAŞLADILAR

Suudi Arabistan yönetiminin, daha doğrusu Prens Salman’ın verdiği tarihi olan ve Arap dünyasında köşe taşı olacak bir kararla 1948 yılından beri diplomatik ilişkileri sürdürmediği İsrail’e bazı koşullarda hava sahasını açması. Bundan sonra İsrail’den kalkan ve İsrail’e gidecek uçaklar Suudi Arabistan hava sahasını kullanabilecek. Şimdilik bu uygulama gizli tutuluyor ve İsrail yetkilileri ile Suudi yetkililer güya “haberimiz yok” diyorlar ama uygulama başladı bile.

Suudi Arabistan'ın İsrail'in bile ancak fark ettiği bu kararı, Riyad ve Tel Aviv'in İran'ın daha geniş bölgedeki nüfuzu konusunda endişe duyduğunu ve Ortadoğu'daki iki ana müttefik, Suudi Arabistan ve İsrail arasındaki ikili ilişkilerde bir iyileşme olduğunu işaret ediyor.

ABD SON BİR GAYRETLE MÜDAHALE EDİYOR

Belli ki Trump yönetimi, İkinci Dünya savaşından sonrasında kurduğu dengelerin değişmesi sonrasında elinden kaçırmak üzere olduğu Orta Doğu’ya son bir gayretle müdahale ediyor. Sonrası ise belli ki tufan olacak….

Türkiye’nin, geçtiğimiz bir kaç ay içinde Suudi Arabistan'ınOrtadoğu'daki büyük rakibi olan İran'la birlikte, Kuzey Suriye'deki savaşları azaltmak için çalışması, İranlı ve Türk askeri yetkililerin geçtiğimiz yıl resmi olarak görüşmeleri ve birbirlerine yaptıkları ziyaretler, Suudi Arabistan’ın ve ağabeyi ABD’yi pek hoşnut etmemiş anlaşılan.

Suudi Arabistan vatandaşları, sosyal medyada Türkiye aleyhinde bir kampanya başlattı.

Türkiye aleyhine eylem ve söylemlerde bulunan bir grup Suudi iş adamı, Türkiye'nin boykot edilmesi için sosyal medyada kampanya başlattı.

Suudi Arabistan'ın yanı sıra diğer Körfez ülkelerinden de söz konusu kampanyaya katılım gösterildiği görüldü.

Türk ürünlerinin boykot edilmesi yönünde çağrıda bulunan sosyal medya kullanıcıları Türkiye'yi de İran gibi bir düşman olarak gördüklerini yazdı.

Öte yandan bazı Suudi twitter kullanıcıları da turizm için Türkiye'ye gitmeme çağrısı yaptı.

Son Güncelleme: 22.11.2018 12:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.