Sandıktan çıkan karara herkes saygı duymalı

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkan Yardımcısı Vedat Turgut, 25 Eylül’de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna ilişkin, “Sandıktan çıkan karara herkes saygı duymalı” dedi.

Sandıktan çıkan karara herkes saygı duymalı

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkan Yardımcısı Vedat Turgut, 25 Eylül’de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna ilişkin, “Sandıktan çıkan karara herkes saygı duymalı” dedi.

18 Eylül 2017 Pazartesi 12:33

Rûdaw'a konuşan Vedat Turgut, “Güney Kürdistan halkı 25 Eylül’de referanduma gidiyor. Biz HÜDA-PAR olarak Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın dostane bir şekilde ayrılmasından yanayız” ifadelerini kullandı.

Turgut, “Bu durum biraz da aile içi mesele gibidir. Düşünün, evlenen oğlunuz ayrı eve çıkmak istiyor. Bundan daha doğal ne olabilir? Bu iki tarafın da barışı, huzuru ve istikrarı için en makul bir durumdur. Biz meseleye böyle bakıyoruz” diye konuştu.

ABD ve İsrail’le ilişki Kürtlerin zararına

“Güney Kürdistan halkı, Kürdistan bağımsız olsun mu olmasın mı diye referanduma gidiyor” diyen Vedat Turgut, şöyle devam etti:

“Bu halkın kararı ve sandıkta ne istediklerini belli edecekler. Komşu ülkeler de sandıktan çıkan sonucu kabul edip, buna saygı göstermelidir. İran ve Türkiye bu kararı tanımazsa ABD ve İsrail destek çıkar. Böyle bir durumda ABD ve İsrail Kürtlerle ilişki kurar ve bu da Kürtlerin zararına olur. Bu yüzden İran ve Türkiye bu kararı kabul ederek, ilişkilerini sürdürmeli. Bu durum her iki ülkenin de menfaatine olur.

Türkiye, Güney Kürdistan bağımsızlığa giderse Türkiye’deki Kürtlerin de bağımsızlık için ayaklanacağından korkuyor.  Biz de diyoruz ki, Kürtlerin yüzde 65’i Türkiye’de yaşıyor. 25 milyon Kürt burada ve bunlardan sadece 6 milyonu Kürt illerinde kalıyor. Diğerleri büyük şehirlere dağılmış durumda. O yüzden tahmin edilen ve korkulan durum hiçbir zaman yaşanmayacakır.”  

Son Güncelleme: 18.09.2017 14:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.