Kudret Helvası

Kudret helvası hekimlikte iç sürdürücü olarak kullanılan, türlü bitkilerden, bitkilerin özsularının kurutulmasıyla elde edilen macun.

Kudret Helvası

Kudret helvası hekimlikte iç sürdürücü olarak kullanılan, türlü bitkilerden, bitkilerin özsularının kurutulmasıyla elde edilen macun.

22 Aralık 2018 Cumartesi 20:00
Kudret Helvası

MANNA OLEACEA - Gezengevi, Gezengebi, Gezo

"(Yâ Musa! Allah'ı apaçık görmedikçe sana inanmayacağız) demiştiniz de, gözleriniz göre göre sizi yıldırım çarpmıştı. Ölümünüzden sonra, şükredersiniz diye sizi tekrar diriltmiştik. Bulutla sizi gölgelendirdik, kudret helvası ve bıldırcın indirdik, (Verdiğimiz rızıkların iyi ve güzel olanlarından yiyin) dedik. Onlar bize değil, fakat kendilerine yazık ediyorlardı." (Bakara, 2/ 57)

Müfessirler, "Kudret Helvası"nın (Menn) ne anlama geldiği konusunda değişik görüşler ileri sürüyorlar. Ali bin Ebu Talha, İbn Abbas'tan naklederek,

"Kudret Helvası, onların üzerine ağaçlara iniyordu ve onlar bu helvadan istedikleri şekilde yeyip besleniyorlardı."

diyor. Mücahit ise,  Kudret Helvası'nın yapışkan bir şey olduğunu belirtiyor. Süddi, "Onlar, (Ey Musa, burada bu şekilde nasıl olacak, bizim için yiyecek nerede?) dediler. Bunun üzerine Allah Kudret Helvası'nı indirdi. O zencefil ağacının üzerine düşüyordu." derken, Katade ise, Kudret Helvası'nın onların bulunduğu yere kar iner gibi indiğini, sütten daha beyaz, baldan daha tatlı olduğunu söylüyor. Katade ayrıca fecrin doğuşundan güneşin doğuşuna kadar olan sürede helvanın yağdığını kaydediyor.

ŞİFASI

Mide, gastrit : Aç karnına kudret helvası yenmeye devam edilir.

Kabızlık : Kudret helvası, sıcak su ile şerbet yapılıp içilir.

Vücuda kuvvet verici : Kudret helvası yenmeye de­vam edilir.

Göğüs yumuşatıcı : Kudret helvası yenmeye devam edilirse balgamı söktürür.

Kan dondurucu : Kudret helvası, pamuk gibi bir şe­ye batırılıp, kanayan yere bağlanır

TAVSİYE

Kudret helvası, halen bazı dağlara yağan bir nimettir.

İÇİNDEKİLER

Mannit şekeri Sarı madde

Son Güncelleme: 24.12.2018 17:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.