banner42

     Evlenecek gençler önce en az 15 günlük öğretimden geçmeliler. O öğretimde, aile uzmanları, doktorlar, İslam âlimleri, sosyologlar, psikologlar bulunmalı ve derslere girmeliler. 
     Derslerde, karı-koca karşılıklı haklar nelerdir, aile problemleri ve çözüm yolları nelerdir, örnek aileler kimlerdir, aile mutluluğu ne ile elde edilebilir gibi sorulara cevap olacak dersler verilmeli, belli başlı konularda küçük kitapçıklar okutulmalıdır Sonunda karı-koca olabileceklere bu dersleri gördüklerine dair bir sertifika verilmelidir. Evlenecek erkek ve kız birbirleriyle İslam’ca münasip ortamda görüşüp konuşmalılar ve isteklerini de net olarak birbirlerine söylemelidirler.
     Birbirleriyle görüşürken şu istekler net bir şekilde ortaya konulmalıdır:
     Nihâî gayemiz: Allah Teâlâ’nın rızasını kazanmaktır.
     Görevimiz: İslâm’ın belirlediği iyi bir aile yuvası kurmak ve İslâm’ın istediği evladı yetiştirmektir.
     Hayat Boyu Prensiplerimiz: 
     1. Bütün işlerimizi İslâm’ın helaller ve haramlar dairesi içinde yürütmeliyiz.
     2. Aramızdaki çekişmelerde hakem İslâmî hükümleri iyi bilen âlimlerimizdir. Çünkü ölçümüz İslâm’dır. Ne erkeğin ne de kadının dediği değil İslam’ın dediği olmalıdır. Karı-koca iki el gibi olmalı, birbirlerine yardımcı olmalıdırlar. Erkek görevini, kadın da görevini yapmalıdır.
     3. Evimizi, anlayış ve davranış olarak Hz. Peygamber’in (s.a.s.) evine benzetmeliyiz.
     4. Önce kendi evimizi örnek bir yuva haline getirmeli, sonra da akrabalarımıza ve komşularımıza İslâm’ın müsaade ettiği ölçüde faydalı olmalıyız.
     5. Her şeyden önce Allah Teâlâ’ya kul olduğumuzu bilip Allah’a kulluğu yapmaya çalışmalı ve sonra da aile olarak karı-koca arasındaki haklara ve görevlere dikkat etmeliyiz. 
     6. Günlük, haftalık, aylık, senelik görevlerimizi ve işlerimizi aşağıdaki şekilde plânlamalıyız.
     Günlük: İbadetlere dikkat, ev düzeni ve temizliği, yemek pişirilmesi, çocuk bakımı ve kocaya karşı sıcak ilgi.
     Haftalık: Akraba ziyareti, faydalı İslâmî ders ve sohbetlerde bulunmak, komşularla İslâmî ve insânî ölçüler içerisinde ilgilenmek ve umumî ev temizliği.
     Aylık: Bir aylık hayatın muhasebesi, bir aylık programın gözden geçirilmesi ve tedavî gerekiyorsa tedâvîye yönelme.
     Senelik: Uygun bir yerde zaman, imkân ve plâna göre tatil yapmak, uzak akraba ile imkân nispetinde alaka kurabilmektir.
     7. Evde aile reisi evin erkeğidir. Bunu Allah Teâlâ belirlemiştir: Nisâ sûresi (4), 34.
     8. Müşterek işlerde, gerekiyorsa özel işlerde aile reisinin hanımıyla müşavere etmesi evin reisliğine zarar getirmez, belki fayda getirebilir.
     9. Evde, mümkün olursa her gün yarım veya bir saat da olsa plânlı bir şekilde karı-koca ders yapmalıdırlar. Çünkü ailenin eğitimi toplumun eğitimi demektir.
     10. Kız, erkeğe hitaben “hanım olarak sizden istediğim İslâm’ı yaşamama İslâmî bir şekilde yardımcı olman ve helal bir rızık yedirmendir” der, erkek de kıza hitâben, “erkek olarak senden istediğim örnek şefkatli bir anne, evin mürebbisi, çocukları istikbale hazırlayan, erkeğinin dünya ve âhiret dostu ve mutlu bir arkadaşı olmandır” der.
     11. Mutlu bir aile için İslâm’ın öğrenilebileceği küçük de olsa bir kütüphane, mutfak ihtiyaçlarını karşılayacak bir kiler, koca ile alaka kurabilecek bir telefon bulunmalıdır.
     12. Kadın yabancılarla görüşme hususunda kadın bile olsa, telefonla da olsa evin reisi erkekle anlaşma içinde hareket etmeli ve rızasını gözetmelidir.
      13. Karı-kocanın birbirlerinden öncelikle isteyeceği şeyler olduğu gibi zamanla kazanacağı ve gelişeceği şeyler olduğundan zamanla istemelidirler; önce belli bir ölçüde insan olmak sonra kâmil bir insan olmaya yönelmek…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.