Binali Yıldırım istifa etse dahi aday olamaz

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, katıldığı bir televizyon programında Binali Yıldırım'ın istifa etse dahi aday olamayacağını iddia etti.

Binali Yıldırım istifa etse dahi aday olamaz

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, katıldığı bir televizyon programında Binali Yıldırım'ın istifa etse dahi aday olamayacağını iddia etti.

22 Ocak 2019 Salı 12:16
Binali Yıldırım istifa etse dahi aday olamaz

Uzun yıllardır Türkiye siyasetinde yer alan bir isim olarak çarpıcı çıkışlarıyla gündeme gelen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın adaylık süreci hakkında iddialı açıklamalarda bulundu.

"Yıldırım istifa edecek" iddialarının yoğunlaştığı bir dönemde Binali Yıldırım'ın istifasının aday olmasına imkan vermediğini aktaran Perinçek, istifa için son tarihin 1 Aralık olduğu ve bu tarihin de geride kaldığını ifade etti.

İşte Doğu Perinçek'in o açıklamaları:

İstifa etmesi AKP açısından akıllılık olur ama bu istifa Binali Yıldırım'ın aday olmasına elvermez. Çünkü istifa etmesi gereken tarihi geçirdi. Aday olamaz.
Yani 1 Aralık'tan önce istifa etmesi gerekiyordu. O tarihten önce istifa etmedi. O nedenle aday olamaz. 94. maddesi Anayasa'nın çok açık. Bunu AKP'deki hukukçular da görüyorlar ve uyarıyorlar. Sayın Binali Yıldırım'ın da istifa etme taraftarı olduğunu öğreniyoruz gelen bilgilerden çünkü 94. maddede açık bir şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Başkan vekillerinin siyasi faaliyette bulunmayacakları belirtiliyor.
Seçim merkezi siyasi faaliyetin en merkezindeki faaliyet. Yani siyasi partiler seçim yoluyla iktidarı ele geçirme amacını güden kuruluşlardır ve yerel yönetim seçimlerine sayın Binali Yıldırım katılıyor, bu siyasi faaliyet. Zaten burada bir tartışma olabileceğini de sanmıyorum. 
Seçim kanununun 24. maddesine güya dayanıyorlar. Orada milletvekili seçimlerinde milletvekillerinin istifa etmek zorunda olmadığı belirtiliyor. Ama orada milletvekillerinden bahsediliyor. TBMM Başkanı ve vekilleri için 94. maddede özel bir düzenleme var. Ve Anayasa'nın 94. maddesi kanunun üstünde. 
Anasaya demek "üst hukuk". Yasaların üzerinde Anayasa var. Yasa ile Anayasa arasında bir fark varsa, bir çelişme varsa bu hukuk başlangıcı dersinde okutulur daha birinci sınıfta, Anayasa üstündür. Ve bu imtihanlarda falan sorulduğu zaman da bu soruya doğru cevap vermeyen öğrenci hemen hemen yoktur. Herkes bu soruya doğru cevap verir. 
O bakımdan Anayasa'nın 94. maddesinde TBMM Başkanı ve Başkanvekilleri siyasi faaliyette bulunamaz dendiği için şu ana kadar sayın Binali Yıldırım başkan olarak ve başkanvekili olarak siyasi parti faaliyetinde bulundu. O nedenle zaten şu ana kadar Anayasa'yı çiğnemiş durumda. Yani seçime gireceğini adaylığını açıklamadan önce istifa etmesi lazımdı kaldı ki istifalarla ilgili tarih kanun tarafından belirlenmiştir. Ve o kanun gereği olarak 1 Aralık son tarihtir. Yüksek Seçim Kurulu o tarihleri ilan etmişti. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.