banner42


يَا بَنِي آدَمَ خُذُواْ زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وكُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ ﴿٣١﴾
Araf suresi bize ne diyor ? MESCİDLERDE ZİNETİNİZİ ALIN emrinin sırrı nedir  
1- Araf suresinde, 26,27,31,35.ayetler EY ADEMOĞLU hitabıyla başlar. Yani ademin babası yoktur.
2- Meallerdeki klasik mana mescidlere girerken temiz elbiselerinizi giyin. Ecdad bu emre ciddi şekilde uymuştur. Cuma günü en güzel elbiselerimizi giyip cumaya gideriz
3- Ayette geçen kelime ve harfleri iyi incelemek gerekir. Burada في harfi yok. عند var. Sadece mescidin içi değil, etrafı da kastediliyor. Ayrıca ZİNETLERİNİZİ ALIN emri var 26 ve 27. ayetlere göre bu elbisedir.28,29 ve 30. ayetlere göre ZİNET edep, ahlak, adalettir. Yani hepsidir. Ayet bize öyle bir CAMİ yapın ki, İNSANLAR oradan ilmi, ahlakı, ihtiyaçlarını karşılasın, insanlık kisvesine bürünsün diyor. Bu mescid MESCİDİ NEBEVİdir. 
   Resülüllah sav Efendimiz, Mescidinde tüm insanlığa hitap etti. Heyetleri mescidde kabul etti, ihtiyacı olan mescide koştu, adalet arayan mescide geldi, Ashabı Suffe mesciddeydi. Yani mescid, okuldu. Ecdad da mescidlerini, Mescidi Nebeviynin şubeleri şeklinde yapmıştır. Cami, medrese, aşevi, hamam, şifahane, çarşı ile mescidin etrafını süslemiş ve TÜM İNSANLIĞA hizmet etmiştir. Mahalle, Cami merkezlidir. 
   Ashabı Kiramın Alimleri gittikleri yerleri Cami de kurdukları İLİM MECLİSLERİYLE süslemiş, nice müctehid Alim yetiştirmiştir.
4- Yiyiniz, içiniz israf etmeyiniz tıpla ilgili bir ayettir. Cami öğretilerinde, sağlık önemli bir yer edinmelidir. Cami Külliyesinde, şifahane bulunmalıdır  Ecdat bunu yapmıştır.
5- Ayet ademoğluyla başlar, camiler her dinden insanın gönül rahatlığı ile girebileceği bir limandır  Turistler de camilere örtünerek edep dahilinde girmelidir.
6- Cami imamları namaz kıldırma memuru değildir. Cami etrafındaki, halkın maddi manevi sorunlarıyla ilgilenen mahalleyi ahlakla, adaletle, süsleyen  birer rehberdir.
 Ecdadımızın CAMİ MERKEZLİ mahalle, köy inşa etmesini örnek alarak tüm İNSANLIĞIN kurtuluşu için gayret sarfetmeliyiz  Osmanlıda, Kandillerin, düğünlerin,  Camide yapılması, Camilerin kandillerle süslenmesi önemlidir. Çünkü namaz kılmayan birisi, arasıra camiye gelmesi oradaki sohbeti, vaazı dinlemesi KÖTÜLÜKLERİ TAMAMEN TERKEDİP, 5 VAKİT NAMAZA başlamasına vesile olabilir. Hatip etkili ise, doyurucu vaaz etmişse bu mutlaka gerçekleşir.
   Ayete mana verirken ayetin dışına çıkmamak, ayetteki ana temadan bahsetmek gerekir  M.Esed ve onu takid eden bu ayette de uçmuş
. - Mustafa İslamoğlu: Ey Ademoğulları! Allah'a sadakatinizi isbat için giriştiğiniz her eylemde ziynet ve zarafetinizi takının. Yiyin için ama israf etmeyin; çünkü O israf edenleri sevmez.
  Ayet, Cami merkezli olmasına rağmen bu mealde cami yok. Bu meali okuyan gençler, kendilerini KURANA UYDUKLARINI zannediyor. Müctehidlerin müctehidi, İsra 13, kaf 17 ayetlerinde ve sayısız ayette, ayetle hiç ilgisi olmayan manaları UYDURMUŞTUR.  İsra 13. ayetinde geçen TAİR (kul) kelimesinden HER İNSAN KADERİNİ ÇALIŞMASIYLA BELİRLER manasını nasıl UYDURDU hala anlayamadım. Ademe baba buyor, daha ne yapsın

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum yazarak Haberin Kapısı Kurallarını kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz demektir. Yazılan yorumlardan Haberin kapısı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.