Temel Karamollaoğlu: "Çiftçiye ofsayt futbolcuya gol!"

Karamollaoğlu Ziraat Bankası’nın öncülüğünde spor kulüplerinin borçlarının düşük faizle uzun vadeye yayılacak olmasına sert tepki göstererdi.

Temel Karamollaoğlu: "Çiftçiye ofsayt futbolcuya gol!"

Karamollaoğlu Ziraat Bankası’nın öncülüğünde spor kulüplerinin borçlarının düşük faizle uzun vadeye yayılacak olmasına sert tepki göstererdi.

10 Ocak 2019 Perşembe 11:51
Temel Karamollaoğlu: "Çiftçiye ofsayt futbolcuya gol!"

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, olağan haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Partisinin genel merkez binasında düzenlenen basın toplantısında Karamollaoğlu, yerel seçimler ve ekonomi başta olmak üzere Ziraat Bankası’nın spor kulüplerinin borçlarını uzun süreye yayması ve dış politikaya yönelik değerlendirmelerde bulundu. 

Karamollaoğlu, Ziraat Bankası’nın öncülüğünde batık durumdaki spor kulüplerinin borçlarının düşük faizle uzun vadeye yayılacak olmasına sert tepki göstererek, “Çiftçimizin hali perişan! Gübre, tohum, ilaç fiyatları aldı başını gidiyor. Ama kanunun emrettiği miktarı çiftçiye en azından ayırsalar bu problemin üzerinden gelinir. Ziraat Bankası kendi görevine dönmelidir. Çiftçiye gelince ofsayt ama futbolcuya gelince gol muamelesi yapıyorlar” şeklinde konuştu. 

ÖNCE SİYASîLERİN RUH SAĞLIĞI İNCELENMELİ

Bir gazetecinin, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ‘Ruh Sağlığı Yasası’nın çıkması gerektiğini söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Karamollaoğlu, şu yanıtı verdi: “Önce siyasilerin ruh sağlığının incelenmesi gerekiyor. Ben bunu böyle düşünüyorum. Çünkü halkı siyasiler kışkırtıyor. Siz rakibinizi düşman tanıtırsanız, sizi de destekleyen gider düşman gösterdiğin kişiye hançeri saplar. Önce iktidardakilerin ruh sağlığının incelenmesi gerekiyor. Buna inanıyorum. Umarım böyle bir kanun gelir.”

TOPLUM, AHLAKİ YÖNDEN İFLAS EDİYOR

Karamollaoğlu, konuşmasına, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladı. Akademisyen Ceren Damar’ın bir öğrencisi tarafından hunharca katledilmesine değinen Karamollaoğlu, “Benzer hadiseler çok arttı. Kendimize sormamız gereken bazı sorular var. Öğrencisinin öğretmenini katlettiği bir nesil nasıl ortaya çıktı? Bunun üzerinde uzun uzun düşünmemiz gerekiyor. Belki önceden hocalar katletmiyordu ama hastanelerde doktorları darp eden bir ortamda yaşıyoruz. Aslında bu 23 yaşındaki gencimiz bu silahı sadece öğretmenine değil, milletimize yöneltti. Eksiğimizi düşünmek mecburiyetindeyiz. Liselerde hocalarını dövenleri gördük. Şimdi sıra hocalarını katleden öğrencilere geldi. ‘Dindar bir nesil yetiştireceğiz’ diye ortaya çıktılar. Geldikleri nokta hiç iç açıcı değil. Biz Milli Görüşçüler ‘önce ahlak ve maneviyata’ önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Toplum, ahlaki yönden iflas ediyor” diye konuştu.

UYGURLULARIN DİNLENMESİ GEREKİYOR

Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü protesto etmek için İstanbul’dan Ankara’ya 17 gün boyunca yürüyen Uygurluların Kızılcahamam’da durdurulduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, şöyle devam etti: “Biz bu dertlerin dinlenmesini beklerken geldikleri gibi gönderdiler. Hükümetin bu davranışını yanlış görüyorum. Bu, bizi ve Uygurlu kardeşlerimizi üzüyor. Diğer bölgelerde yaşanan gelişmeler de bizim derdimiz olmalıdır. Bizim yaptığımız bu görüşmelerden Çin ile aramızın bozulmaması gerekiyor. Çin, ABD’nin ardından dünyanın en güçlü ülkesidir. Dünyada etkili olmak isteyen Çin, bu konuda dostça uyarılmalıdır. Eğer Uygurlulara sert bir tavır sergileniyorsa bütün insanlık bundan etkilenir. Çin’e karşı olan düşünceler değişir. Bu Müslüman kardeşlerimizin insanca yaşama hakları var.”

BU ÜLKENİN AYAĞINA KURŞUN SIKAR

“Ekonomi kötüye gittikçe iktidar elindeki imkânları satmaya gidiyor” diye vurgulayan Karamollaoğlu, iktidarın 90 yıllık birikimin yüzde 95’ini sattığına dikkat çekti. Karamollaoğlu, “Geçen yıl şeker fabrikalarını özelleştirdiler. Bu yıl da Sakarya Tank Palet fabrikasını özelleştiriyorlar. Bu fabrikanın temeli 1960’larda atıldı. Fakat hayat bulması Milli Görüş’ün iktidar ortağı olduğu dönemde gerçekleşti. Böyle bir fabrikanın satılması ayağımıza kurşun sıkar. Sanayi her yerde kâr etmek için üretim yapar. Eğer üretim yapmazsa bundan vazgeçer. Sormak istiyorum Türk Telekom özelleştirmesinde yaşananlardan hiç mi ders çıkarmadınız? Bugün savunma sanayiimizin en önemli unsurlarından olan Tank Palet fabrikasını satmak hangi akla mantığa sığar? Bu iktidar ne yazık ki bizi artık hiçbir konuda şaşırtmıyor, lakin üzülüyoruz. Ülkemizin geleceği ipotek altına alınıyor. Bu zihniyet ülkemizi uçurumdan aşağı götürüyor. Bugün orada sadece fabrika işçisi olarak 900 kadar insan çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

ADAYLAR 27 OCAK'TA AÇIKLANACAK

Şu ana kadar 115 belediye başkan adayının isimlerini açıkladıklarını hatırlatan Karamollaoğlu, 27 Ocak’ta düzenlenecek aday tanıtım toplantısında belediye başkan adaylarının yüzde 95’inin kamuoyuna tanıtılacağını belirtti.

ÖNCE SİYASİLERİN RUH SAĞLIĞI İNCELENMELİDİR

Karamollaoğlu, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ruh Sağlığı Yasası’nın çıkması gerektiğini söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Karamollaoğlu, şu yanıtı verdi: “Önce siyasilerin ruh sağlığının incelenmesi gerekiyor. Ben bunu böyle düşünüyorum. Çünkü halkı siyasiler kışkırtıyor. Siz rakibinizi düşman tanıtırsanız sizi de destekleyen gider düşman gösterdiğini kişiye hançeri saplar. Önce iktidardakilerin ruh sağlığının incelenmesi gerekiyor. Buna inanıyorum. Umarım böyle bir kanun gelir.”

ÇİFTÇİYE GELİNCE OFSAYT

Karamollaoğlu, iktidarın çiftçiye verdiği desteği çok gördüğünü belirterek, Tarım Kanunu’na göre çiftçiye desteğin bütçenin en az yüzde 1’i olması gerektiğinin altını çizdi. Karamollaoğlu, “Tarlaları boş gören iktidar, o tarlalara stadyum yapınca heyecanlanıyor. İktidar Ziraat Bankası’nda spor kulüplerine 10 milyar lira para ayırmış. Sporun karşısındaymışız gibi düşünmeyin. Çiftçiler hem insanımızı doyuracak hem de ülkemize gelir sağlayacak. Sen ona 2 milyar ayarlayacaksın. Ziraat Bankası mı, futbolcu bankası mı belli değil. Gidip spor kulüplerine destek vereceksin. Zaten Ziraat Bankası ziraatın dışında ne varsa yapıyor. Çiftçimizin hali perişan! Gübre, tohum, ilaç fiyatları aldı başını gidiyor. Ama kanunun emrettiği miktarı çiftçiye en azından ayırsalar bu problemin üzerinden gelinir. Ziraat Bankası kendi görevine dönmelidir. Yeniden çiftçiyi desteklemelidir. Çiftçiye gelince ofsayt ama futbolcuya gelince gol muamelesi yapıyorlar” şeklinde konuştu.
İşçi, memur yoksulluk sınırının altında maaş alıyor

Karamollaoğlu, ülkenin en önemli gündem meselelerinden birisinin memur ve emekli maaş zamları olduğunu ifade ederek, memur ve emekliye yapılan zammı makul görmediklerini vurguladı. Karamollaoğlu, “İktidar enflasyon oranlarından yola çıkarak yüzde 10 civarında bir memur ve emekli maaşı zammı yaptı. Bu rakamları nasıl yorumlayalım? Enflasyon yüzde 21 imiş gibi gösteriyorlar. Dışarıdan yapılan araştırmalar da enflasyonun en az yüzde 68 civarında olduğunu ortaya koyuyor. Siz yüzde 20 türküsünü söyleyin. Yüzde 10 da zam yapın. Altı ay sonra bunu yüzde 20 yapın. Ama enflasyon gelecek yıl en az yüzde 17 gösteriliyor. Neresinden tutacağız? Kötüye giden ekonominin yükünü çalışan gariban mı üstlenecek? Asgari ücretli karnını doyuracak bir maaş alamıyor. Çalışan memur, asgari ücretlinin biraz üzerinde maaş alıyor. Yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor. Yoksulluk sınırı, karnı doyan ancak ihtiyaçlarını karşılayamayan demektir. Hükümet, çiftçiyi, esnafı ve işçiyi ezen bir sistemle ekonomiyi düzeltmeye çalışıyor” diye konuştu.

DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE BİR İKTİDAR YOK

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde geçiş ücretlerine yapılan yüzde 47’lik zamma değinen Karamollaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçiş ücreti zamlanırsa, bu köprüden geçmeyenlerin ödeyeceği ücret biraz azalıyor. Zamlanmazsa köprüden geçmeyenlerin ödeyeceği miktar artıyor. Onun için bunu kısmen önemli buluyorum. Ama bu kökten yanlıştır. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar hunharca harcama yapan bir iktidar yok. Köprü yaparak bunu milletin sırtına yükleyen başka bir iktidar yok. Türkiye’den başka bu zammı düşünen bir iktidar yok. Böyle bir mantık olamaz. Bugün iktidarda bulunanların ne pazardan ne de çarşıdan haberi var. İnsanımız ay sonunu getiremiyor. Ama iktidar bu komik oranlarla zam yapıp övünüyor. Herkes biliyor ki, bu rakamlar reel rakamlar değil. Yapılan zamlar şu an milletimizin refah seviyesini artırmayı bırakın, normal yaşamını idame ettirmesine bile yetmiyor.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.