Sağlıklı Beslenme

SAĞLIK 11.09.2020, 19:30 11.09.2020, 19:41 Ramazan Peri
113
Sağlıklı Beslenme

Sağlık; her şeyden önce sağlıklı beslenme ile başlar. Sağlıklı beslenme daha çocukluk yaşlarında başlayıp doğal besinlerin tüketilmesi ve dengeli beslenme ile gerçekleşir. Mutfak kültürümüzde kullandığımız malzemelere bakacak olursak atalarımızın doğal malzemelerle doğal beslenme şeklini uyguladığını görürüz. Baharatlar ile lezzet kazandırılan yemeklerimiz, doğal yağlarımız, şifalı otlarımız ile hem görsel hem lezzet hem de çeşit açısından dünyadaki sayılı mutfaklar arasında sayılır mutfağımız.

Yemeklerimizi oluşturan malzemelere baktığımızda en doğru besinlerin seçildiğini görürüz. Seçilen bütün malzemeler bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, antioksidan ve lezzet verme açısından oldukça değerli besinlerdir. Zamanla mutfaklarımızda kullandığımız malzemelerin yerini alan yapay gıdalar, katkılı ürünler, ayaküstü yediğimiz öğünler, ketçaplar, mayonezler sağlığımız üzerinde olumsuz etkiler yapıp bağışıklık sistemimizi bozmuş, hastalıkları çoğaltmıştır. Bu bölümde doğru beslenme nasıl olmalıdır, mutfaklarımızda kullanılan antioksidan besinler nelerdir, yaşlanma sürecini geciktirmek için neler yapmalıyız, hastalıklardan korunmanın yolları nelerdir bunları göreceğiz.

Bir zamanlar evde doğal mayalarla (nohut, patates mayası) pişirdiğimiz kepekli ekmeklerimiz, bazlamalarımız yerini kepeğinden ayıklanmış beyaz francala ekmeklere bırakmakla neler kaybetmişiz, bize sağlık açısından neler kaybettirmiş onları göreceğiz.

Bir zamanlar Türk Mutfağı dendiği zaman bin bir çeşit baharatlar, şifalı otlar ile mevsiminde yenen sebzeler, doğal besinler gelirdi akla. Zamanla pratiklik adı altında katkı maddeleri ile desteklenmiş hazır ürünler, mevsimi dışında dondurularak saklanan gıdalar, suni tatlandırıcılar ve diyet adı altında satılan dayanıklı raf ürünleri itibar görmeye başlamış ama bunun yanında da sağlıktan çok şey alıp götürmüştür.

Çağımızın korkulu rüyası KANSER hastalığının tamamen yanlış beslenme ile bağlantılı olduğu artık

bilinen bir gerçektir.

Yanlış beslenmenin sonuçları nelerdir?

Sabahlan yatağımızdan çok yorgun uyanıyorsak,

Çok sık hastalanıp, çok sık nezle ve gribe yakalanıyorsak,

Unutkanlık, algılama zorluğu ve dikkat dağınıklığı gibi belirtiler varsa,

Aktivitemizi kaybetmiş, hayata karşı isteksiz davranıyorsak bilmeliyiz ki hatalı besleniyoruz.

Sağlıklı beslenme için 3 temel unsuru göz önünde bulundurmamız gerekir.

1-Doğal ve katkısız ev ürünlerini tüketmemiz gerekir

2-Temel besinlerin hepsinden tüketmemiz gerekir. Her türlü gıdalardan faydalanılmalı.

3-Dengeli bir şekilde ve belirli oranlarda tüketilmelidir.

Gıdaları 2 ana başlıkta toplayabiliriz.

1-Enerji veren gıdalar (yağlar ve proteinler)

2-Enerji vermeyen lifler, su ve elektrolitler, vitamin ve mineraller

Besinlerimizin:

% 50-55karbonhidratlardan,

% 20- 25 proteinlerden,

% 30 -35 yağlardan temin edilir.

Posalı ve lifli gıdalar: Hayatımızda sağlıklı beslenme açısından çok önemli bir yeri vardır.

Lifli gıdalar bitkisel kökenli karbonhidratlı gıdalardır. Şişmanlığı önler, bağırsakların çalışmasına yardımcı olurlar. Öncelikle enerji değerleri çok düşüktür ve bağırsaklardan geçerken su tutarlar. Suyu tutmaları neticesinde bir kitle teşkil ederler. Bu sebeple devamlı doygunluk hissi verirler. Acıkmayı önlerler, bağırsaklarda parçalanmaz ve emilmezler.

Bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önlerler. Eğer düzenli olarak lifli gıdalar ile beslenirsek şeker emiliminde de bir blokaj olacağı için kan şekeri dengesizlikleri ortadan kalkar. İnsülin salgılarındaki dengesizlik ortadan kalktığı için yağ depolama olayı da kendiliğinden yok olur.

Lifli gıdaların en önemli özelliği kolesterol seviyesini düşürmesidir. Safra asidini bağlamaları sebebi ile kandaki safra asidini azaltırlar. Safra asidinin ana maddesi kolesteroldür. Dolayısı ile vücudumuz safra asidinden kolesterol ürettiği için kandaki kolesterol seviyesi de düşmüş olur.

 

Liflerden Zengin Maddeler Nelerdir?

1-Doğal tahıl ürünleri, kepekli ekmek, kabuklu pirinç, kepeği alınmamış undan yapılan makarnalar.

2-Kuru yemişler. Bu arada fındık, ceviz, zeytin gibi yiyeceklerin önemini belirtmek gerekir. Damar çeperlerini yenileyici özellikleri belirlenmiş, kanser riskini azaltmaları dolayısı ile kullanılmaları elzem olan gıdalardır. Midede mide özsularını tutarlar. Ve bağırsaklar boyunca enzimleri de sürükledikleri için almış olduğumuz gıdalar içinde toksit maddelerin parçalanmasına, emilmesine engel olurlar. Böylece vücuttan atılmalarına sebep olduklarından dolayı özellikle sindirim yolu kanser riskini ortadan kaldırırlar.

3-Sebzeler, meyveler

4-Baklagiller, nohut, kuru fasulye, mercimek; en az haftada iki defa mutlaka sofralarımızda baklagiller ile hazırlanmış mönülerin bulunması gerekir.

Fazla lif içeren yiyecekler

• Fasulye

• Enginar

• Karabuğday

• Soya fasulyesi

• Badem

• Fıstık

• Yulaf ezmesi

• Mısır gevreği

• Posadan fakir gıdalar

Posadan fakir gıdalara gelince, beyaz un mamulleri, beyaz makarna ve beyaz pirinç, şeker, çikolata bisküvi gibi gıdalar akla gelir. Sağlıksız beslenme dediğimiz zaman öncelikle zararlı maddelerin tüketimini anlıyoruz. Zararlı maddeler sayılmayacak kadar çoktur. Katkı maddeleri, hormonlu gıdalar, kimyasallar, nikotin, alkol, aşırı dozda kafein.

Dengemizi bozan beslenme şekilleri

• Sağlıksız beslenme, yani zararlı besinler ile beslenme

• Yetersiz beslenme, yani bedenimizin ihtiyaç duyduğu besinlerden yeterince alamamak

• Aşırı beslenme, ihtiyacın çok dışında besin almak.

Hayatımız boyunca yaptığımız sağlıksız beslenme sonucunda vücudumuza zarar veririz. Günlük hayatımızda çevreden devamlı toksit maddeler alırız. Bunun dışında vücudumuz da toksit maddeler üretir (serbest radikaller). Vücudumuzun bu toksit maddeleri arındırıcı birtakım sistemleri vardır. (Karaciğer, böbrekler gibi organlarımız). Bunlar artık fonksiyonlarını yeterli anlamda icra edemez olurlar. Dolayısı ile vücut bu zararlı maddelerden zamanla etkilenmeye başlar.

Toksiklerin bir başka etkileri de bağışıklık sistemlerimizi zayıflatmalarıdır..Eğer bağışıklık sistemimizi yeterince kuvvetlendirebilirsek vücudumuza giren zararlı maddeleri veya vücudumuzun ürettiği zararlı maddeleri o sistemle tanıyabilirsek hiçbir etkinin aslında bizi hasta etmemesi gerektiğini de biliriz. Ama sağlıksız beslenme alışkanlığı ne yazık ki bağışıklık sistemimizi zayıflatır ve bütün bunların ortak etkileri sonunda vücudumuzda birtakım aksaklıklar oluşur.

Kanser başta olmak üzere birçok hastalığın temelinde sağlıksız beslenme yatar. Türkiye'de- ek¬olüm sebeplerinin başında kroner kalp hastalıkları gelir.

Kroner kalp hastalıkları yine sağlıksız ve bilinçsiz beslenme neticesinde oluşur. Diyabetin oluşumu^ da yine aşırı beslenme sorunu yatar.

Günümüzde en çok bahsedilen konu serbest radikaller ve antioksidanlardır.

Vücudumuza aldığımız her gıda maddesi önce şekere çevrilir. Daha sonra şeker, mitekondri adını verdiğimiz hücrelerde enerjiye çevrilir. Oksitlenerek enerji meydana getirilir, işte bu oksitlenme işler sırasında oksijen moleküllerinin yaklaşık % 1 ila 5 i birer elektronlarını kaybederler.

Serbest radikaller zincirleme bir reaksiyonla çoğalırlar.

Serbest radikaller dediğimiz oksijen molekülleri saldırgan hale gelirler. Eğer sağlıklı biriysek, denge, besleniyorsak vücudumuz bu serbest radikalleri elimine edebilir. Burada yaşlılık fizyolojik bir süreçtir yaşlandıkça serbest radikalleri elimine etmekte bir zayıflık meydana gelir. Bu da yaşlı insanlarda hastalıkların daha sık gözükmesinin sebeplerinden biridir.

Serbest radikaller belirli bir seviyeye geldiklerinde vücut hücrelerine saldırmaya başlarlar. Oradan birer elektron koparmaya çalışırlar ve ilk yaptıkları tahribat hücre zarında başlar. Hücreden içeri çekirdeğe kadar ulaşırlar, genetik bilgilerimizin kayıtlı olduğu DNA’mıza saldırırlar. Genlerimizde meydana getirdikler hasar eğer bu genlerin çoğalması neticesinde yaygınlaşırsa erken yaşlanmaya sebep olurlar. Bir takım hastalıklar açığa çıkar. İşte kanser hastalığı bu şekilde gelişir. Şeker hastalığı birtakım nörolojik hastalıklar, perkinson alzaymer ve ülseri örnek olarak verebiliriz.

Vücudun da kendisine has antioksidan mekanizmaları vardır. Yani serbest radikalleri elimine edecek mekanizmaları vardır. Bunlardan bir tanesi uyku hormonu olan melatonindir. Karanlık olduğu zaman açığa çıkan bu hormon gece boyunca görev yapar, serbest radikalleri okside eder ama bu hormonun fonksiyonunu icra edebilmesi için akşam yemeğinin yatmadan 3 -4 saat önce yenmesi gerekir. Böylelikle düzenli öğün aralıkları ile yemek ve öğün atlamamanın sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Eğer sağlıklı besleniyorsak, dengeli besleniyorsak dışarıdan bir antioksidan desteğine ihtiyaç duymayız.

Almış olduğumuz A (beta- karaten) C E vitamini ki bunlar antioksidan vitaminlerdir. Ayrıca domateste bulunan likopen, selenyum ve çinko içeren yiyecekler veya soğan sarımsak gibi maddeler sağlıklı beslenen bir insanın ihtiyacını görmek için yeterlidir. Böyle bir desteğe ihtiyaç duyuluyorsa mutlaka doktor gözetiminde alınmalıdır. Mesela çinko kontrolsüz kullanılırsa bir takım zararlar meydana getirmektedir. Beslenmenin yanında yürüyüş ve egzersizlerde hayatımızı sağlıklı kılar.

Yorumlar (0)
7
açık
Namaz Vakti 08 Mart 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 13:20
İkindi 16:33
Akşam 19:09
Yatsı 20:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 28 58
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 28 51
5. Alanyaspor 28 46
6. Hatayspor 28 46
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 28 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 28 36
11. Sivasspor 27 34
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kayserispor 27 31
15. Kasımpaşa 28 30
16. Başakşehir 28 29
17. Rizespor 27 28
18. Ankaragücü 27 26
19. Erzurumspor 27 26
20. Denizlispor 27 24
21. Gençlerbirliği 27 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 25 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 25 44
7. Tuzlaspor 25 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 25 34
10. Ümraniye 25 34
11. Bandırmaspor 25 32
12. Boluspor 25 29
13. Menemenspor 25 27
14. Adanaspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 25 22
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 25 7
Takımlar O P
1. Man City 28 65
2. M. United 28 54
3. Leicester City 28 53
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. Tottenham 27 45
7. West Ham 26 45
8. Liverpool 28 43
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 28 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Newcastle 27 27
17. Brighton 27 26
18. Fulham 28 26
19. West Bromwich 28 18
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 25 59
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 26 54
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 26 45
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Athletic Bilbao 25 33
9. Celta de Vigo 26 33
10. Granada 26 33
11. Levante 26 32
12. Valencia 26 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 26 20
Günün Karikatürü Tümü