Soğanın vücuda mucizevi faydaları

Soğan Allah’ın yeryüzünde kokusuna rağmen bitirdiği ikramı ve hediyesidir. Mutfağımızın vazgeçilmezi, vücudumuza bir çok yararlar sağlayan bir şifa kaynağıdır.

Soğanın vücuda mucizevi faydaları

Soğan Allah’ın yeryüzünde kokusuna rağmen bitirdiği ikramı ve hediyesidir. Mutfağımızın vazgeçilmezi, vücudumuza bir çok yararlar sağlayan bir şifa kaynağıdır.

30 Aralık 2018 Pazar 18:31
Soğanın vücuda mucizevi faydaları

Soğan Mutfağımızın ve soframızın vazgeçilmez besinlerinden birisidir. Soğanın keskin kokusu ve tüketenlerin ağızlarına ve üzerine sinmesi bazıları için itici bir durum olsada, buna rağmen tüketilmesinde çok fayda vardır. Her gün 1 tane kuru soğan; kanserden kalbe, sindirimden vücut ağrılarına, gripten kemik erimesine iyi gelmektedir. Soğanın birçok hastalığa şifa olan mucizevi faydaları bulunmaktadır.

soganın-faydalarıSoğan, allium ailesinden olan bir sebze ve ot cinsidir. Frenk soğanı, sarımsak, taze soğan ve pırasa bu ailenin diğer üyeleridir. Allium sebzeleri yüzyıllardır yalnızca karakteristik özelliklerinden dolayı değil; aynı zamanda eşsiz aromaları ve tıbbi faydaları nedeniyle ekilmektedir.

Soğanın hacmi, şekli, rengi ve tadı değişkenlik göstersede en sık rastlanan soğan rengi kırmızı, sarı ve beyaz soğandır. Ekildiği döneme göre aromaları tatlı, sulu, biraz keskin, baharatlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Vücuda potansiyel birçok faydası olan soğan, herkes tarafından az çok bilindiğinden yemek kültürümüzde eksik olmaz. Soğan özelliklle enfeksiyon hastalıklarına karşı çok etkilidir. İçinde barındırdığı asitler özellikle bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı çok etkilidir. Bazı kanser türlerine yakalanma riskinizi azaltır, ruh halinizi düzenler, deri ve saç sağlığımıza iyi gelmektedir.

Soğan veya sarmısak yemek dinen sakıncalımı

Soğan ve sarımsak Allah’ın yeryüzünde bitirdiği nimetlerdendir; şifalıdırlar. Kendilerine mahsus tatlarıyla, şifa verici özellikleriyle, Allah’ın birer ikramı ve hediyesidirler; hiç şüphesiz şükrü gerektirirler.

sogan-kokusu-dinen-sakıncalıTemizliğe ve kul hakkına dikkat eden Hz. Peygamber (sav), cemaate gelenin, sarmısak, soğan gibi başkalarını rahatsız edici kerih kokulardan da kaçınmasını emrederken, bu vesile ile insanları rahatsız eden her şeyin, melekleri de rahatsız ettiğini belirtirler.

Sarımsak veya soğan yeme meselesine hadislerde birçok kereler temas edilir. Bunların sıkca ele alınmış olması, onların yenilmesinin mekruh olmasından ileri gelmez.

Bu iki sebze insanları rahatsız edecek pis bir koku neşrettikleri için, çiğ halde yenilmesi hoş karşılanmamıştır. Bunlardan biri yenildiği takdirde, mescide gidilmeyip (namazın) evde kalınması tavsiye edilmektedir. Zira mescidler Müslümanların toplandığı, rahmet meleklerinin indiği yerdir. Pis koku meselesinde melekler de nazar-ı dikkate alınmalıdır.

soganın-faydaları

HANGİ SOĞAN DAHA FAYDALI?

Tüm soğan türleri belirli oranlarda antioksidan içermektedir. Ancak kırmızı soğanın ve beyaz soğana göre daha güçlü bir antioksidan olduğu belirtiliyor. Yapılan araştırmalarda çiğ hali, pişmiş halinden 10 kat daha fazla yarar sağlar.

Allium sebzeleri yüzyıllardır yalnızca karakteristik özelliklerinden dolayı değil; aynı zamanda eşsiz aromaları ve tıbbi faydaları nedeniyle ekilmektedir. Soğanın hacmi, şekli, rengi ve tadı değişkenlikler gösterebilir.

Soğan, yoğun bir besindir. Yani düşük kalorili fakat yüksek besin değerine sahip, bol vitamin, bol mineral içeren ve antioksidan özelliğe sahiptir. Küçük bir kase soğan 64 kalori, 15 gram karbonhidrat, 3 gram lif, 7 gram şeker, 2 gram protein içerir. Ayrıca günlük ihtiyacınız olan C vitamini, B6 vitamini ve magnezyumun karşılanmasında % 10’luk bir etkiye sahiptir. Kuru soğan ayrıca küçük miktarda kalsiyum, demir, folat, magnezyum, fosfor ve potasyum içerir.

sogan-kokusuSoğan kokusunu Gidermenin yolları

Soğan ve sarımsağın metabolizmaya sayısız faydası bulunmaktadır. Mucizevi faydalarının yanında kokusu yüzünden pek tercih edilmeyen soğan veya sarmısak yedikten sonra ağız kokusu nasıl önlenir?

Kokudan kurtulmanın en pratik yollarından biri sütten geçer. Soğan veya sarımsak yedikten sonra dişleri ve dili fırçalayıp süt ile ağzı çalkalayıp sütü içmek kokuyu giderecektir.

Bir tatlı kaşığı karbonatı bir çay bardağı suda eritip bu su ile ağzı çalkalayarak suyu içmek kokunun kaybolmasına yarayacaktır. Ayrıca karanfil çiğnemek, bir tutam maydanoz yemek, taze sıkılmış yarım limonun suyu içmek veya naneli sakız çiğnemek kokuyu önlemeye azaltacaktır.

Bu arada soğan ve sarımsak yedikten sonra naneli çay içmek ya da taze nane yemek, patates püresi, mantar ve havuç yemek de ağızdaki kötü kokuların giderilmesinde etkilidir.

Limonun ekşi tadı ağzınızdaki soğan kokusunu etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir. Limon kötü nefese sebep olan bakteriyi öldüren anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

Yeşil çay soğan kokusundan kurtulmada son derece etkilidir. Yeşil çay polifenoller ve soğandaki kükürtsü bileşenleri yok edebilen güçlü antioksidanlar bakımından zengindir. Bu da, soğan kokusunu azaltır.

Kakulenin güçlü aroması soğan kokusunu hızlı bir şekilde keser. Kakule soğan kokusunu kamufle edecek ve nefesinizi tazeleyecektir.

Bol soğanlı bir yemeğin tadını çıkardıktan sonra biraz kakule çiğneyin.
Bir iki bardak kakule çayı da içebilirsiniz.

soganın-mucizevi-faydaları

Soğanın mucizevi faydaları nelere iyi gelir?

Bağışıklık güçlendirici

Soğan, bünyesinde birçok bitkisel iyileştirici barındırır ve bu iyileştiriciler bağışıklık sistemi üzerinde doğal olarak olumlu etki sağlarlar. Bu etkilere vücutta bulunan C vitamininin daha efektif kullanılmasını sağlar. Güçlü bir bağışıklık sistemi vücudun hastalık ve enfeksiyonla mücadele gücünü artırır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Kansızlık sorunu

Demir yönünden zengin olan kırmızı soğan kan hücrelerini optimal tutmak için oldukça değerlidir. Sarı soğanda da demir vardır fakat kırmızı soğana göre daha az miktadır. Soğan pişince içeriğinde antioksidanlar kaybolabilir bu sebeple soğanı çiğ tüketmek makbuldür. Sarı soğanı hafif tadından dolayı daha rahat yiyebileceğiniz için antioksidanlardan çok daha fazla fayda sağlayabilirsiniz.

Mor soğan içerdiği bileşikler sayesinde kan oranını dengeleyerek kandaki faydalı hücrelerin oranını artırır. Uzmanlar kansızlık sorunu yaşayan kişilerin günde bir bardak mor soğan suyu içmesini önerektedir.

Tansiyon

Soğanda bulunan “quercetin” adlı bileşenin tansiyonu düşürdüğü ve hipertansiyon hastalarında tansiyon kontrolüne yardımcı olduğu yönünde araştırma sonuçları bulunmaktadır.

Kolesterol ve şeker

HDL yani “iyi” kolesterolünüzü yükseltmek istiyorsanız uzmanların önerisi günde yarım çiğ soğan yemeniz yönünde. Özellikle yüksek kolesterollü olanlar, şekeri dengeleyerek yağlı et yemekleri sırasında soğan yiyerek kötü kolesterolü dengeleyebilir. İnsülün seviyesini sağlıklı seviyede tutarak şekerin olumsuz etkilerine karşı kalp ve damalarınızı dengeleyerek koruyabilirsiniz. Kalp krizi, felç ve inme hastalıklarına karşı riski azaltabilirsiniz.

Mide krampları ve kanamalar

Yapılan araştırmaya göre kırmızı soğan gıda zehirlenmesine ve strese bağlı mide kramplarını rahatlatmaktadır. Hergün bir soğan yiyerek sindirim sistemi rahatlatılabilmektedir. Mide kanamaları ya da karın ağrıları için ise mor soğanı dilimleyiniz. Bir bardak ılık süt ile beraber tüketiniz.

Diyabet

Soğan içerisindeki aktif maddelerden biri olan krom; diyabetten müzdarip hastalar için faydalıdır. Tansiyonu düzenler ve diyabet kaynaklı komplikasyonların giderilmesinde rol oynar.

Besin lifi bakımından zengin olan soğan kan şekeri dalgalanmalarını önler. Bağırsaktaki iltihapları temizleyerek içerdiği lifler sayesinde mide sağlığını koruyarak kabızlığı önler. Soğan, hem tip 1 hem de tip 2 diyabet hastalarında glikoz seviyelerinin düşürülmesine yardımcı bir sebzedir.

İdrar söktürücü ve böbrek taşlar

Soğan güçlü bir idrar söktürücüdür, böbrek ağrılarını hafiflettiği gibi kanın temizlenmesine yardımcı olur. Kırmızı soğanda bulunan flavanol maddesi vücutta bulunan iltihabı idrar yolu ile atar. Böbrek ve safra kesesindeki taşları kuma döndürerek acı çekmeden idrar yolu ile vücuttan atar. Bunun için bir mor soğanı kaynatın ve sabahları aç karna içiniz.

öksürükte-sogan-suyuÖksürük, grip, astım ve boğaz iltihabı

Kış aylarında sık sık rastlanan soğuk algınlığından kaynaklanan nezle, grip, yüksek ateş ve benzeri hastalıkların yanında astım, bronşit gibi hastalıklardan daha hızlı kurtulmak için çok iyi gelir.

Antibiyotik. Antiseptik. Antimikrobiyal. Antibakteriyel özelliğinden dolayı bünyeyi genel anlamda temizleme ve enfeksiyonlara karşı koruma özelliği ile  bronşit ve astım tedavisinde kullanılan soğan suyu ve bal karışımı aynı zamanda kuru öksürüğe, yüksek ateş, grip ve boğaz alerjilerine iyi gelmektedir. Boğazda biriken iltihabı atmak için ise mor soğan suyunun içerisine, bir yemek kaşığı bal karıştırarak tüketebilirsiniz. Hastalıkların yayılma hızını azaltır ve daha etkin bir şekilde tedavi eder.

Evde grip - hasta olan biri varsa gece yatmadan önce dilimlenmiş soğanı odaya koyduğumuzda sabaha kadar soğan o grip mikrobunu havadan kendi içine hapseder ve hastalığın başkasına geçmesini önler.

Astım ataklarını daha kısa sürede ve çabuk atlatılmasını sağlayabilir. Astım ataklarını savuşturmak için soğan suyunu balla karıştırarak tüketin, bu da size rahat bir gece geçirmenize yardımcı olacaktır. Soğan suyu biraz mideyi ve yemek borusunu yakabilir ama anlık bir rahatlama sağlayabilir.

Bal ve limon suyu karşımı yarı yarıya olmalıdır, yani bir tatlı kaşığının yarısı bal yarısı da soğan suyu olmalıdır. Bu karışımı hazırladıktan sonra 5-6 saat bekletmeniz ve daha sonra tüketmeniz etkisini arttırır. Karışımın bronşlarda kesin bir rahatlama sağlaması için 2-3 gün boyunca yetişkinlerde günde 2-3 kere, 4-5 yaş üzeri çocuklarda ise daha az miktarlarda ve sabah akşam olabilir. Aç karınla soğan suyu midede yanma hissine neden olacağı için yemekten 30-40 dakika sonra alınması önerilir.

sagan-cilde-faydasıCilt, haşera enfeksiyonları ve yanık

Tendürdiyot görevi olan mor soğan suyu yanık ve yaraların mikrop kapmasını önler. Akne, sivilce, Egzama, güneş lekeleri ve deri üzerinde yaralarda meydana gelebilecek olası iltihap ve enfeksiyonların oluşmasına engel olur. Mikropları kırıcı özelliğinin yanında hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlayarak tedavi sürecini hızlandırır.

Cilt ve deri üzerinde meydana gelen yanık, arı ve böcek sokma ve ısırmalarında Soğan suyu zarar gören kısma uygulandığında, sürülen yerde canınız yansada inanılmaz etkisi olacaktır.

Soğan suyu da akne için iyi bir tedavi yöntemidir. Yüze düzenli sürülen soğan suyu cildin daha canlı ve daha parlak görünmesini sağlar. Bu tür uygulamalar için, etkilenen bölgelere tatbik edilmeden önce bal ya da zeytin yağı ile karıştırılmalıdır. Kahverengi ve kara lekeleri tedavisi için soğan suyu ve zerdeçal macunu bir arada kullanabilirsiniz. Bunun için hazırladığınız macunu etkilenen bölgelere masaj şeklinde uygulamanız yeterlidir. Macunu uyguladıktan sonra bir saat saçlarınızda bekletin aynı zamanda cilde de uygulayabilirsiniz. 2-3 hafta bunu tekrar ettiğinizde gözle görülür farkı hissedeceksiniz. Soğan suyu aynı zamanda mantar sorunları içinde kullanılabilir.

Ağız, burun ve adet kanamaları

Ağızda çiğnenerek yenildiğinde ağız içerisinde bulunan bakterileri temizler. Bir parça soğan koklatmak burundaki kanamayı yavaşlatır ve durdurur. Bazı bayılmalar soğan koklatarak ayıltılabilir. Aynı zamanda adet döneminde şiddetli yaşanan sancılar içinde birebirdir.

Uykusuzluk

Her gün 1 soğan yemek uykusuzluğa ve kabuslara iyi gelir. Bu da sizin güzel bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Kemik erimesi

Her gün soğan tüketmek ilerde yaşayabileceğiniz osteoporoz (kemik erimesi) dan sizi koruyacaktır.

sogan-kanseri-önler

Soğan kanseri önler

Allium ailesinin üyesi olan bütün sebzeler kanserin baş düşmanıdırlar. Kırmızı soğanda bulunan quercetin ve diğer antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucu kalkandır. Kanser riskine karşı kırmızı soğan, sarı soğana oranla daha koruyucudur. Sıklıkla duyduğumuz soğanın kök kısmı kanserden koruma özelliği ile beyin tümörlerinde, gırtlak, mide, kolon bağırsak türü kanserlerini önlemede ve serbest radikallerde başrol oynar. Bozuk hücrelerin bir araya gelmesi ile tümör kitleleri yani kanser ortaya çıkar. Bu oluşumu önleyen en etkili madde kuersetindir. Yapılan araştırmalarda kuersetin bakımından en zengin olan besinin soğan olduğu tespit edilmiştir. Kuru soğanın mükemmel mekanizması sayesinde bozulmuş kanser hücrelerinin yeni hücrelerle temasını engeller ve tümörlerin büyüyüp mutasyona uğrayıp gelişmesini engeller. Bir nevi vücut temizliği yapararak kansere yakalanma riskini azaltığı hatta yok ettiği ortaya çıkarılmıştır.

Kırmızı soğanın daha güçlü antioksidan  özelliği ile vücuda C vitaminin girmesine yardımcı olur. C vitamini ise kansere sebebiyet veren nedenleri ortadan kaldırmada etkilidir. Ayrıca C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu da bilinmektedir.

sogan-kulak-agrısıKulak ve vücut ağrıları

Hint yağı (Özellikle hint yağı) ile kızartılmış soğanı vücudunuzdaki ağrılı bölgeye sürerek sardığınızda, ağrınızın mucizevi bir şekilde yok olmasına çok şaşıracaksınız.

Eğer şiddetli kulak ağrısı sorunları yaşıyorsanız kulağınıza bir damla soğan suyu damlatarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Soğan suyunun içerdiği esans yağları sayesinde hızlı bir şekilde kulak ağrılarından kurtulmanız mümkün. Kulak enfeksiyonlarına karşı soğan suyu inanılmaz etkiler yapabilmektedir. Bunun dışında kulak çınlamaları için de soğan suyunun faydalarından yararlanabilirsiniz.

Soğan suyunu kaynayan suyun içerisine ekleyerek çıkan buharı yüz cildinize uygulayabilirsiniz bu cildin yumuşamasını sağlar. Bunun yanında sıcak suda kalan soğan suyunu kulak damlası olarak kullanabilirsiniz.

soganın-faydaları

Kemik Sağlığına Faydaları Vardır

Soğanın diğer bir özelliği de kemik sağlığının korunmasını sağlamaktır. Özellikle yaşlılığa bağlı olarak meydana gelen kemiklerin zayıflaması ve görevini icra edememesi gibi temel sorunların giderilmesine yardımcı olur. Düzenli olarak soğan veya bal ile karıştırılmış soğan suyu yaşlılık döneminde oluşabilecek kemik sorunlarına karşı etkili bir şifa kaynağıdır.

Dolama Hastalığı ve Tırnak kırılmaları

El veya ayak tırnağının kenarı boyunca gelişen bir enfeksiyon olan dolama hastalığı Hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu rahatsızlığı gidermenin en doğal yolu soğan zarıdır. Közlenmiş soğanı zarını çıkartıp dolamanın üzerine koyunuz ve saat başı bu zarı değiştiriniz.

Çabuk kırılan tırnaklarınızın çabuk uzamasını istiyorsanız. bir mor soğanı kaynatın içerisine bir diş sarımsak ekleyin ve su soğuduktan sonra elinizi su da 10 dakika bekletiniz. Hem tırnaklarınızı iyileştirir hem de çabuk uzamasını sağlar.

soganın-cildefaydası

Soğanın Cilt ve Saç Sağlığına Faydaları

Soğan cilt ve saç sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. Bunun yanında ağız ve diş sağlığı için önemli besinleri içermektedir. Serbest radikallere karşı öldürücü etkisinden dolayı bünyenin içinde bulunan organları, dış kısımdaki cildi ve saç sağlığını korumaktadır. Saçların ve cildin sağlıklı görünmesini sağlar. Soğan suyu sağlıklı bir şekilde saç uzamasını teşvik eder. Bunun yanında saç derisinin temizlenmesini sağlayan doğal bileşenler içerir. Soğan suyu bünyeden toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu için saç köklerinin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayabilmektedir. Güçlü ve sağlıklı saç kökleri de saç dökülmesini engeller. Şampuanla soğan suyunu birleştirerek saçlarınızı yıkadığınızda saç dökülmesini azaltabilirsiniz. Bunun yanında kepek sorununu da ortadan kaldırabilir.

Ayrıca soğan suyu kepeklerin neden olduğu kaşıntıların giderilmesine yardımcı olabilir. Soğan suyunun antibakteriyel özelliği 1-3 hafta saça uygulandığında sağlıklı bir deri ve saç elde etmeye yardımcı olabilir. Soğan suyu sağlıklı saç derisi ve saç için gerekli olan C ve B6 vitaminleri yanında potasyum, magnezyum, germanyum ve kükürt içermektedir.

Soğanın Zararları

Yemeklere lezzet katan ve son yıllarda yaygınlaşan güzellik kürlerinde de kullanılmaya başlanan soğanın çok sayıda yararının yanı sıra bazı zararları olduğunu da biliyor muydunuz. Tüm besinlerde olduğu gibi yanlış kullanımı halinde soğanın vücudumuza yarar değil zarar getirdiği son yapılan araştırmalarda da ortaya çıkmıştır.

Verilen bilgilere göre, çiğ olarak doğranmış veya kesilmiş soğan kapaklı veya kilitli poşetlerin içinde, saklama kaplarında buzdolabında dahi saklansa, bakteri ile kokuları mıknatıs gibi çekerek kendi içine hapsedebiliyor. Bu nedenle soğanın kabuklarını soyduktan sonra bekletilmeden tüketilmesi gerekiyor. İhtiyacımız olduğunda soğanı taze olarak doğrayıp kullanmak en doğru olandır.

Dilimlenmiş şekilde 1 gece dahi beklemiş soğan safra salgılarını, mide asitini arttırır ve gıda zehirlenmesine neden olarak geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açabilir.

Soğan birçok besinin aksine diğer ilaçlarla bile tüketildiğinde herhangi bir soruna neden olmaz. Bu yüzden güvenle tüketilebilir. Çok nadir olarak; mide ekşimesine neden olabilir. Mide ekşimesi özellikle kadınların hamilelik döneminde çok fazla tüketiminden kaçınmalısınız.

soganın-zararlarıYemek borusunda yanma hissi verebilir. Aşırı oranda soğan suyu tüketimi gastrit ağrılarına neden olabilir, mide de asit dengesini olumsuz yönde etkileyebilir. Soğan suyunun inceltilerek tüketilmesi yan etkilerini azaltabilir. Soğan suyu inceltilmeden direkt olarak cilde uygulandığında tahrişe ve kızarmalara neden olabilir. Bebeklere verilmesi önerilmez, 5 yaşından büyük çocuklara inceltilerek verilmesi önerilir.

Bazı uzmanlar kan şekerini düşürdüğünü söylemektedirler. Bu yüzden diyabet sorunu olanlar temkinli tüketmelidirler.

Soğanın sağlık açısından sayısız faydası olması ve ilaç kullanan kişiler içinde ciddi bir etkisinin olmaması sürekli ve güvenle tüketilebilecek bir besin olmasını sağlıyor. Soğan bütün yıl boyunca kolaylıkla bulunabilen bir sebze türüdür. Taze olarak tüketilmesinde fayda vardır.

Özellikle çağımızın hastalığı olan kanser ve türlerine yakalanma riskini azalttığı için mutlaka tüketilmesi gerekir. Çocukların kemik sağlığı ve gelişimi için çok fayda sağlamaktadır. Yaşlanmadan kaynaklanan nedenler yüzünden meydana gelen kemik hastalıklarına şifa olabilir. Bu yüzden her yaştan insanın düzenli olarak tüketmesi birçok açıdan faydalıdır.

Bunun dışında soğan suyu çok az tüketilen bir besin, bal ve diğer besin maddeleriyle karıştırılarak tüketilmesi en uygun olanıdır

Son Güncelleme: 30.12.2018 19:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.