Üst düzey FETÖ’cü sayısıa çıklandı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, FETÖ soruşturmaları kapsamında 2 AYM üyesi, 131 Yargıtay üyesi, 43 Danıştay üyesi, 5 HSYK üyesi, 2 orgeneral, 10 korgeneral, 6 tümgeneral, 148 tuğgeneral, 24 vali, 101 vali yardımcısı ile 115 kaymakamın görevden uzaklaştırıldığını ve ihraç edildiğini belirtti.

Üst düzey FETÖ’cü sayısıa çıklandı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, FETÖ soruşturmaları kapsamında 2 AYM üyesi, 131 Yargıtay üyesi, 43 Danıştay üyesi, 5 HSYK üyesi, 2 orgeneral, 10 korgeneral, 6 tümgeneral, 148 tuğgeneral, 24 vali, 101 vali yardımcısı ile 115 kaymakamın görevden uzaklaştırıldığını ve ihraç edildiğini belirtti.

11 Mayıs 2017 Perşembe 10:01
Üst düzey FETÖ’cü sayısıa çıklandı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, FETÖ tahkîkatları kapsamında 2 AYM üyesi, 131 Yargıtay üyesi, 43 Danıştay üyesi, 5 HSYK üyesi, 2 orgeneral, 10 korgeneral, 6 tümgeneral, 148 tuğgeneral, 24 vali, 101 vali yardımcısı ile 115 kaymakamın görevden uzaklaştırıldığını ve ihraç edildiğini ifade etti.

TGRT Haber televizyonunda “Neler Oluyor” programında İhlas Haber Ajansı ve TGRT Haber televizyonu Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın sorularına yanıt veren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, şu ana kadar ihraç edilen ve görevden uzaklaştırılanların pozisyonları hakkında önemli açıklama yaptı.

“2 AYM ÜYE, 131 YARGITAY ÜYESİ, 43 TANE DANIŞTAY ÜYESİ"

FETÖ ile mücadelede alt tabakadaki memurlarla uğraşılıyor, üst tabakadaki yönetici kadrosuna bakılmıyor” eleştirilerine yanıt veren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bu algının doğru olmadığını, birilerinin kamuoyuna bu algıyı pompalamaya çalıştığını kaydetti. İhraç edilenlerin pozisyonlarına yönelik bilgiyi ilk kez açıklayan Nurettin Canikli, “Yargı mensuplarından başlayalım, şu ana kadar 3 bin 821 ihraç olmuş yargıda, görevden uzaklaştırma 558. Bunların 2 tanesi AYM üyesi, yargının en üst elemanı. 122 tane, açığa alınanlarla birlikte 131 tane Yargıtay üyesi, 43 tane Danıştay üyesi, 5 tane HSYK üyesi, 2 bin 306 hakim, açığa alınanlarla birlikte 2 bin 522 hakim, bin 183 savcı, 474 askeri hakim, 15 tane askeri Yargıtay. Tamamı bunların en üst yargı mensubu” dedi.

“2 ORGENERAL, 10 KORGENERAL, 6 TÜMGENERAL, 148 TUĞGENERAL"

Diğer üst kadrolar ile ilgili bilgileri de paylaşan Nurettin Canikli, “TSK; 2 tane orgeneral, 10 tane korgeneral, 6 tane tümgeneral, 148 tane tuğgeneral, hem açığa alınma hem ihraç, 11 tane de diğer rütbeli generaller. Rütbeli subay bin 882, subay 6 bin 563, astsubay bin 589. Emniyet; emniyet müdürü dahil rütbeli ihraç edilen toplam emniyet mensubu sayısı 8 bin 356. Hepsi rütbeli, emniyet müdüründen üst seviye. Rütbesiz 12 bin 114. Açığa alınanlarla birlikte rütbeliler 10 bin 294, rütbesizler 26 bin 704, 12 bin ihraç, diğerleri açıkta. Mülki idare amiri; 24 tane vali, 101 tane vali yardımcısı, 115 kaymakam, bunlar ihraç. Üniversiteler; 712 profesör, bunların içinde rektör, dekan olan var. 837 doçent, bin 356 yardımcı doçent. 1 Müsteşar, 4 müsteşar yardımcısı, 2 kurum başkan yardımcısı, 2 kurum başkanı, 8 üst kurul üyesi, 8 genel müdür, 188 daire başkanı, açığa alınanlarla birlikte 230 tane daire başkanı. 122 müşavir. Kariyer ve taşra uzamanı 2 bin 647, müfettiş bin 635, müdür 925. Neredeyse memlinkarın sayısına yakın sayı söz konusu. Taşradan örnek vereyim, 22 bölge müdürü, 15 bölge müdür yardımcısı, 62 tane il müdürü, 54 il müdür yardımcısı, 45 ilçe müdürü. Şu sayılara baktığınızda operasyonun önemli bir bölümünün netlikle üst yönetim üzerinden gidildiği görülür. Şu rakamlar karşısında yukarıya ile mücadele edilmiyor, aşağı ile mücadele ediliyor hükmü verilebilir?” diye konuştu.

BYLOCK KULLANAN AKTİF MİLLETVEKİLİ VE BAKAN YOK"

“Bizim şu anda elimizde aktif milletvekilleri ve bakanlar ile ilgili ByLock kullandığına dair hiçbir somut bilgi yok. Ya da ByLock kullanan bakan veya milletvekili yok” açıklamasında bulunan Canikli, Kılıçdaroğlu’nun bazı milletvekillerinin ByLock kullandığı yönündeki iddiasına da değindi. Canikli, “Bakın böyle bir şey varsa bize bilgi belge geldiği zaman gereğini yapıyoruz. Bu mücadelede beyanlar üzerinden yola çıkarak prosedür gerçekleştirmedik. Somutlaştırılmadığı zaman diğer amaçlarla kamuoyu ile paylaşılmıştır” şeklinde konuştu.

Canikli, Kılıçdaroğlu’nun kendilerine bu hususta bir bilgi vermediğini açıkladı.

“O ÖRGÜTE MENSUP GİZLİ BIRAKILMIŞ İNSANLARIN OLDUĞUNU BİLİYORUZ"

“FETÖ ile mücadelede alt tabakadaki memmurlarla uğraşılıyor, üst tabakadaki yönetici kadrosuna bakılmıyor” eleştirilerine yanıt veren Nurettin Canikli, FETÖ’nün kriptolar dışında büyük ölçüde temizlendiğini ifade etti. Kriptolar olduğunu bildiklerini belirten Canikli, “Kriterlere takılmamış, iz bırakmamış. Ama biz biliyoruz ki, terör örgütünün çalışma tekniklerinden biri, belli amaçlar için bazılarını özel olarak ayırmış, hiçbir biçimde bağlantısı yok, tırnak içinde söylüyorum, onları kendi açılarından tamamıyla temiz tutmuş, bunu biliyoruz. Zaman zaman ortaya çıkan belge ve bilgilerle bunların varlığını biliyoruz. Hiçbir izleri yok, o yapıy ile ilgili olduğunu gösteren hiçbir belge, delil, bilgi yok. Buna rağmen o örgüte mensup, gizli bırakılmış insanların olduğunu biliyoruz. Her kurumda kuramsal olarak olması mümkün olabilir. Şu ana kadar finansal kaynak sağlayan kurumların tamamı kapatıldı, aşağı yukarı 4 bine yakın. Kamudan 110 bine lakın ihraç gerçekleştirildi, yargıda, iş aleminde tutuklu olanlar var. Mücadele bitmedi, devam edecek. Tamamen temizlenene kadar, kriptoların büyük ölçüde temizlenmesine kadar bu görev bitmeyecek” şeklinde konuştu.

Canikli, FETÖ ile mücadelede kapsamında bu zamana kadar beyan üzerine ihraç ve iade yapılmadığını belirterek, yapılanların objektif ölçütler kapsamında belirlendiğinin altını çizdi. Canikli, bir belediye başkanının damadının tahliye edilmesine dair kamuoyunda oluşan reaksiyonye yönelik, “Objektif olmayacak biçimde tahliye kararı verilmişse o zaman gereği yapılacaktır” dedi.

Yargının FETÖ hakkında bazı konularda aldığı bazı kararların vicdanları rahatsız ettiği, bir belediye başkanının damadının tahliye edilmesi kararıy ile ilgili soruya yanıt veren Canikli, “Yargı kararını vermeden önce, hükümette ya da bir organına danışma gibi durum söz konusu değil. Yapılan yorumlara göre bu gerçeği hatırlatmak gerektiğini anlıyoruz. Bu tahliye önemli oranda reaksiyon oluşturdu kamuoyunda. Bu önemli bir titiziyet. Burada bizim görevimiz bu tahliyenin objektif olarak yapılıp yapılmadığının incelemesini sağlamaktır. Onu da yapacak merci bellidir, tahkîkat da başladı esasen” dedi.

Son Güncelleme: 12.05.2017 12:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.