Af tasarısında kamuoyu ikiye bölündü

MHP'nin Meclis'e sunduğu af yasa tasarısı yerel seçimler öncesi tekrar gündeme gelirken, kamuoyu af isteyenler ve affa karşı olanlar şeklinde ikiye bölündü

Af tasarısında kamuoyu ikiye bölündü

MHP'nin Meclis'e sunduğu af yasa tasarısı yerel seçimler öncesi tekrar gündeme gelirken, kamuoyu af isteyenler ve affa karşı olanlar şeklinde ikiye bölündü

22 Ocak 2019 Salı 16:03
Af tasarısında kamuoyu ikiye bölündü

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 24 Haziran seçimleri öncesi hazırladığı af tasarısını 24 Eylül tarihinde TBMM Başkanlığı'na sundu. MHP'nin af yasası teklifi 19 Mayıs 2018 öncesindeki suçları kapsarken, 19 Mayıs tarihine kadar olan suçlarda ise 5 yıl şartlı indirim getiriyor. Teklifin yasalaşması halinde 162 bin 989 hükümlü faydalanabilecek.

Ancak MHP'nin af yasası teklifine MHP'nin "Cumhur ittifakı" ortağı AKP bazı esneklikler getiriyor. Adalet Bakanı Gül, MHP'nin af tasarısı üzerinde bazı düzenlemeler yapılarak çalışmaların devam ettiğini açıklamıştı.

MHP'NİN AF TASARISI NELERİ KAPSIYOR?

MHP'nin Meclis'e sunduğu af yasasında "Cinsel saldırı, soykırım, kasten öldürme, çocuk istismarı" gibi konuların yanı sıra, devlete, hükümete, milli savunmaya, Orman Kanunu’na ve Atatürk aleyhine işlenen suçlar" kapsam dışı bırakılırken af teklifi içerisine "uyuşturucu suçları" ile "dolandırıcılık suçları"nın alınması kamuoyundan büyük tepki toplamış ve "Şahıslara karşı işlenen suçlara af gelmemeli" sesleri yükselmişti.

ERDOĞAN: ŞAHISLARA KARŞI İŞLENEN SUÇLARDA DEVLET YETKİLİ OLAMAZ

Uyuşturucu, gasp, dolandırıcılık gibi suçları içeren af yasası ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak "Devlete karşı işlenen suçlarda devlet affedici olabilir" açıklamasında bulunarak şu ifadeleri kullanmıştı:

"Konuyla ilgili bazı açıklamaları duyduk. Fakat bu konudaki temel ilkemiz şudur; eğer bir af, devlete karşı işleniyorsa devletin bunu af yetkisi olabilir. Fakat şahıslara karşı işleniyorsa, bunun af yetkisi devlette değildir. Ancak bunu affedebilecek merci, o şahısların, mazlum, mağdur insanların ta kendisidir. Biz o yetkiyi devlet olarak kendimize alamayız. Düşünün ki bir ailede, bir kişinin eşi, kardeşi öldürülmüş, devlet olarak biz bunu affedebilir miyiz? O yetki ancak o ailenin kendine aittir. Bunun dışında parasal suçlar, hırsızlık, şu, bu... Aynı şekilde edebilir miyiz? Bu afla ilgili talebin içeriği A'dan, Z'ye ancak Meclise gönderildiğine göre bunların üzerinde arkadaşlarımız da gerekli çalışmaları yaparlar. Bakılır, atılabilecek adım varsa, üzerinde durulur. Ama şu anda televizyonlarda konuşulanlara bakıldığı zaman, tabii bunlar genelde kişileri de ilgilendiren bir konu... 164 bin veya 162 bin kişi... Bunların devletle alakası noktasında arkadaşlarıma sordum. 'Devlete karşı işlenmiş bu tür veya bu sayıda bir suç söz konusu değil' dediler. Gelsin, görürüz, bakarız, üzerinde çalışırız. Ona göre de atılabilecek adımlar varsa, buna göre atarız veya nereye kadar, ne kadarı ayrı bir konu. Bunlar üzerinde çalışırız."

AF TEKLİFİNE DÜZENLEME YAPILMALI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, daha sonra Ekim ayının son günlerinde ise af yasası ile ilgili olarak yeni bir açıklama yaparak "Arkadaşlarımızdan içeriğin toplumsal vicdana uygun hale getirilmesi için bir çalışma başlatmalarını istedim" diyerek af yasasına yeşil ışık yakarak "Nihai tasarruf milletvekillerimize ait. Milletin yüreğini yaralayanların adliyenin bir kapısından girip diğerinden çıkmayacağı bir düzenleme yapılmalı." demişti.

KARAMOLLAOĞLU: VATANDAŞIN VATANDAŞA KARŞI İŞLEDİĞİ SUÇLARI DEVLETİN AFFETME HAKKI YOKTUR

MHP'nin TBMM'ye sunduğu af yasası ile ilgili olarak Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Af konusunda bizim temel ilkelerimiz var. Devlet kendisine yönelik suçları affedebilir. Daha doğrusu genel olan, şahısları doğrudan doğruya ilgilendirmeyen suçları affedebilir. Vatandaşın vatandaşa karşı işlediği suçları devletin affetme hakkı da yetkisi de yoktur." açıklamasında bulunmuştu.

"AF YASASINA HAYIR"

Kamuoyunda tekrar gündeme gelen af yasası ile ilgili sosyal medya üzerinden "Affa Hayır" diyerek tepkilerini gösteriyor. Bazı vatandaşlar "bu durum suçtan zarar gören mağdurları, mağdur yakınlarını ve vicdan sahiplerini rahatsız etmektedir." tepkisi dile getiriyor.

"Kader mahkumu" adı altında uyuşturucu, gasp, dolandırıcılık gibi suçları içeren af yasasına tepki gösteren vatandaşlar "şu unutulmamalıdır ki; bir suçun, bir suçlu bir de mağdur tarafı vardır. eğer böyle bir adaletsizliğe ve haksızlığa kalkışılırsa, bunu toplum vicdanı da tarih de unutmayacaktır!" diye sosyal medyada açıklama yaparken "rahşan affı, şartlı tahliye gibi önümüzde kötü örnekler varken kapsamı veya şekli ne olursa olsun af ya da ceza indirimi kabul edilemez" ifadelerini kullandılar.

Son Güncelleme: 22.01.2019 16:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.