Yenilebilir Heykeller!

Kültürümüzde ve değerlerimizde var olmayan heykelcilik, yenilir yutulur bir hal adı. Türkiye Aşçılar Milli Takımı’nın oluşturdukları heykellerin yer aldığı ‘Yenilebilir Heykeller’ sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Şeker hamurundan yapılan heykeller, acıkınca yemeğe müsait!

Yenilebilir Heykeller!

Kültürümüzde ve değerlerimizde var olmayan heykelcilik, yenilir yutulur bir hal adı. Türkiye Aşçılar Milli Takımı’nın oluşturdukları heykellerin yer aldığı ‘Yenilebilir Heykeller’ sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Şeker hamurundan yapılan heykeller, acıkınca yemeğe müsait!

17 Eylül 2017 Pazar 17:41
Yenilebilir Heykeller!

Türkiye Aşçılar Federasyonu Milli Takım Pasta Şefleri, yenilebilir sanat olarak adlandırılan şeker hamurundan yaptıkları, en küçüğü 60 santimetre yüksekliğindeki heykeller ile olimpiyatlarda yoğun ilgi gördü. Altın madalya alan Şef İnci Orfanlı Erol’un, Albert Einstein’ı ve gümüş madalya alan Şef Tuğba Yavaşça’nın Ludwig van Beethoven’ı en çok dikkat çeken eserlerin başında geldi. Çalışmalar, 15 Eylül tarihinde TAFED’in milli aşçılarının katılımıyla Maltepe Park Alışveriş Merkezi’nde’ Yenilebilir Heykeller’ sergisi adı altında sergilenmeye başlandı.

EN BASİTİ ÜÇ AY ALIYOR

Heykellerin tamamlanma sürecinden bahseden Sezgin, "En basit dediğimiz heykel 3 aydan önce tamamlanamıyor. Tamamı yenilebilir şeker mamulü, yani pudra şekerinden, çiçek hamuru ve benzeri yapılıyor. Zaten kural gereği de heykelin tamamının yenilebilir olma şartı var. Bu sergide heykellerin hepsi yenilebilir durumda. Bizim dışımızda bu konuda çalışan sanatçılar var. Bizde bu sanatçıların içinde en başarılılarını milli takıma alıp ülkemizi temsilen yurt dışındaki yarışmalara göndermeye gayret gösteriyoruz. Bu konu Türkiye’de giderek gelişmekte… Bununla ilgili bir takım olduğunu ve ülkemizin temsil edildiğini insanların duymasını istiyoruz. Bu işler destek olmadan olmuyor. Devlet büyüklerimize bu iş alakalı desteğe ihtiyacımızın olduğunu söylemek istiyorum" dedi.

İNSAN FİGÜRÜ, BÜST, ÜTOPİK HAYVANLAR…

Heykeller hakkında bilgi veren Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Aşçılar Federasyonu Milli Takım Direktörü Emrah Köksal Sezgin, ‘’Bu proje, 16 kişilik milli takımımızın dünyada katıldığı yarışmalarda elde ettiği başarıları sergilediği heykellerin, bir formatta toplanıp milletimizin bunlarla haber olmasıyla alakalı ortaya çıktı. Sonrasında sergi ile ilgili bir teklif gelince, bizim ürünleri sergileyebilmemiz ve insanların bu işten haberdar olma adına ortaklaşa bir proje olarak hayata geçti’’ diye konuştu. Heykellerin kazandığı madalyalara değinen Sezgin, ‘’Sergideki çoğu heykelimiz, son Olimpiyat Kupası’nda yarışmış ve takımıza 17 tane altın, 10 tane gümüş ve 6 bronz madalya kazandırmış heykellerden oluşuyor. Konsept olarak insan figürü, büst, ütopik hayvanlar ve şeker hamurunda yapılan çiçekler mevcut. Aslından biraz konseptte göre çalışıyoruz. Özgün tasarımlar olduğu için sanatçının o andaki, o yarışmayla alakalı belirlediği duruma göre değişen figür ve heykellerde oluşuyor’’ şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 17.09.2017 17:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.