Çocuklarda Parmak Emme Alışkanlığına Nasıl Son Verilir?

Çocuğa dünyaya geldiğinde dudaklarını bir vantuz gibi çekmek üzere emici bir kuvvet verilmiştir. 24 aylık bu dönemde çocuğun ağzına ne verilirse, onu emmeye çalışır. Ve bir süre sonra emdiği o şeye alışır. Parmağını emmeye de alışır. Parmak yeme, tırnak emme gibi istem dışı hareketler, ikinci çocukluk dönemi dediğimiz 4 yaşından sonraki döneme denk geldiyse, çocukta duygusal bir yoksunluk olup olmadığına bakılır.

KADIN AİLE 28.02.2021, 18:27 01.03.2021, 15:28 Ramazan Peri
Çocuklarda Parmak Emme Alışkanlığına Nasıl Son Verilir?

0-2 yaş, emme refleksinin zirve olduğu bir dönemdir. Çocuk normalde 2 sene boyunca devam eden emme refleksine karşılık olan anne göğsünü bulamadıysa, başka bir şey emmek zorundadır. Elini ağzına alır, parmağını emmeye alışır. Ağzına emzik verilse, emziğe alışır. Eğer çocuk anne sütünü erken dönemde bıraktıysa, o takdirde yeni emdiği şeyi ileriki yaşlara doğru bir alışkanlık olarak götürür.

Şayet parmak yeme, tırnak emme gibi istem dışı hareketler, ileriki yaş dönemine;—yani ikinci çocukluk dönemi dediğimiz 4 yaşından sonraki döneme denk geldiyse, çocukta duygusal bir yoksunluk olup olmadığına bakılır. Çocuğun üzerinde herhangi bir baskı varsa, çocukta ruhen dengede olmayan bir şeyler mevcutsa, çocuk huzursuz bir atmosferdeyse, anne-babasıyla iletişimde sorunlar yaşıyorsa, kaygı ve korku içinde bırakılıyorsa çocuk parmağını ağzına sokarak, kendisini güvende hissetmek ister. Nasıl ki bir bebek kaygılandığında anne göğsünü emerek güven hisseder ve rahatlar, tıpkı onun gibi bir çocuk da kaygılandığında ağzına elini götürerek annesinden aldığı o güveni tekrar hissetmeye çalışır.

Çocuklarda Parmak Emme

Parmak Emme Alışkanlığına Nasıl Son Verilir?

Çocuğa dünyaya geldiğinde dudaklarını bir vantuz gibi çekmek üzere emici bir kuvvet verilmiştir. Bu içsel enerjiyle birlikte çocukların dudakları kıpır kıpırdır. 24 aylık bu dönemde çocuğun ağzına ne verilirse, onu emmeye çalışır. Ve bir süre sonra emdiği o şeye alışır.

Şayet parmağını ağzına götürüp emmeye alıştıysa, bu dönemdeki emme refleksinden kaynaklanan bu durumun, duygusal yoksunlukla bir bağlantısı yoktur. O sebeple 4 yaşına kadar olan parmak emmede alışkanlığın sonlandırılmasına dikkat edilmesi yeterli olur:

Henüz bebeklik döneminin içindeyken, ilk aylarda, bebeğin eline eldiven takılarak, birkaç hafta boyunca elini ağzına götürmemesi sağlanır. Aynı zamanda anne, bebeğin ağlamaları sırasında bebeğinin ihtiyaçlarını giderip, tensel teması sağlarsa, bu davranış, alışkanlığa dönüşmeden son bulur.

Yoğun bir şekilde parmak emmeye alışan bir çocuk sözkonusuysa, fizyolojik olarak sağlığının bozulmaması için gerek ağız yapısına, gerek damak yapısına, gerekse parmak şekline zarar gelmemesi için, çocuk parmağı yerine, emziği emmeye alıştırılır. Parmakla emzik yer değiştirdiğinde; yani çocuk emziğe alıştıktan bir süre sonra da emzik bıraktırılır.

Parmak emme alışkanlığı çok yoğun değilse, o takdirde de, çocuğun elini ağzına götürmesine engel olacak, alışkanlığını unutturacak bir şeyler sunulması yeterlidir. Bu alışkanlık iradî olarak değil de çocuğa meşguliyetler sunularak olmalıdır. Parmakları, eli meşgul edilen çocuk, elini ağzına götürecek fırsatı bulamayınca, emmeyi unutacaktır.

Çocuklarda Parmak Emme

Parmak Emme, Duygusal Yoksunluktan Kaynaklanıyorsa Ne Yapılmalı?

Çocuğun 0-4 yaştan sonraki dönemde duygusal yoksunluktan dolayı parmağını emiyor oluşu, aslında anne-babaya bir sinyaldir. Çocuk, bir şey kaybettiğini hissediyor ve kaybettiği şeyi alamayacağından dolayı endişeleniyorsa, bu kaygıyla baş edebilmek için, kendini emniyette hissetmek ister ve güven bağının kurulmasında en büyük yardımcı olan emme refleksi devreye girer. Çocuk annesinin göğsüne yaklaştığı gibi, parmağına yaklaşır.

İlk olarak ebeveyn, “Acaba çocuğumu bu kaygıya ne itti? Nasıl bir değişiklik oldu da çocuk kendisini güvende hissetmiyor?” diye çocuğun ortamına dikkat eder, kendisini sorgularsa, sorunun kaynağını bulması kolaylaşır.

Aslında, çocuk ile anne arasında bir bağlanma sorunu olduğu zamanlarda çocuk parmak emmeye yönelir. Annenin böylesi bir

durumda çocuğuyla arasındaki bağı gözden geçirmesi yerinde olur.

“Anne çocuğuna kendisini bırakabiliyor mu?”

Bırakamıyorsa, o bağda problem var demektir.

Bu bağın oluşumu, 2 yıl boyunca annenin bebeğiyle koyun koyuna, ten tene yatıyor olmasıyla, altını değiştirmesiyle, gece bebeği ağladığında kendini ona vermesiyle, vb. gerçekleşir. Böylesi bir ilgilenmeyle çocuk, anneyi kendisine bağlarken aslında kendisi de anneye bağlanır. Ama anne kendisini çocuğuna bırakamıyorsa, çocuk kendisini zorda hissettiğinde elini ağzına alıp kendini emniyette hissetmeye çalışıyor olabilir. Ama bu emniyet duygusunun, aslında, anneden alınıyor olması gerekir. O bağın tekrar tesis edilmesiyle, anne kendisini çocuğa bağlamalıdır.

Anne çocukla birlikte yatarken kendisini ona bırakırsa, çocuğuyla ten temasını sağlarsa, uyuduğu zaman çocuğunu seyrederken ruhunun çocuğuna doğru aktığını hissederse, anne o bağı yeniden tesis edebilir. Çocukla o bağ kuruldukça, çocuk da anneye yönelecek ve parmağını ağzından çekecektir.

Soru-Yorum

Kızım parmağını emerek uyuyor. Nasıl vazgeçirebilirim?

3.5 yaşında bir kızım var. Doğduğundan beri parmağını emiyor ve saçıyla oynuyor. Özellikle uyurken ısrarla emmek istiyor, başka türlü uyuyamıyor. Vazgeçirmek için ne yapılmalı?

3.5 yaşındaki çocuk emme alışkanlığıyla parmak emer.

Kızınız, doğduğundan beri parmağını emiyorsa, demek ki bu alışkanlığı emme refleksinin yoğun olduğu ilk 2 yılda oluşmuş. Bu durum çocuğunuzun ruhsal bir problemini değil, edindiği bir davranışı işaret eder. Eğer çocuğunuz emme dönemini geçtikten sonra bu alışkanlığa başlasa idi, o takdirde acaba duygusal bir sorun var mı, diye düşünmemiz gerekirdi. Siz kendi içinizde şu sorunun cevabını vermeye çalışın:

“Çocuğunuzu yeterince emzirdiniz mi?”

Eğer yeterince emzirdiğiniz halde, yani 2 yıl emzirdiğiniz halde, parmağını da emmişse, o takdirde bu alışkanlıktan vazgeçirmeniz daha kolay olur. Ancak 2 yıl emzirmediniz, emmeyi erken bıraktıysanız; o takdirde biraz zorlanabilirsiniz. Zira çocuğunuz, böylesi bir durumda, anne ile bağını parmağını emerek kurduğunu hayal etmiştir. Onun için parmak artık anne duygusu ile özdeştiği için çözümde biraz zorlanabilirsiniz.

Her halükârda, çocuğunuza parmağını emmek yerine, alternatif bir emme aracı temin etmelisiniz. Bu, emzik olabileceği gibi; temiz, küçük, hafif tatlandırılmış bir bez de olabilir. Bu esnada çocuğunuzla oldukça yakın olun. Çocuğunuz sizden anne duygusunu daha derin almaya başladığında parmağında hissettiği anne duygusu zayıflayacak ve böylece bırakması daha kolay olacaktır.

İkinci yöntem ise; onu devamlı meşgul tutmaya çalışın. Gündüz de akşam da eliyle bir şeyler yapmasını, eline oyuncaklar almasını sağlamaya gayret edin. Yani çocuğunuzdaki bu alışkanlığı unutturmaya çalışın. Bir psikolojik rahatsızlıktan bahsetmiyorsunuz onun için endişeli olmayın.

Oğlum parmağını emmeye başladı. Ne yapabilirim?

5 yaşındaki oğlum, kardeşi 22 günlük olunca, parmak emmeye başladı. Parmak emmeyi nasıl bıraktırabiliriz?

Çocukta duygusal yoksunluklar başlarsa, parmak emme görülebilir.

Sizin ilk başta düşüneceğiniz şey şu:

“Çocuğum şu anda beni kaybettiğini düşünüyor ve beni yeniden kazanmak için de cesareti yok, toparlayamıyor kendisini!”

Bu noktada nerelerde boşluk oluştuğunu bulmak için kendinizi bir seyredin: Acaba bebekle ilgilenirken, cıvıldaşırken büyük birazcık dışarı da mı kalıyor? Ya da büyük, bebeğe elini dokundururken “Oğlum dokunma şu anda ayağını çıkartırsın” mı diyorsunuz? Veyahut eve her gelenler “Ooo maşallah maşallah, ne kadar da tatlıymış” diye ilk olarak bebeğe mi yöneliyor?

Evin içerisindeki bu ve buna benzer tüm anormallikler çocuğun dışlanmasına sebep olur. Dışlandığını hisseden çocuk ise, sevgiyi kaybettiğini düşünerek hemen elini ağzına götürür.

Çözüm, çocuğun elini ağzına sokmamasını sağlamada değil, onu bu davranışa iten nedenlerin ortadan kaldırılmasındadır. Yansıyan problemi değil, kök problemi çözmeniz lazım. Büyük çocuğunuza, eski ortamını geri verin. Eskisi gibi değerli olduğunu hissettirin ona.

Bir de evinizde suni davranışların olup olmadığını kontrol edin. Çünkü suni davranışlar kıskançlığın en büyük sebebidir. Siz annesiniz. Bir anne, bebeğine nasıl yaklaşır? Bebeğini sever değil mi? Ama büyük alınacak diye, bebeğinizi sevmiyorsanız, onunla çok ilgilenmeyip, öylesine yatağına yatırıyorsanız, bu tahmininizin aksine, büyüğünü rahatsız eder.

Ya da şöyle söylüyorsanız; “Oğlum onu değil, ben seni daha çok seviyorum. Sen benim ilk göz ağrımsın.” Oğlunuz bu ifadeyle düşünür ki, “Demek ki annemin kendi çocuklarından birini tercih etme özelliği var. Kendi çocuklarından birini sevmeme gibi bir yeteneği var. O zaman benim de sevgiyi kardeşim gibi kaybetmemem lazım, kendimi sevdirmem lazım.” Bu da onu kaygıya iter.

Ya da bazı anneler, hastaneden gelirken yanlarında bir de oyuncak getiriyorlar. Bunu büyük kardeşe verip, “Bunu sana kardeşin aldı” diyorlar. Daha yürüyemeyen, konuşamayan bir bebeğin kendisine hediye alamayacağını düşünemez mi büyük çocuk?

Tüm bu suni davranışlar çocukta anormal davranışları tetikler. Yapılacak olan şey, bebeği sevmek, okşamaktır. Ama önceki sevgilerden hiç azalmamış vaziyette de büyüğü sevmeye devam etmektir. Eğer birisinin sevgisini azaltırsa anne, diğeri kaygıya kapılır!

Pedagog Dr. Adem Güneş

Yorumlar (0)
17
açık
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:43
Güneş 05:34
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:28
Yatsı 22:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü